Borsada istikrarlı para kazanmak zordur fakat imkânsız olduğunu da kesinlikle söylemek mümkün değildir. Zira bu alanda düzenli olarak para kazanan çok sayıda insan olduğu gibi belli bir süre kazanç elde ederek sonrasında da söz konusu kazancı tamamen kaybedenler de olmaktadır. Tüm bunlar, piyasanın kazanç elde etmeyi ve hatta sürekli kazanç elde etmeyi mümkün kılan bir yapısının olduğunu fakat bunu gerçekleştirebilecek kişilerde bazı kazanımların olması gerektiğini göstermektedir. Dolayısıyla birazdan alt başlıklar halinde sunmaya başlayacağımız özelliklerin ve kazanımların dikkatli bir şekilde edinilmesi halinde borsada nasıl istikrarlı para kazanılır sorusunun da yanıtını öğrenmiş olacaksınız.

Tam ve Etkili Eğitim

Yaşamın merkezinde yer alan konulardan biri olan eğitim, borsa dünyası için de geçerlidir. Zira borsa, kendisine has yapısının yanı sıra bu yapıyı oluşturan tüm unsurların yine kendine has bir açıklamasının olduğu piyasalar arasında yer alır. Dolayısıyla bu dünyanın kendine has dilini temelden başlayarak iyi bir şekilde öğrenmek gerekir. Bunu aslında yeni bir yabancı dil öğrenme sürecine benzetebiliriz. Öncelikle temel tanımları öğrenmek, sonrasında da kavramların birbirileriyle olan ilişkilerine yönelik ortaya çıkan yeni kavramları öğrenmek ve en sonunda da piyasanın tüm yaşamını anlar hale gelmek gerekir.

Borsa eğitimi çalışmalarına başlamak isteyen kişiler için çok sayıda seçenek bulunmaktadır. Akla gelen ve muhtemelen hemen her borsa yatırımcının yararlandığı ilk seçenek ise kitaplardır. Zira kitaplar, neredeyse tüm kavramların tanımlarının yer almasının yanı sıra yatırımcının özellikle nelere dikkat etmeleri gerektiğini de açıklayarak söz konusu öne çıkan noktalara dair bilgiler de sunmaktadırlar. Bu kitaplar çeşitli yayınevlerinde ve internet sitelerinde bulunabildiği gibi dijital olarak e-kitap şeklinde de satılmaktadır.

Diğer yandan kitap seçerken de iyi bir araştırma yapmak gerektiğini söyleyebiliriz. Zira özellikle de borsa hakkında hiç bilgisi olmayan kişilerin, temel atma niteliği taşıyacak eserlere yönelmeleri halinde eserin yatırımcı üzerindeki etkisi de yüksek olacaktır. Buna bağlı olarak da bu söz konusu ilk öğrenmelerde hata ya da eksik olması halinde söz konusu hataları ve eksikleri gidermek, sıfırdan öğrenmeye göre daha zordur.

Kitapların yanı sıra internet üzerinden erişebilecek çok sayıda video anlatımlar da bulunmaktadır. Bu anlatımlar genellikle ücretsiz olarak çeşitli internet sitelerinde yer alır. Ancak dikkat edilmesi gerekir ki, söz konusu videoları hazırlayan kişilerin uzmanlık alanları son derece önemli olduğu için videolardan yararlanmaya başlamadan önce hazırlayan kişi hakkında araştırma yapmak gerekir. Bu şekilde yapılan araştırma sonucunda eğitim videolarını hazırlayan kişinin uzman sıfatına sahip olması halinde söz konusu videolardan yararlanılabilir. Aksi halde videolardaki ifadelerin yanlış veya eksik bilgi vermesi de söz konusu olabileceği için size faydasından ziyade zararı da olabilmektedir.

Eğitim alanında yararlanılabilecek bir başka mecra da borsa üzerinde yatırım yapmak isteyen kişilere hizmet veren aracı kurumlar ve bankalardır. Bu kuruluşlar da çeşitli eğitim etkinlikleri düzenlemektedirler. Özellikle de internet üzerinden sunulan çevrimiçi dersler oldukça faydalı olmaktadır. Zira webinar ismiyle anılan söz konusu eğitim etkinlikleri sırasında yatırımcılar, ders veren uzmanlara yönelik sorular iletebilmektedirler. Bu sayede daha etkili bir öğrenme ortamı sağlanmış olur.

Konut Kredisi Ekspertiz Ücretleri Ne Kadardır ?

Konut Kredisi Ekspertiz Ücretleri Ne Kadardır ?

Deneme Hesabı ile Deneyim Elde Etmek

Borsa piyasasında başarılı olmak ve buna bağlı olarak da düzenli yani istikrarlı bir şekilde para kazanmak için bilgi kadar deneyim de gerekmektedir. Söz konusu deneyimi doğrudan gerçek borsada işlem yaparak elde etmeye çalışmak birçok açıdan mantıklı değildir. Çünkü söz konusu işlemler sırasında henüz acemi olarak nitelendirebileceğimiz yatırımcı ciddi miktarlarda para kaybetme riski ile karşı karşıya kalmaktadır. Bu da kazanılacak deneyimin son derece pahalıya patlamasına da neden olmaktadır.

Oysa deneme hesabı sayesinde yatırımcılar herhangi bir şekilde gerçek paralarından bir kuruş bile kaybetmeden deneyim elde edebilmektedirler. Aracı kurum ve bankalar üzerinden açılabilen deneme hesabı üzerinden yapılacak işlemler sırasında kazanılan deneyimin yanın sıra yatırımcı, kendi yatırım stratejisini de deneme yanılma yöntemiyle belirleyebilir.

Söz konusu deneme hesabı üzerinden ve bir başka ifadeyle sanal borsa oynayarak tecrübe kazanılabilmesi için, deneme hesabı üzerinden sık sık işlem yapılması önerilmektedir. Bu sayede hangi adımların nasıl sonuçlar doğurduğu görülebilir ve başarılı olanlar arasında seçimler yapılarak gerçek piyasada hareket ederken bunlardan yararlanmak mümkün olur.

Duygusallıktan Uzak, Disiplinli ve Plânlı Yatırım Yapmak

Deneme hesabı üzerinde yeterince deneyim elde ettiğini düşünen yatırımcı artık gerçek piyasada yer almaya başlayabilir. Bu başlangıcın ise plânlı ve belli bir hedef doğrultusunda gerçekleşmesi gerekir. Yani yatırımcının bu piyasada ne amaçla yer aldığı, bu amacın gerçekleşmesi için neler yapması gerektiği ve nasıl hareket edeceği en başından itibaren belli olmalıdır. Buna bağlı olarak da disiplinli bir şekilde adımlar atması gerektiğini de kendisine sık sık hatırlatmalıdır.

Yatırım çalışmalarında her aşamanın somut veriler üzerinden alınan kararlarla gerçekleşmesi gerekir. Aksi halde duyguların etkili olacağı kararlar ortaya çıkar ki bu tür kararların istikrarlı kazanç getirmesinden çok ciddi zararlara neden olabileceğini de söylemek sürpriz olmaz.

Yatırım yaparken, belirlenen hedef ve plân çerçevesinde, deneme hesabı sırasında edinilen yatırım yapma eğilimi artık kişinin kendisine özgün bir yatırım stratejisine dönüşmüş olmalıdır. Bu sayede yatırımcı, başkalarının kendi deneyimlerinden yola çıkarak ve kendilerine özgün stratejilerini dinleyerek olduğu gibi kendi yatırımlarına yansıtma hatasına düşmeden kendi bildiği yolunu çizmiş olur.

Verilerden Sürekli Olarak Yararlanma

Borsa sayılar üzerine kurulmuş bir sistemdir. Dolayısıyla yatırımcıların başarılı olabilmeleri için de sayıları iyi okumaları, olabildiğince sayılara güvenmeyi bilmeleri gerekir. Bu kapsamda ortaya çıkan temel ve teknik analizler, geçmişteki verilerin yönelmeleri ve piyasa koşulları bir araya gelerek yatırımcıya yol gösterir hale gelecektir. Tabii ki bu durum tüm bu verileri okumayı bilen yatırımcılar için geçerlidir.

Özellikle de piyasa okuma yani piyasa takibi borsada son derece önemlidir. Geçmişte yaşanan gelişmeler sonrasında ortaya çıkan eğilimler belli aralıklarla kendini tekrar eder. Bundan yola çıkarak borsada yaşanacakların da tıpkı daha öncekilerde olduğu gibi benzer işaretler ortaya koyacağı ve yine benzer eğilimler yaşanacağını hatırlamak gerekir.

Borsada sürekli ve istikrarlı para kazanmak için yukarıda anlattığımız noktalardan yola çıkarak daha çok araştırma yapabilir ve konuya dair düşüncelerinizin sağlam yargılar oluşturmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için Borsa Nasıl Oynanır? isimli yazımızı okuyabilirsiniz.