BTCTurk TL Yatırım İşlemleri Sonlandırıldı

Türkiye’de yatırımcıların Bitcoin’e TL ile yatırım yapmalarını sağlayan bir platform olarak bilinen BTCTurk yatırım işlemlerini sonlandırmak zorunda kaldı. Ayrıntıları yazımızda bulabilirsiniz. 

Bitcoin hemen hemen tüm ülkelerin kendisinden haberdar olduğu ve hakkında bilgi sahibi olduğu bir dijital para birimidir. Bitcoin yatırımcılar tarafından bir yatırım aracı olarak kullanılmaktadır. Yani tıpkı Dolar, Euro ve benzeri dövizleri alarak yatırım yapmak gibi yatırımcılar Bitcoin satın alarak  yatırım yapmaktadırlar. Türkiye’de Türk yatırımcıların Bitcoin’e yatırım yapmalarını sağlayan ve onlara hizmet veren platform BTCTurk idi. Ancak platform yatırım işlemlerini sonlandırmak zorunda kaldı.

BTCTurk Bitcoin Borsası Nasıl Çalışır?

BTCTurk Bitcoin borsası tıpkı diğer borsalar gibi çalışır. Yatırımcılar burada Bitcoin alırlar ve satarlar. Bu alım ve satım borsa aracılığı ile olur. Alım ve satım işlemleri sonunda yatırımcı elde ettiği kazancı hesabına aktarır. Bu işlemin Türkiye’de yapılmasını sağlayan BTCTurk de yatırımcıların kazançlarını çekebilmeleri için belirli bankalarla çalışmaktaydı. Yatırımcılar gelirlerini TL olarak banka hesaplarına aktarabiliyorlardı.

BTCTurk sayesinde Bitcoin alıp satmak isteyen yatırımcılar bu işlemlerini kolayca yapabiliyorlardı. Türk Lirası tabanlı Bitcoin borsası sayesinde güvenli bir şekilde alım ve satım yapmak için hesap oluşturmak yeterliydi. BTCTurk 1 Temmuz 2013 yılında kurulmuştu. Bu platform Türk Lirası ile Bitcoin alınmasını sağlayan ilk ve tek Bitcoin borsasıydı.

BTCTurk 2016 Yılından Bu yana İşlemlerini Sürdüremiyor

BTCTurk websitesinden yapılan duyuruda yatırımcılara şu açıklama yapıldı:

Sayın Kullanıcılarımız,

 Önceki duyurularımızda da belirttiğimiz üzere 18 Ağustos 2016 tarihinden bu yana operasyonlarımızı devam ettiremiyoruz. BTCTurk’ün tekrar aktif hale gelmesi için elimizden gelen bütün gayreti göstermekteyiz. Fakat bu sürecin ne zaman sonlanacağı konusunda ne yazık ki bir bilgi veremiyoruz. Bu süre içinde hesapların da TL bakiyesi bulunan kullanıcılarımız, tüm bakiyelerini banka hesaplarına çekebilirler. TL çekme talebi oluşturan kullanıcılarımızın bakiyeleri en kısa süre de banka hesaplarına gönderilecektir. 31/03/2017 tarihine kadar çekilmeyen TL bakiyeler otomatik olarak  31/03/2017 tarihli Bitcoin piyasa kuru üzerinden Bitcoin’e çevrilecektir. Bitcoin çekme işlemlerinde herhangi bir aksaklık yaşanmayacaktır. Bitcoin bakiyenizi dilediğiniz zaman kendi cüzdanlarınıza aktarıp saklayabilir ya da dilediğiniz farklı bir yere transfer edebilirsiniz. Destekleriniz ve anlayışınız için teşekkür ederiz.

Bu duyurudan önce de BTCTurk 17 Ağustos 2016 tarihinde işlemlerin sonlandırılmak zorunda kalacağını duyurmuştu. Bunun gerekçesi olarak da bankalar ile çeşitli sebeplerden ötürü her zaman sorun yaşamasını göstermiştir. Şirketin açık tutabildiği son banka hesabı kapatılmıştır. Ancak yatırımcılar mağdur olmamıştır. BTCTurk, yatırımcılara paralarını gecikmeli olsa da eksiksiz olarak yatırmıştır ve paralarını henüz alamayan yatırımcılara paralarını yatırmak için çalışmalarına devam etmektedir.

BTCTurk 17 Ağustos 2016 tarihinde Bitcoin alış ve satış işlemlerini sonlandırdığı zaman aynı isimle Bitcoin alış ve satış yaptığını duyuran sahte websiteleri ortaya çıkmış ancak BTCTurk bu sitelerin kapatılması için mahkemeye başvurmuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.