BSMV Nedir ve Nasıl Hesaplanır?

BSMV Nedir ve Nasıl Hesaplanır
BSMV Nedir ve Nasıl Hesaplanır

BSMV bankaların kredi kullanan müşterilerden mutlaka tahsil ettikleri bir masraftır. BSMV’yi bankaların sundukları ödeme planında inceleyebilir, ödediğiniz taksitlerin ne kadarının BSMV olduğunu görebilirsiniz. 

BSMV, bankaların Banka Sigorta Muamele Vergisi adı altında aldığı bir masraftır. Bankalar bu masrafı aldığınız krediye uygulanan aylık faiz tutarının yüzde beşi şeklinde hesaplarlar ve çıkan tutarı sizin ödediğiniz aylık takside BSMV şeklinde yansıtırlar. Bu tutarı ödeme planınızda görebilirsiniz.

BSMV Nedir?

BSMV Banka Sigorta Muamele Vergisidir. Bütün bankalar bu vergiyi kredi kullanan müşterilerinden alırlar. Hizmet veren her bankadan kredi aldığınızda bu vergiyi taksitlerinize ek olarak ödersiniz. BSMV tek kredi türünden alınmaz. Bu kredi türü konut kredisidir. Konut kredisi aldığınızda bankalar sizden BSMV almazlar. Ancak taşıt kredisi, bireysel ihtiyaç kredisi ya da diğer herhangi bir kredi kullanmanız durumunda bankalar sizden her ay ödediğiniz taksitlere eklenmiş şekilde BSMV tahsil edeceklerdir.

BSMV Nasıl Hesaplanır?

BSMV yani Banka Sigorta Muamele Vergisi hesabının nasıl yapıldığını bilmeniz, bankanın sizden aldığı vergileri, masrafları ve benzeri tutarları hesaplayarak teyit etmenizi sağlar. Elbette bankaların yaptıkları hesapların doğru olma olasılığı zaten yüksektir. Ancak sizin de bu hesapları yapmanız ve sonucu görmeniz her ay ödediğiniz taksitlerin ne kadarının vergi ne kadarının masraf olduğunu görmenizi sağlar. Kısacası ne ödediğinizin farkında olmanızı sağlar.

BSMV hesaplaması yapabilmeniz için aşağıdaki iki örnek ödeme planlarında gördüğünüz gibi bir ödeme planının elinizde olması şarttır. Bu ödeme planlarına bankaların resmî websitelerinden ulaşmanız mümkündür. Bankaların websitelerinde ödeme planlarını kolayca görebilirsiniz.

BSMV hesabı şu şekilde yapılır: 

Diyelim ki görselde olduğu gibi 5 bin TL kredi almak istiyorsunuz. Bu bir ihtiyaç kredisi olduğu için sizden BSMV tahsil edilecektir. Taksitlerin yazılı olduğu kısımda, örneğin birinci ay ödemeniz gereken 465,63 TL’lik taksidi incelediğimizde birinci ay ödemeniz gereken faiz tutarının 73,00 TL olduğu görülüyor. Burada BSMV tutarının 3,65 TL olduğu görülüyor. Peki, bu BSMV tutarı nasıl hesaplanmış?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Akbank Artı Para Nedir? Ne İşe Yarar ?

BSMV tutarını hesaplamak için aylık faiz tutarı üzerinden hesaplama yapmamız gerekiyor. BSMV’nin aylık faiz tutarının yüzde beşi olduğunu söylemiştik. Bu durumda örnek ödeme planında gördüğümüz sonucu bulmamız için aylık faiz tutarı olan 73,00 TL’yi yüzde 5 ile yani 0,05 ile çarpmamız gerekiyor. 73,00 X 0,05 = 3,65 buluruz. Bu sayede işlemi teyit etmiş oluruz.

Örnek ödeme planında göreceğiniz üzere ana para tutarı ve faiz tutarı her ay değişmektedir. Ancak taksit tutarı değişmemektedir. Buna rağmen ödemeniz gereken BSMV tutarları azalmaktadır. Diğer aylarda ödemeniz gereken BSMV tutarlarını da siz faiz tutarına göre hesaplayabilirsiniz. Hesaplar şu şekilde olacaktır: 67,48 X 0,05 = 3,37 ve 61,86 X 0,05 = 3,09 şeklinde bulunacaktır.

Kredi başvurusu yaptığınız zaman bu vergilerin ne anlama geldiğini ve nasıl hesaplandığını bilmeniz krediler arasından sizin için en avantajlı olanı seçmenizi sağlar.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.