Borsaya minimim giriş limiti ile ilgili bilgi almak isteyen yatırımcı adaylarının ortak amaçları genellikle yüksek tutarlarda risk almadan ciddi kazançlar elde etmek ya da bu piyasayı öğrenmek için kendilerini denemek yönünde bir adım atmak şeklindedir. Zira borsa, hemen her gün çok sayıda yatırımcının milyonlarca Türk lirası seviyelerinde işlem yaptıkları bir piyasadır. Halka arz olan şirketlerin yanı sıra emtialar, dövizler, tahviller ve daha birçok yatırım aracı üzerinden işlem yapılabilmektedir.

Borsaya En Az Kaç Parayla Girilir?

Bu soruya yanıt verebilmek için öncelikle bir yatırımcı adayının borsaya girerken geçmesi gereken yollardan bahsetmek gerekir. Buna göre öncelikle iyi bir eğitim alınması gerekmektedir. Borsa eğitimi şeklinde ifade edebileceğimiz bu eğitim sürecinde yatırımcı adayı gerek kitaplardan gerekse video anlatımlar ya da aracı kurumların veya bankaların webinar isimli etkinliklerinden yararlanabilirler. Söz konusu eğitim sürecinin sona ermesiyle birlikte yatırımcı adayı, aracı kurum ya da banka üzerinden bir deneme hesabı açabilir.

Bu sayede ve bu hesabı kullanarak herhangi bir şekilde gerçek para kullanmadan borsa yatırımı hakkında deneyim elde edebilir. Bu aşamaya kadar gelen yatırımcı artık hem bilgi sahibi hem de tecrübeli olarak görülebilir.

Gerçek borsa ortamında yatırım yapmaya kadar veren yatırımcı, bir aracı kurum ya da banka seçerek yatırım hesabı açmak için başvuru yapabilir. İşte bu başvuru öncesinde, borsaya ne kadar parayla girilir, ne kadar miktarla başlanır gibi sorular da zihinlerde oluşmaya başlamıştır.

Borsaya Kaç Parayla Girilir?

Eğer gerekli teknik bilgileri öğrendiyseniz ve demo hesaplarda kendinizi geliştirdiyseniz borsaya girmek için önünüzde bir engel yok. Sizlere tavsiyemiz arayüzü güzel bir borsa aracı kurumuna kaydolmanız olacaktır. Birçok şirketin minimum hisse senedi 10-15 TL olarak belirlendiğinden borsayada 10-15 Tl ile girebilirsiniz. Ancak sizlere tavsiyemiz minimum 100 TL gibi bir bütçe ile borsaya başlamanız olacaktır.

Borsa Kaç Parayla Oynanır, Ne Kadar Parayla Girilir?

Borsada işlem yapabilmek için aracı kuruma göre değişen bazı başlangıç ücretleri talep edilmektedir. Söz konusu ücretler yüksek miktarlarda değildir. Diğer yandan belli bir ücret ifade edemeyişimizin nedeni de az önce de belirttiğimiz gibi her aracı kurumunun farklı miktarlarda ücret talep etmesidir. Buna bağlı olarak yatırımcı adaylarının yatırım hesabı açmadan önce yani borsada yer almak için belli bir aracı kurum ya da banka üzerinden gerekli işlemleri yapmadan önce fiyat araştırması yapmaları gerekir.

Başlangıç fiyatını netleştirmek adına akıllarda olan bir başka soru da hisse senedi alırken ne kadarlık bir alt limit olduğuna yöneliktir. Hisse senedi alırken yatırımcı, hisse senedi birim fiyatını dikkate alarak yatırım yapar. Yani bir hisse senedinin birim fiyatı 10 TL ise 10 TL ödeyerek de söz konusu hisseyi alabilir.

Tabii ki başlangıç ücretini de eklemek gerekir. Fakat hissenin değer kazanmasına bağlı olarak ortaya çıkan olumlu değişimin sonucunda ele geçebilecek kâr pek de yüksek olmayacaktır. Örnek vermek gerekirse, 10 TL birim fiyatına sahip hisse senedinden alınması halinde ve söz konusu hisse senedinin bir hafta sonra %2.5 değer kazandığını düşünürsek hisse senedinin değeri 11 TL bile olmayacağı için yatırımcısını ne kadar tatmin edeceği de soru işaretidir.

Konuyla ilgili daha fazla bilgiye ulaşmak ve borsa düzeni hakkında bilgi sahibi olmak için Borsa Nasıl Oynanır? isimli yazımızı da okuyabilirsiniz.