Borsada birikimlerinizi değerlendirmek istiyorsanız öncelikle bunun eğitimini almanız şarttır. Borsanın tarihçesi, yıllar içinde Türkiye borsalarının geçirdiği değişimler, IMKB ve Borsa İstanbul hakkında bilgiler edinmeniz gerekir. Borsa ciddi hareket edilmesini ve yapılan tüm işlemlerin ciddiyetle yapılmasını gerektiren bir yerdir. Bu yüzden emtialar, menkul kıymetler, kıymetli evraklar, döviz başta olmak üzere yatırım yapılan diğer tüm enstrümanlar hakkında çok iyi bilgi sahibi olmalısınız.

Borsa eğitimi almak için aracı kurumların sunduğu ücretsiz borsa eğitim videolarını izleyebilir ya da borsa eğitim kitapları okuyabilirsiniz. Aldığınız eğitimin temeli ne kadar sağlam olursa yapacağınız yatırımlar da o kadar mantıklı ve yüksek getirili olur. Evden Borsa Öğrenmenin Yolları başlıklı yazımızı okuyarak borsa öğrenme yollarına göz atabilirsiniz.

Borsa portföyü oluşturmak aslına bakarsanız zordur ve uzun süreli deneyim gerektiren bir yatırımdır. Yani bunu yapabilmeniz için hisse senedi türlerine, portföyün amacına ve kendi hedefinize hakim olmanız gerekir. Zira portföyde çok çeşitli yatırım araçları bulunmalıdır. Yatırım araçlarının türleri iyi belirlenmeli ve amaca uygun olmalıdır. Portföyün risk yönetimi çok iyi yapılmalıdır. Öyle ki risk dağıtımının nasıl yapıldığı konusunda bilginiz ve deneyiminiz yoksa portföy oluşturmak ve yönetmek konusunda başarılı olamazsınız.

Evet, her şey portföyü oluşturmaktan ibaret değildir. Aynı zamanda portföydeki her enstrümanın fiyat seviyesi konusunda analizler yapmalı, enstrümanların değerlerinde meydana gelen değişimleri takip etmelisiniz. Bu kesinlikle çok zaman ayırmayı gerektiren bir yatırımdır. Bununla birlikte temel analiz, teknik analiz, ön görüde bulunma gibi eylemleri kapsayan ve zaman ayırmayı gerektiren tüm bu işleri portföy yöneticilerine de verebilirsiniz.

Portföy yöneticileri, amacınızı açıkladığınız takdirde önceden belirlenmiş portföy tipleri arasından amacınıza uygun olanı seçer ve sizin için bir portföy oluşturur. Ardından bunun yönetimini yapar. Portföy tiplerini yazımızın devamında sıralayacağız ve ayrı başlıklar hâlinde sıralayacağız. Şimdi borsa portföyünde nelere dikkat etmeniz gerektiğini sıralayalım:

  • Borsa portföyünün ne olduğunu kavramak
  • Amacınıza uygun portföy tipini seçmek
  • Portföy politikası belirlemek
  • Portföy vadesi belirlemek
  • Portföyde risk dağıtımı yapmak
Borsa Portföyünde Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Borsa Portföyünde Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Borsa Portföyünde Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Borsa portföyünde yukarıda saydığımız gibi amaca, politikaya, kendinize uygun portföyü seçmeye ve risk dağıtımı yapmaya dikkat etmeniz gerekir. Portföy sadece portföy oluşturmuş olmak için oluşturulmamalıdır. Zira portföy için çok çeşitli yatırım araçlarına para yatırılır ve bu yatırımın ciddiye alınması gerekir.

Borsa Portföyünün Ne Olduğunu Kavramak

Borsa portföyünde dikkat etmeniz gereken noktalardan ilki borsa portföyünün ne olduğunu kavramaktır. Borsa portföyü amaca göre hazırlanan ve bir hedefi olan, amaca uygun ve çeşitli yatırım araçlarını barındıran bir oluşumdur. Borsa portföyü tipine uygun şekilde ve sayıda yatırım araçlarını barındırır. Yatırımcı tarafından oluşturulabilir ya da portföy yöneticisi tarafından belirli bir portföy tipi baz alınarak meydana getirilebilir. Söz konusu portföy tipleri A, B, C, D, E tipi portföylerdir. Bunların her birinin hitap ettiği yatırımcı profili ve yatırım amacı farklıdır.

Borsa Portföyünde Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Borsa Portföyünde Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Amacınıza Uygun Portföy Tipini Seçmek

Borsa portföyünde dikkat edilmesi gereken unsurlardan biri portföy amacı belirlemektir. Amacınızı somut bir şekilde ortaya koymanız çok önemlidir. Çünkü portföye ekleyeceğiniz yatırım araçlarının sayısı, türü ve birbirlerine göre oranları amacınıza uygun olarak belirlenmektedir. Yatırımcıların işlerini kolaylaştırmak amacıyla farklı portföy tipleri oluşturulmuştur. Yani portföyler, amaçlara uygun şekilde sınıflandırılmıştır. Portföyler genellikle verim almak, risk almak ve kazanç elde etmek, değer artışı sayesinde kâr etmek, likidite sağlamak ya da güvence sağlamak amacıyla hazırlanmaktadır. Bu unsurlardan biri ya da ikisi portföylerde amaçlanabilmektedir.

A Tipi Portföy

Borsa portföyünden beklentiniz verim sağlamak ve düşük riskten yana olmaksa A tipi portföyü seçmeniz gerekir. Düşük risk güven verir fakat yüksek kazanç vadetmez. Bu portföy tipinin değer oranı yani portföyün içeriği % 100 tahvildir. A tipi portföy seçtiğinizde portföyünüzü % 100 tahvilden oluşturmaya karar vermiş olursunuz. Tahviller yüksek likiditeye ve düşük riske sahip oldukları için bu portföyü seçtiğinizde az risk almayı amaçlarken kazanç elde etme ihtimalinizi çok fazla yükseltmiş olursunuz.

B Tipi Portföy

Borsa portföyünden beklentiniz verim sağlamak ve değer artışı elde etmekse bu portföyü yani B tipi portföyü seçmeniz gerekir. Bu portföy tipinin değer oranı yani portföyün içeriği % 50 tahvil ve %50 çok klasik hisse senedidir. Bu portföyde yarı yarıya risk aldığınız söylenebilir. B tipi portföy seçtiğinizde portföyünüzün yarısını tahvilden ve yarısını da çok klasik hisse senedinden oluşturmaya karar vermişsiniz demektir. Tahvillerin yüksek likiditeye ve düşük riske sahip olduklarını belirtmiştik. Bu yüzden portföyünüzün yarısı düşük riskli enstrümanlardan oluşurken diğer yarısında risk almış olursunuz. Bu riskin, diğer portföy tipleri göz önüne alındığında yüksek olduğu söylenemez.

C Tipi Portföy

Borsa portföyünden beklentiniz yine verim sağlamak ve değer artışı elde etmekse ve fakat aldığınız riski artırmak istiyorsanız C tipi portföyü seçmeniz gerekir. Bu portföy tipinin değer oranı yani portföyün içeriği % 25 tahvil ve %75 klasik hisse senedidir. Dikkat ederseniz bu portföyün B tipi portföyden farkı bunun içerdiği tahvil oranının yarı yarıya daha az olmasıdır. C tipi portföy %50 oranında tahvil değil %25 oranında tahvil içerir. Kalanı ise çok klasik hisse senedi yerine klasik hisse senedidir. Bu portföy tipini seçen yatırımcılar da değer artışını hedeflerler ancak amaçları B tipi portföyü seçen yatırımcılara göre daha yüksek risk almak ve daha fazla kazanç elde etmektir. Bildiğiniz gibi yüksek risk almanın her zaman yüksek kazanç getireceği söylenemez. Bu sizin yatırım araçlarının fiyat seviyesine bakarak yaptığınız ön görülere dayanarak almaya karar verdiğiniz bir risktir.

D Tipi Portföy

Borsa portföyünden beklentiniz diğer portföy tiplerine oranla biraz daha yüksek risk almak ve değer artışı elde etmekse D tipi portföyü seçmeniz gerekir. Bu portföy tipinin değer oranı yani portföyün içeriği % 50 klasik hisse senetleri ve %50 aktif hisse senetleridir. Bu portföyün A, B ve C tipi portföylerden farkı bunun tahvil içermemesidir. D tipi portföy sadece hisse senetleri içerir. Ancak bu hisse senetlerinin türleri yarı yarıya farklılık gösterir. Yarısı klasik hisse senetlerinden oluşurken diğer yarısı aktif hisse senetlerinde oluşmaktadır. Bu portföy tipini seçen yatırımcılar da değer artışını hedeflerler ancak amaçları A, B ve C tipi portföyleri seçen yatırımcılara göre daha yüksek risk almak ve daha fazla kazanç elde etmektir. Ancak bunu yaparken hisse senetlerini doğru şekilde seçmek gerekir. Bu konu risk dağıtımına girer ki risk dağıtımını ayrı bir başlık altında ele alacağız.

E Tipi Portföy

Borsa portföyünden beklentiniz diğer tüm portföy tiplerine oranla çok daha yüksek risk almak ve değer artışı elde etmekse E tipi portföyü seçmeniz gerekir. Bu portföy tipinin değer oranı yani portföyün içeriği % 100 aktif hisse senetleridir. Bu portföyün A, B, C ve D tipi portföylerden farkı tahvil, klasik hisse senedi ya da çok klasik hisse senedi içermemesi ve sadece aktif hisse senetleri içermesidir. Bu portföy tipini seçen yatırımcılar da değer artışını hedeflerler ancak amaçları A, B, C ve D tipi portföyleri seçen yatırımcılara göre çok daha fazla risk almak ve çok daha fazla kazanç elde etmektir. Ancak yine bunu yaparken hisse senetlerinini çok doğru şekilde seçmek gerekir.

Portföy tiplerinden birini seçerek yatırım yapmanın avantajı hem kendi işinizi kolaylaştırmak hem de portföy yöneticisinin işini kolaylaştırmaktır. Çünkü yatırım araçlarının fiyat hareketlerini tek tek takip etmek hem zordur. hem de çok zaman gerektirir. Portföy tipi seçerek hareket etmek portföyü hangi yatırım araçlarından oluşturacağınızı düşünmemenizi sağlar.

Borsa Portföyünde Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Borsa Portföyünde Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Portföy Politikası Belirlemek

Portföy politikası belirlemek derken esas belirtmek istediğimiz nokta portföye yatıracağınız birikimi belirlemek ve portföydeki yatırım araçlarının ulaştığı fiyat seviyelerine göre kararlar almaktır.

Meselâ portföyünüze eklediğiniz aktif yatırım hisselerinin ait olduğu şirketlerin durumu tahmin ettiğiniz durumun aksi yönünde bir değişim gösteriyorsa bunun için bir karar almanız ve adımınızı ne yönde atacağınızı bilmeniz gerekir. Hisse senetlerini satmaya karar verebilirsiniz ya da riski azaltmak için portföyde değişiklik yapabilirsiniz. Bu gibi durumların ortaya çıkma olasılığı olduğu için likiditesi yüksek yatırım araçlarını portföyünüzde bulundurmakta yarar vardır.

Portföy Vadesi Belirlemek

Borsa portföyünde dikkat etmeniz gereken noktalardan biri de portföyünüzün vadesini belirlemektir. Portföye yaptığınız yatırımı ne kadar süreyle yapmak istediğinizi açık ve net bir şekilde belirlemelisiniz. Bu vadeden önce portföyünüze yatırdığınız parayı geri almamalısınız. Yatırım dünyasında önemli olan tahminlerinize inanmak ve yaptığınız yatırımda kararlı olmaktır.

Portföyde Risk Dağıtımı Yapmak

Borsa portföyünde çok dikkat etmeniz gereken ve büyük önem arz eden bir unsur da risk dağıtımı yapmaktır. Portföyünüze ekleyeceğiniz yatırım araçlarının tümünü aynı sektörde faaliyet gösteren şirketlere ait hisse senetlerinden seçerseniz risk dağıtımı yapmamış olursunuz. Çünkü bu yatırımınız tek sektöre çok fazla güvenmek anlamına gelir. Sektörde tahmininizin tersi yönünde bir hareket olması hâlinde portföyünüzün tümü yani yatırdığınız paranın tümü risk altına girer.

Böyle durumlarla karşılaşmamak için portföyünüze ekleyeceğiniz yatırım araçlarını taşıdıkları riske göre seçmeniz gerekir. Ancak bunun için tüm enstrümanlarınızı çok farklı sektörlerden seçmek ya da çok fazla çeşit, çok farklı tür araç barındırmak da hatalı olacaktır. İşte tüm bu gerekçeler, yukarıda sıraladığımız portföy tiplerinin meydana getirilmesinin yolunu açmıştır. En iyisi portföy tiplerinin taşıdığı risklere göre seçim yapmak ve bu yönde birikimlerinizi değerlendirmektir.

Borsa portföyü oluşturmak konusunda daha fazla bilgi edinmek amacıyla Borsada Para Kazanmak İçin Nasıl Portföy Oluşturulur? başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.