Borsada Araba Alınıp Satılabilecek

Borsa Ne İşe Yarar?

Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ borsada dizi ve araba alınıp satılabileceğine ilişkin açıklamalar yaptı. Konu ile ilgili ayrıntıları öğrenmek için yazımıza göz atın.

Borsa İstanbul’da artık diziler ve arabalar alınıp satılabilecek. Bu yeni düzenleme ile artık borsada köprülerin alınıp satılması dahi mümkün olacak. Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ bu konuda ilk olarak satılan dizilerin ve köprülerin getirisinin yatırımcıyla paylaşılabileceği modellerin üstünde çalışıldığını söyledi.

Baharla Birlikte Bol Bol Yeni Ürünler Gelecek

Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Karadağ bir basın toplantısı düzenledi ve borsaya gelecek yeni ürünler hakkında konuşma yaptı. Buna göre bahar aylarının gelmesiyle birlikte borsaya yeni ürünler ve yeni lansmanlar gelecek. Ayrıca yeni halka arzlar olacak. Sermaye piyasasında yeni haberler konuşulacak.

Hatırlayacağınız üzere yakın zamanda gayrimenkul sertifikaları borsada işlem görmeye başlamıştı. Ancak bu çok hızlı bir şekilde olmuştu. Bu nedenle gayrimenkul sertifikaları yeterince anlaşılamadı ve tanıtılamadı. Bu nedenle Başkan Karadağ bu hafta gayrimenkul sertifikaları hakkında ayrıntılı tanıtımlar ve bilgilendirme kampanyaları yapacak.

Borsada Araba Satılacak

Mayıs ayından itibaren borsada yepyeni ürünler alınıp satılırken karşımıza çıkacak. Bunların arasında köprüler, diziler ve arabalar  olacak. Başkan Karadağ birçok yeni ürün konusunda yapılan çalışmaların sona erdiğini ve Mayıs ayından sonra her hafta bir ürünün bir lansmanla sermaye piyasalarına hareketlilik getireceğini söyledi. Bu lansmanların sıklığının iki haftada bir şeklinde olabileceğini de not etti.

Karadağ prestij projeleri satmak için çalıştıklarını söyledi. Buna göre özel sektörün Eurobond’larının Borsa İstanbul’da işlem görmesi isteniyor. Başkan araba alım satımı için birkaç firma ile görüşüldüğünü ve aslına bono satılacağını söyledi. Bu bono doğrudan bir ürünün finansmanında kullanılacak bono olacak.

Başkan Karadağ, borsada araba alım satımının ne şekilde olacağına dair bir örnek de verdi:

“Örneğin Türkiye’de üretilen bir otomobilin üretim projesinin maliyetine geliriyle beraber ortak olacaksınız. Dilerseniz sertifika o proje adıyla borsada alınıp satılacağı için ikinci el değer artışından yararlanacaksınız. Dilerseniz de Ar-Ge aşamasında gireceksiniz, üretime başladığında o araçtan indirimli alabileceksiniz. Daha üretim aşamasında böyle bir projeyi finansal ürüne, menkul kıymete dönüştüreceğiz. Menkul kıymet bono olacak aslında. Ama üretime başladığında araca dönüşebilir bir bono. Hisse senedine dönüşebilir tahvil gibi. Dünya uygulamalarına bakıyorum; hibrit alana daha çok kayma var. Yani düz hisse, düz bono değil de böyle modeller daha cazip oluyor. Otomobil sektöründe böyle bir görüşmemiz var. Başka sektörler de olabilir.”

Borsada Dizi Satılacak

Borsada dizilerin alınıp satılması borsada bambaşka bir yatırım ürününün oluşmasına yol açacak. Bunun için dizinin 40 bölümlük bir hacminin olması gerekiyor.

Diyelim ki A dizisi 2 yıllığına 40 bölümlük diziyi, kanalla bölüm başına 2 milyon liraya anlaşıyor. 2 yıllık hibrit bono gibi düşünelim; 80 milyon lira. Onun indirilmiş nakit akımı, yüzde 50’sini satsak, 40 milyon liralık büyüklük yapıyor. Onu alan yatırımcı vade sonunda, bir, o sabit getiriyi alacak; iki, belki reyting veya yurtdışı satışa duyarlı bir gelir dilimi de koyacağız oraya.”

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.