Borsada hisse senetleri para kazandırıyor mu sorusuna kesin ve net bir yanıt vermek doğru olmayacaktır. Çünkü borsada bu şekilde para kazananlar olduğu gibi para kaybedenler de vardır. Dolayısıyla belli bir yatırım aracının kesin ve sürekli bir şekilde para kazandırması ya da para kaybettirmesi söz konusu değildir. Buradaki farklılığın nedeni olarak gösterebileceğimiz temel unsurun insan, yani yatırımcı olduğunu söyleyebiliriz.

Çünkü borsada başarılı olmak ve söz konusu başarıyı hisse senedi yatırımlarına da yansıtmak için yatırımcıların birçok gerekliliği yerine getirmeleri gerekir. Eğer bu gereklilikler doğru bir şekilde yerine getirilirse ve yatırımcı doğru zamanda doğru hamleleri yaparsa rahatlıkla para kazanabilecektir. Peki, borsada hisse senetleri üzerinden para kazanmak için hangi koşulları yerine getirmek ve nasıl hareket etmek gerekir?

Öncelikle Borsa Eğitimi

Borsada hisse senetleri üzerinden para kazanmak isteyen her yatırımcının iyi ve kaliteli bir borsa eğitimi alması gerekir. Tabii ki bunun bir okulu ya da özel kursu bulunmamaktadır. Dolayısıyla yatırımcının kendi kendine gerçekleştireceği borsa eğitimi için ilk olarak kitaplardan yararlanarak başlamak doğru olacaktır. Bunun için de birçok kitap bulunmaktadır ve birçoğunun da iyi bir borsa eğitimi için yeterli olduğunu söyleyebiliriz. Ancak yine de yatırımcının söz konusu kitaplar üzerinde bir süre araştırma yapması uygun olacaktır.

Çünkü her insanın ve dolayısıyla da her yatırımcının öğrenme şekli ve yöntemi farklıdır. Bu kapsamda yatırımcı, yapacağı araştırma ile birlikte kendisi için ve uygun kitapların bir listesini yapıp, sonrasında da o kitapları temin edip borsa eğitimi için ilk adımı atabilirler. Kitapların adeta bir ders çalışır gibi değerlendirilmesi önemlidir. Yatırımcı, her bir konuyu iyi bir şekilde öğrenmeli ve herhangi bir konuyu küçümsememelidir.

Çünkü borsayı oluşturan parçacıklar genellikler birbirlerine bağlıdır ve birindeki bilgi eksikliği diğerlerini de olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Borsa kitaplarının yanı sıra yatırımcılar, internet ortamında bolca bulunan borsa eğitim videolarından da yararlanabilir. Her ne kadar çok sayıda eğitim videosu olsa da sadece bazılarının uzman kişi ve kurumlar tarafından hazırlandığına dikkat etmek gerekir. Bize göre yatırımcılar, borsayı öğrenirken söz konusu bilgileri sadece uzmanlardan edinmelidirler.

Videolar için de bu durum geçerlidir ve yatırımcılar yalnızca uzmanlar tarafından hazırlanmış eğitim videolarından yararlanmaya çalışmalıdırlar. Bununla birlikte hem kitap hem de video açısından bakacak olursak, eğer yatırımcı İngilizce bilgisine sahipse yabancı dildeki kitaplardan ve videolardan da yararlanabilir ki bu son derece faydalı olacaktır. Tüm bunların yanı sıra aracı kurumlar ve bankalar tarafından da çeşitli eğitimler verilmektedir.

Genellikle webinar şeklinde yani borsayı öğrenmek isteyenlerin internet bağlantısına sahip bilgisayarları üzerinden kendilerine verilen davet kodları üzerinden bağlandıkları çevrimiçi eğitim şeklide gerçekleşen bu etkinlikler, yatırımcıların alanında uzman eğitmenlere doğrudan soru sormalarına da olanak sağlamaktadır.

Borsa Teknik Analiz Nasıl Yapılır

Borsa Teknik Analiz Nasıl Yapılır

Olmazsa Olmaz Borsa Deneyimi

Borsada başarılı olmak ve borsada hisse senetleri üzerinden para kazanmak isteyen kişiler, gerekli borsa eğitimini aldıktan sonra sanal borsa üzerinden kendilerini denemelidirler. Aynı zamanda bu sayede yatırımcıların iyi bir borsa deneyimi de kazanmaları söz konusu olabilir. Çünkü sanal borsa olarak da bilinen, deneme hesabı oluşturulması üzerinden sanal para kullanılarak yapılan işlemler sırasında yatırımcı, hem bilgi birikimini değerlendirebilir hem de borsada para kazanıp kazanamayacağını görebilir. Herhangi bir riski bulunmayan ve yatırımcının sadece belli bir süre zaman harcaması ile kazanılabilecek bu deneyim, yatırımcının gerçek piyasada başarılı olmasına da yardımcı olacaktır.

Aracı Kurum Seçerek İşlem Yapmaya Başlama

Her yatırımcı, borsada hisse senetleri üzerinden para kazanmak için bir aracı kurum ya da banka üzerinden vadesiz yatırım hesabı açmalıdır. Bu hesabın açılması için belirlenen aracı kurumun ya da bankanın internet adresi ya da şubesi kullanılabilir. Hesabın açılmasına yönelik formun doldurulması ile birlikte yatırımcıdan bazı belgeler istenebilmektedir. Diğer yandan aracı kurumlar ve bankalar borsada yapılan işlemler için komisyon ücretleri almaktadırlar. Yatırımcıların bu tür ücretler hakkında önceden araştırma yapması yararlı olacaktır.

Bir aracı kurumun belirlenmesi ve yatırımcın vadesiz yatırım hesabı açmasından sonra kendisine verilen kullanıcı adı ve şifre ile birlikte yine kendisine gösterilen yazılım üzerinden emir talebi oluşturması mümkün kılınır. Yatırımcı, bu bilgilere ve yetkiye sahip olduktan sonra rahatlık hisse senedi alıp satarak para kazanmak için çalışmalara başlayabilir. Diğer yandan yatırımcının hisse senedi alması için çalıştığı aracı kuruma ya da bankaya emir talebi göndermesi gerekir. Bu emir talebi, hangi hisse senedinden alınacağını, ne kadar alınacağını ve ne kadar fiyattan alınmak istediğini açık bir şekilde içermelidir. Banka ya da aracı kurum da söz konusu emir talebini alarak değerlendirir ve emre dönüştürür. Eğer piyasada söz konusu emri karşılayacak bir satış gerçekleşirse işlem gerçekleşir ve hisse senedi alınır.

Hisse Senetlerinden Nasıl Para Kazanılır?

Yatırımcılar, bir hisse senedinin olabildiğince en düşük fiyattan alınması ve olabildiğince en yüksek fiyattan satılması üzerine para kazanmaya çalışırlar. Dolayısıyla bir hisse senedinin en düşük fiyatının kovalanması ve en yüksek fiyatta iken de elden çıkarılmasına yönelik sürekli devam eden bir çalışma söz konusudur.

Ancak burada şunu da belirtmeliyiz ki, her düşük seviyedeki hisse senedi alınmalıdır ki bir kural söz konusu değildir. Çünkü hisse senetleri o anda çok düşük ve hatta tarihinin en düşük seviyesinde olabilir. Bunu, söz konusu hisse senedinin daha çok düşmeyeceği ve mutlaka yükseleceği şeklinde yorumlamak yanlış olabilir. Burada yatırımcı, diğer unsurları ve piyasa koşullarını da göz önünde bulundurarak hareket etmelidir.

Hisse senetlerinden para kazanmak için yatırımcı sadece belli bir hisse senedine yüklenmemelidir. Aksine, elindeki birikimi belli bölümler halinde belli hisse senetlerine yatırmalıdır. Tabii ki her bir hisse senedinin para kazandıracağını yani değerinin artacağını umarak bunu yapması gerekir. Bu nedenle birçok uzman, yatırımcıların bir portföy oluşturarak hareket etmeleri gerektiğini önermektedir.

Borsada hisse senedinden para kazanmak için yatırımcıların kesinlikle ilgi alanları içindeki sektörlerde faaliyet gösteren şirketlere yönelik yatırım yapmaları gerekir. Bu hem piyasa takibi konusunda da büyük bir kolaylık sağlayacaktır. Çünkü yakından tanınan sektör ve buna bağlı olarak yakından tanınan şirkete yönelik işlem yapmak, o şirketi ya da şirketleri takip etmek kolay olacağı için gelecekte değer artışı mı olabilir yoksa değer düşüşü mü olabilir gibi soruların yanıtları da daha kolay verilebilir.

Borsada Nasıl İşlem Yapılır

Borsada Nasıl İşlem Yapılır

Dileyen yatırımcılar aracı kurumlar tarafından sunulan özel hizmetlerden de yararlanarak piyasada daha başarılı olabilirler. Bunlar genellikle temel ve teknik analizle başlayarak sonrasında piyasa takibi, gelecek beklentileri, raporlar, veriler ve özel asistan şeklinde daha birçok alt hizmet sayabileceğimiz içerikler kapsamında oluşturulmuş bir paket halinde sunulmaktadır.

Borsada başarılı olmak isteyen ve bu konuda daha fazla içerik görüntülemek isteyen yatırımcılar, Borsa Nedir ve Borsa Nasıl Oynanır isimli yazılarımızı da okuyabilirler. Eğer halihazırda borsada yatırım yapan ya da hisse senetlerini takip eden bir yatırımcı iseniz Canlı Borsa bölümümüz üzerinden Borsa İstanbul’daki hisse senetlerini yakından takip edebilirsiniz.