Borsa, menkul kıymetlerin resmi kurumlar tarafından el değiştirmesini mümkün kılmaktadır. Borsalar, hisse senetleri ile beraber yapılmaktadır. Borsanın en büyük tanımı olan piyasa kelimesi ticari malların alım ve satım işlemlerinin gerçekleştirildiği mekânlar olmasından kaynaklıdır. Ticarete konu edilen ürünlerin ve ticari nitelik taşımakta olan evrakların alım ve satım işlemlerinin yapılmasına kısaca borsa adı verilmektedir.

Borsalar, ülke ekonomisine katkı sağlamaktadır. Bu nedenden dolayı kurumsal kimliğe sahiptir. En eski finansal piyasa olan borsa, deniz ticaretlerinin yaygınlaşmaya başlamasıyla birlikte liman kenti olan ülkelerde görülmeye başlamıştır. İlk olarak tarım ürünlerinin alım ve satım işlemleri yapılmıştır.

Geliştiği seviye ile birlikte hisse senetlerinden dolayı borsalar söz sahibi olmayı başarmıştır. Borsaya girebilmek için yatırım hesabının bulunması, şirketlerin haber ve gelişmelerinden geri kalmamak, piyasayı günlük olarak takip etmek ve internet üzerinden yatırım işlemi yapmak gerekmektedir.

Borsa yatırımcısı Nasıl Olunur?

  • Yatırım araçlarını bilmek gereklidir.
  • Psikolojik yönden sağlıklı olmak ve doğru düşünmek gerekmektedir.
  • Borsa hakkında yeterli bilgiye sahip olunmalıdır.
  • Analiz bilgisinin gelişmiş olması gerekmektedir.

Borsa Nasıl Yapılır?
Yatırım yapmak isteyen kişilerin piyasa fark etmeksizin öncelikli olarak yatırım yapacakları piyasayı yakından incelemeleri gerekmektedir. Piyasanın özellikleri, yatırım araçlarını ve bu araçların nasıl işlediklerini öğrenmelidir. Artan ve düşen fiyatların hangi faktör durumlarından etki gördüklerini takip etmek gerekmektedir. Borsalar kurumsal olduğundan dolayı kuralları vardır. Yatırım yapacak olan kişiler için birden fazla deneme hesabı açılabilmektedir.

Açılan bu hesaplar üzerinde sanal para ile borsa işlemlerini gerçekleştirerek kısa bir bilgi edinebilmektedir. Bu hesaplar demo olduğundan dolayı herhangi bir risk faktörü yoktur ve güvenilirdir. Yalnızca borsa takipçisi ve yatırımcı olmak isteyen kişilerin işleyişi için geliştirilmiş yazılımlardır. Borsa işlemleri kısa sürede olabileceği gibi uzun dönemlere ayrılabilmektedir. Bu nedenden dolayı yatırımcı olacak kişi psikolojik olarak hazır olmalıdır