Bu yazımızda, borsada yüksek kazanç sağlamak isteyen yatırımcılar ve yatırımcı adayları için çeşitli bilgiler vermeye çalışacağız. Özellikle de uzun süreli olarak kazanç elde etmek, para kazanmak ve bunu daimi bir olay haline getirmek her yatırımcının hedefi olmalı. Bu hedef, henüz yatırım hesabı açmadan ya da bir başka ifadeyle işlem yapmaya başlamadan konulmalı. Aksi halde ne amaçla piyasada yer aldığınızı ve ne yapmanız gerektiğiniz stres altında kolayca aklınızdan çıkarabilir ve çeşitli hatalar ya da size kazanç sağlamayacak hamleler yapabilirsiniz.

Her şeyden önce borsa eğitimi konusunu başarıyla tamamlamak gerekir. Bu alanda yayınlanmış birçok kitap bulunmaktadır. Diğer yandan gelişen teknoloji ve değişen okuma alışkanlıkları sayesinde söz konusu kitapların elektronik formatları yani e-kitap bulabilmek de mümkündür.

Bazı aracı kurumların da bu alanda çeşitli yayınları bulunmaktadır. Dileyen yatırımcılar, borsa eğitimi için video anlatımlı dersleri de izleyebilirler. Bazı aracı kurumların kitap ya da kitapçık hazırlamakla yetinmediğini ve webinar ismini taşıyan özel borsa eğitimleri verdiklerini de belirtelim.

Bilgi ve Tecrübe Bütünlüğü

Borsa eğitimi aşamasının tamamlanmasının ardından aracı kurum ya da banka üzerinden deneme hesabı açılabilir. Deneme hesabı ile adeta gerçek borsada yer alıyormuş gibi hareket edilerek deneyim ya da bir başka söyleyişle tecrübe kazanmak hem kolaydır hem de ücretsizdir. Çünkü sanal borsa şeklinde de ifade edilen deneme hesabı üzerinden tanımlanan sanal para kullanımı ile yapılan işlemler sırasında açılan pozisyonlar ne kadar zarar ederse etsin yatırımcının gerçek parası kullanılmadığı için herhangi bir şekilde para kaybı olması da söz konusu değildir.

Deneme hesabında deneyim kazandıktan sonra gerçek piyasada yer almaya başlayan yatırımcı, öncelikle ilgi alanlarına yönelik sektörlere yönelmelidir. Bu sektörlerde belirleyeceği birkaç tane şirketin hisse senetlerinden kendine bir portföy oluşturabilir ve söz konusu portföyün toplamda kâr etmesini sağlayarak borsada yüksek kazanç sağlamak için ilk ciddi plânlamasını yapmış  sayılabilir.

Zira yatırım dünyasında kullanılacak parayı sadece bir hisse senedine ya da bir başka yatırım aracına yatırmak uzmanlar tarafından hata olarak değerlendirilir. Bu kapsamda yatırımcı, hedefleri doğrultusunda ve ilgi alanının dışına çıkmayacak şekilde belirlediği sektörlerde yer alan şirketlerin hisse senetlerini alarak yatırım yapabilir.

Hisse senedi alıp sonrasında yüksek kazanç elde etmek için yapılması gereken birçok şey var. Bunlardan bir tanesi da uzman görüşleri değerlendirmek, söz konusu görüşlerden notlar almak ve öngörülerin oluşmasında katkı sunmalarına vesile olmaktır. Zira uzmanlar, sürekli olarak piyasayı takip ettikleri gibi genellikle bu alanda profesyonel bir geçmişe sahip olmaları ve iyi bir eğitim görmüş olmaları nedeniyle sıradan yatırımcılara göre çok daha isabetli öngörüler ortaya koyabilirler.

Ancak özellikle de internet ortamında dile getirilen ve genellikle de tüyo adıyla anabileceğimiz görüşleri pek ciddiye almamak gerekir. Tabii ki internet ortamında karşılaşılan uzman görüşleri değerlidir fakat gerçek bir ismi temsil etmediği düşünülen, çeşitli kullanıcı adları üzerinden dile getirilen görüşleri dikkat almak sağlıklı değildir.

Yatırımcı Psikolojisi

Yatırımcının borsada yüksek kazanç elde edebilmesi için iyi bir psikolojiye ve karaktere sahip olması gerekir. Özellikle de soğukkanlı olmak, stres altında doğru kararlar verebilmek, duyguların kararlarına karışmasını engellemek ve birden fazla kanaldan gelen veriler karşısında telaş etmemek gibi sıralayabileceğimiz özelliklere sahip yatırımcıların başarılı olma ihtimallileri çok daha fazladır.

Temel ve teknik analizler, her yatırımcının üzerinde başarılı bir şekilde durabilmesi gereken bir başka konudur. Zira özellikle de grafiklerden ve çeşitli verilerden yararlanılarak ortaya konan temel ve teknik analizler, hangi hisse senetlerinin alınması ya da hangi hisse senetlerinden uzak durulması noktasında somut sonuçlar ortaya koyabilmektedirler. Tabii ki bu analizler sonucunda alınabilecek riskler de ortaya çıkmakta ve ona pozisyona girilmekte ay da girilmemektedir.

Borsada yüksek seviyelerde para kazanmak isteyen kişiler özellikle de kriz zamanlarını iyi değerlendiren kişilerdir. Piyasayı ve gündemi yakından takip etmeyi adeta bir yaşam tarzı haline getirmeyi başarabilmiş bu tür yatırımcılar, kriz zamanlarını ve kriz sonrası olacakları önceden görebilmeleri halinde çok kısa sürelerde çok yüksek kazançlar elde edebilmektedirler.

Bu konuya benzer bir yazı okumak isterseniz Borsa Nasıl Oynanır? isimli yazımıza da göz atabilirsiniz.