Borsa sanal hesap ile öğrenilir mi sorusuna doğrudan ve kesin bir yanıt vermek oldukça zor olmakla beraber bunun daha çok borsa deneyimi sağlayabileceğini söyleyebiliriz. Çünkü borsada yatırım yapmak ve buna bağlı olarak başarı elde edip para kazanmak isteyen bir yatırımcının önceliği sanal hesaptan ziyade borsa eğitimi olmalıdır.

Borsa En İyi Borsa Eğitimi ile Öğrenilebilir

Borsada başarılı olmak ve sadece kısa vadeli olarak değil uzun vadeli olarak da para kazanmak için iyi bir borsa eğitimi almak gerekir. Bunun için de ilk olarak piyasada geçen tüm kavramları ve açıklamalarını içeren, kendisini kanıtlamış kitaplardan yararlanmaya başlanabilir. Söz konusu kitaplarda geçen ifadeleri not alarak ve adeta ders çalışır gibi özümseyerek hareket etmek, aralarındaki bağlantıyı sağlamak ve daha da önemlisi bunu işlemlerde ortaya koyabilmek için şiddetle önerilmektedir.

Kitapların yanı sıra internetin ve diğer iletişim teknolojilerinin de gelişmesiyle birlikte yatırımcılar için özel olarak hazırlanmış çok sayıda eğitim videosu da bulunmaktadır. Özellikle de YouTube gibi ücretsiz bir şekilde kullanılabilen mecralarda birçok yayıncı tarafından hazırlanmış videolardan yararlanılabilir. Burada dikkat edilmesi gereken, videoyu hazırlayan kişinin konuya ne kadar hakim olduğu ve uzmanlık derecesidir. Zira yeterince bilgisi olmayan bir kişinin borsa hakkında hazırlayacağı videolar ücretsiz dahi olsa izlenmemelidir. İzlenmesi halinde eksik ya da yanlış bilgiler adeta doğruymuş gibi öğrenilebilir ve unutulmamalıdır ki, bir bilginin yanlış öğrenilmesi sonucunda onu doğrusuyla düzeltmek hiç öğrenmemekten daha zordur.

Piyasada yer alan kitaplar arasından bazılarının eğitim vermekten ziyade daha çok borsada başarılı olmuş kişilerin öne çıkan özellikleri, yaşam hikayeleri ya da borsa stratejileri gibi yönlerine odaklanan ürünler de bulunmaktadır. Bu tür kitaplar eğitim süreci içinde değil de eğitimim tamamlanması ve yatırımcının piyasayı tanımasıyla birlikte değerlendirilebilir. Çünkü söz konusu kitaplar bilgi vermekten ziyade konuyla ilgili yaklaşımları, önerileri ve bunlara benzer şekilde doğruluğu kişiden kişiye değişebilecek içeriklere sahiptirler.

Borsa üzerinde işlem yapılmasını sağlayan aracı kurumlar ve bankalar da yatırımcılara ve yatırımcı adaylarına çeşitli eğitimler vermektedirler. Bu eğitimler genellikle ücretsiz olarak sunulmaktadır. Özellikle de yatırımcıların ve yatırımcı adaylarının evlerindeki bilgisayar üzerinden ve internet vasıtasıyla katılabildikleri bu eğitimler oldukça faydalı olabilmektedir. Aracı kurum ya da banka tarafından görevlendirilen uzman bir eğitmen eşliğinde gerçekleşen bu eğitimlerde dileyen yatırımcılar merak ettikleri soruları da doğrudan yönelterek bilgi alabilmektedirler. Webinar adı verilen bu borsa eğitimi faaliyetleri de mutlaka değerlendirilmesi önerilen yöntemler arasındadır.

Borsa, Sanal Hesap ile Öğrenilir mi?

Borsa, Sanal Hesap ile Öğrenilir mi?

Sanal Hesap Üzerinden Borsa Öğrenmek Nasıl Olur?

Sanal hesap ya da bir başka ifadeyle deneme hesabı üzerinden sanal borsada işlem yapmak, daha çok yaparak ve yaşayarak öğrenmek şeklinde ifade edebileceğimiz öğrenme modeli içinde değerlendirilebilir. Ancak bunun için de belli bir temele ihtiyaç olduğu için doğrudan sanal hesap üzerinden borsa öğrenilmesi hem güç olacaktır hem de uzun zaman alacaktır. Aksine, temel eğitimi aldıktan sonra sanal borsa üzerinden işlem yapmaya başlamak hem borsa eğitimi hem de borsa deneyimi konularında daha yüksek başarı anlamına gelmektedir.

Dileyen her yatırımcı adayı bu hizmeti veren aracı kurum ya da banka üzerinden deneme hesabı oluşturabilir. Bu ücretsiz hizmet, yatırımcının sanal para kullanması ve gerçek parasıyla herhangi bir şekilde ilişkilendirilmemesi açısından hem güvenli hem de deneyim kazanma açısından kaçırılmaması gereken bir fırsattır.

Borsa piyasası üzerinde nasıl hareket edilmesi ve para kazanmak için hangi aşamaların nasıl geride bırakılabileceğini içeren Borsa Nasıl Oynanır isimli yazımızı da okumanızı öneriyoruz.