Teknik analiz yapılırken, pek çok yardımcı araçtan faydalanmak gerekmektedir. Bunların ilki ilgili varlığın fiyat hareketlerini görebileceğimiz grafiklerdir. Yaygın olarak kullanılan çubuk grafikleri, çizgi grafikleri ve mum grafikleridir. Çubuk grafikleri, ilgili varlığın gün içindeki fiyat hareketi ile beraber açılış kapanış fiyatını da yatırımcıya göstermesi açısından önem taşımaktadır.

Çizgi grafiklerinde ise sadece günlük kapanış fiyatını görmek mümkün olmaktadır. Mum grafikleri ise yapısı ve yorumlanması itibari ile diğer grafik türlerine göre farklılık göstermektedir. Mum grafikleri, diğer adıyla “candlesticks”, Japonlar tarafından icat edilen, pek çok mum formasyonuna dayalı fiyat/tahmin grafiğidir. Mum grafikleri konusunda uzmanlaşmayan pek çok analist, çubuk grafiklerini tercih ederler.

Dow Teorisi

Bir diğer teknik analiz aracı, grafikler üzerin paralel çizgilerin çizilmesi yöntemidir Bu paralel çizgiler sayesinde, varlığın fiyat hareketinin gideceği yön ve fiyat aralığının tahmin edilebilmektedir. ”Dow Teorisi”, dip zirve analizinin önemini ortaya koyan, en önemli teorilerden biridir.  Birçok analist, grafik üzerine çizilen paralel çizgiler sayesinde ilgili varlığın eğilimini yani trendini belirleyebilmektedir.

Trendleri kendi içerisinde üçe ayırmak mümkündür. Volatilitesi yani oynaklığı az olan, yüksek oranlı artış ya da azalış yaşanması mümkün görünmeyen hallerde yatay trendin varlığından söz edilebilir.

Bununla birlikte, belirli bir periyot içerisinden değer kazanma eğiliminde olan varlıkların yükseliş trendinde bulunduğu belirtilebilmektedir. Aynı şekilde belirli bir zaman içerisinde değer kaybetme eğiliminde olan varlıkların düşüş trendinde olduğu tespit edilebilmektedir. Teknik analiz yapılırken, trendin hangi yönde olduğunun tespit edilebilmesi, finansal varlığın hangi yöne hareket edeceğinin tespiti açısından büyük önem taşımaktadır.

Dip zirve analizi yaparak, finansal varlığın fiyat bandında hareket edeceği anlaşılabilir. Belirlenen bu fiyat bandının bir diğer ismi, yüksek kısmı için direnç, aşağı kısmı için destek noktalarıdır. Finansal varlıklar yükseliş eğilimindeyken direnç noktalarını kırmakta zorlanabilirler.

Bu noktada direnç noktasının geçilmesi ya da tersine aşağı yönlü geri çekilmelerin yaşanması fiyat tahmini açısından kritik önem taşımaktadır. Destek noktaları ise finansal varlığın kanal içinde düşebileceği en düşük fiyatı göstermektedir. Destek noktalarına yakınlaşan varlıklar ile ilgili en yaygın iki öngörü; destek noktasına gelen varlığın fiyatının ucuzlaması alımları arttırabilir ya da destek noktası kırılarak aşağı yönlü yeni hedeflere gidebilir şeklindedir.