Btc Mining Nedir? Son zamanların en çok sorulan sorularından biridir. Her şeyin teknolojik bir karşıtının bulunduğu bu yıllarda elbette paranın da elektronik, fiziksel varlığı bulunmayan bir türünün ortaya çıkması kaçınılmazdı. Ortaya çıkan bu Kripto para birimlerinin öncüsü olan Bitcoin türe adını verirken kendinden sonraki Kripto para birimleri de “Alt Coinler” olarak adlandırılıyor.

Peki, Tam Olarak Btc Mining Nedir ve Nasıl Yapılır?

Kripto paranın adı ne olursa olsun (Bitcoin, Etherium vs.) madenciliği yapabilmek yani sanal ortamda onu üretebilmek için özel yazılımlar ve donanımlara sahip cihazlar gerekir. Bu cihazlar yüksek zorluktaki problemleri çözme ve sanal cüzdanlara gönderim yapabilme konusunda oldukça sağlam olmalıdır.

Bu cihazları kullanarak Kripto para üretilmesi Mining yani Madencilik olarak anılmaktadır. Günümüzde getirdiği kazanç, harcanan zaman ve maliyet göz önüne alındığında etkin olarak kullanılan 4 farklı yöntem bulunmaktadır.

Bunlar;

  • ASIC Mining
  • GPU Mining
  • CPU Mining
  • Cloud Mining

ASIC Mining

ASIC (Uygulamaya Özel Entegre Devreler), kullanılan donanım ve yazılımlarla bir cihazın Kripto para madenciliğine uygun hale getirilmesiyle yapılır. Bu dönüştürülmüş cihazlar yüksek miktarda Kripto para üretebilmelerine rağmen çok fazla elektrik tükettikleri için kullanılırken elektrik alt yapısına dikkat edilmelidir. Bitcoin gibi revaçta olan bazı para birimleri günümüzde yalnızca ASIC mining kullanılarak üretilmektedir.

GPU Mining

GPU Mining, cihazların ekran kartı işlemcileri ile hesaplama yaparak Kripto para üretir. Ekran kartları, yani grafik işlemciler, bilgisayar işlemcilerinden daha kuvvetlidir. Birden fazla ekran kartı bir araya getirilerek ‘Rig’ adı verilen ve daha etkili olan yapılar kurulabilir. ASIC cihazlara oranla daha ucuzdur.

CPU Mining

Bilgisayar işlemcileri kullanılarak yapılır. Gündelik olarak kullandığımız bilgisayarlara, uygun madencilik yazılımları yüklenerek yapılabilir. Ancak diğer yöntemlere nazaran az getiri sağladığı için günümüzde mining yerine saklama işlevi kullanılmaktadır.

Cloud Mining (Bulut Madenciliği)

Donanımı, bilgisi ya da zamanı bulunmayan kullanıcılar için alternatif bir yöntemdir. Bu yöntemi kullanmak isteyen madenciler, çeşitli servislerden işlemci kiralayabilirler. Kiraladıkları işlemcileri istedikleri para birimini işlemek için madencilik havuzuna yönlendirebilirler.