İlk çıktığı dönemde sadece kredi onayı için değerlendirme aracı olarak kullanılan kredi notu ortalaması günümüzde artık uygulanacak olan kredi faiz oranları içinde belirleyici olmaktadır. Bankalar artık yüksek kredi notu ortalaması olan müşterilerini sözlerine sadık davrandıkları için ödüllendirmek amacı ile daha düşük kredi faiz oranları ile kredi kullanımına onay vermektedir.

Düşük kredi notu ortalamasına kredi veren bankalar bulunduğu gibi bu bankaların büyük bir bölümü çok daha yüksek kredi faiz oranları ile kredi kullanımına izin vermektedir. Bunun nedeni işinin kredi notunun düşük olması nedeni ile bankaların kredi kullanımı için yüksek risk üstlendiklerini düşünmeleridir. Çünkü bu kişilerin kredi geri ödemelerinin ne kadar düzenli olacağı banka için muammadır.

Zaten kredi notunun düşük olması ya kişinin geçmiş kredili ürün performansının sıkıntılı olmasından ya da yüksek oranda kredi kullanmasından kaynaklanır. Bu gibi sorunlarla uğraşmak istemeyen ve kolay kredi kullanmak isteyen kişilerin ise mutlaka kredi notunu yükseltmek için gerekli adımları atmaları gerekmektedir.

Kolay kredi veren bankalar arasında yer alan Burgan Bank ihtiyaç kredisi kampanyalarından biri de kredi notuna göre kredi verilmesidir. Yüksek kredi notu olan kişilere Platin Kredi paketi ile yüzde 1.23 ihtiyaç kredisi faiz oranı sunulurken düşük kredi notu ortalaması olan (kredi notu 1100 ve kredi notu 1250 arasında olan) kişilere uygulanan kredi faiz oranı ise yüzde 1.32 olarak uygulanmaktadır.