Yatırımcılar borsada yatırım yaparken genellikle risklerden korunmak ve isabetli yatırımlar yapmak için belirli yöntemler kullanırlar. Bunlar borsa oynama yöntemleri olarak bilinir. Aslında borsa elbette oyun oynama yeri değildir. Bu şekilde algılanmasının ve anlatılmasının nedeni spekülatif amaçlı yatırımlardır. Spekülatif yatırım araçları düşük niteliklidirler. Bu araçlar yüksek risk almaya neden olurlar. Ancak yatırımcılar esasen az risk alarak iyi kazanç elde etmek isterler. Çoğu yatırımcı spekülatif amaçlı yatırımlar yapar ki bunlar borsa oyunu şeklinde bilinir. Bu yüzden borsada yatırım yapanların borsa oynadığı düşünülür.

Borsada yatırım yapmak için bilgiye ve deneyime sahip olmanız gerekir. Her ne kadar spekülatif amaçlı yatırımlar kazanç getiriyormuş gibi görünse de iyi bir yatırım için uzun uzun düşündükten sonra iyi araçlara yatırım yapmanız daha doğrudur. Bunun için kullanabileceğiniz yöntemler vardır. Bunlar portföyde risk dağıtıcı teknikler kullanmak, işlem zamanını iyi belirlemek (doğru zamanlama), ön görüde kararlı olmak, likiditeye önem vermek ve portföy hedefi belirlemektir.

Bu yöntemleri aşağıda sıralayacağız. Borsada alım satım işlemi yapmak borsa oynamak şeklinde adlandırıldığı için yazımızda bu ifadeyi kullanacağız. Yine de borsanın oyun, loto, kumar ve benzeri nitelikler taşımadığını not edelim.

Borsa Teknik Analiz Nasıl Yapılır

Borsa Teknik Analiz Nasıl Yapılır

Portföyde Risk Dağıtıcı Teknikler Kullanmak

Borsa oynama yöntemlerinden ilki portföyde risk dağıtıcı teknikler kullanmaktır. Portföy, yatırımcıların kâr elde etmek için sıkça kullandığı yatırım araçlarından biridir. Portföy oluşturmak doğru şekilde yapıldığı ve yönetildiği takdirde kazançlı olabilir. Ancak bunun için risk dağıtımının iyi yapılması gerekir.

Risk dağıtımı için yapılması gereken eylem portföye eklenecek enstrümanların tümünün aynı sektörden seçilmemesidir. Ancak aynı zamanda bunların çok çeşitli ve birbirinden farklı olmamasına da özen gösterilmelidir. Portföyde yer alacak enstrümanların aynı sektörden seçilmesi riski artıracağı gibi kazanç elde etme olasılığını da azaltacaktır. Çünkü sektörde yaşanacak olası bir faaliyet düşüşü tüm portföyü etkileyecektir.

Enstrümanların çok çeşitli sektörlerden seçilmesi ise piyasa takibini ve fiyat seviyesi takibini zora sokacağı gibi, portföy sahibine ve yöneticisine zaman kaybettirecektir. Esasen mühim olan dengeyi iyi yakalamaktır. Yöntemlerin sonuncusu olarak açıklayacağımız portföy hedefi belirlemek başlığı altında portföy hedeflerinden ve yönetiminden ayrıntılı şekilde bahsedeceğiz.

Borsa Nasıl Oynanır ?

Borsa Nasıl Oynanır ?

İşlem Zamanını İyi Seçmek (Doğru Zamanlama)

İşlem zamanını iyi seçmek yani zamanlamayı doğru yapmak, her yatırımcının bilmesi gereken bir kazanç yöntemi hatta kuralıdır. Yatırım dünyasında doğru zamanlama her şeydir dersek yanlış söylemiş olmayız. Çünkü alım işleminin doğru zamanda yapılması gerektiği gibi satım işlemi de doğru zamanda yapılmalıdır. İşlemi gerçekleştirdiğiniz zaman dilimi ve dönem çok önemlidir. Zamanlamayı doğru belirlemek için yapmanız gerekenler vardır. Başarılı yatırımcılar genellikle alım ve satım işlemlerini ne zaman yapmaları gerektiğini iyi bilen ve bu zamanları doğru ön gören kişilerdir.

Doğru zamanı ön görebilmek için grafik okumayı ve yorumlamayı iyi bilmek gerekir. Grafiklerde görünen fiyat seviyeleri ve işlem hacimleri yatırımcılara doğru zamana dair ipucu verir. Düşüş trendlerini ve yükseliş trendlerini görmeyi başaran kişi zamanlamayı da yapabilir. Ayı ve boğa şeklinde adlandırılan alıcılar ve satıcılar piyasadaki farklı oyunculardır. Bunlardan hangilerinin piyasaya hakim olacağını grafiklere bakarak tahmin ederseniz almak ya da satmak istediğiniz yatırım aracını almak ya da satmak için hangi zamanın doğru zaman olduğuna karar verebilirsiniz. Grafik okuma, yorumlama ve ön görüde bulunma konusunda ayrıntılı bilgiyi Teknik Analiz Nedir ve Nasıl Yapılır? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Ön Görüde Kararlı Olmak

Borsa oynama yöntemlerinden biri de ön görüde kararlı olmaktır. Ön görünüze inanmak, güvenmek ve verdiğiniz karardan dönmemek borsada başarılı olmanız açısından önem taşır. Çünkü parayı kullanmak, duygularla değil mantıkla hareket etmeyi gerektirir. Eğer yaptığınız analizler sonucunda bir yatırım aracıyla işlem yapmaya karar verdiyseniz ileriki zamanlarda o yatırım aracının değerinde artış ön görmüşsünüz demektir. Bu karara vardıysanız ve alım işlemi yaptıysanız ön görünüzün gerçekleşeceğine inanmalısınız.

Çünkü yatırım dünyasında birikimden daha önemli olarak, sahip olmanız gereken unsurlar bilgi, deneyim ve farkındalıktır. Alım işlemi yaptığınız yatırım aracının değeri ilk zamanlar düşüş gösterebilir. Bu durumda endişe yaşayarak satım yaparsanız bir süre sonra değerin arttığını görerek pişman olabilirsiniz. Ancak yine de menkul kıymetleri en düşük fiyattan alarak en yüksek fiyata satma olasılığının % 2 olduğunu buraya not edelim.

Eğer risk almaktan korkuyorsanız ve sürekli endişe duyuyorsanız kayıp yaşamayı önleyen, zarar etmeye karşı oluşturulmuş yöntemleri kullanabilirsiniz. Bunlardan biri hedge yapmak yani ters pozisyon açmaktır. Bu sayede birikiminizin erimesini önleyeceğiniz gibi açtığınız pozisyonda fiyat seviyelerin beklediğiniz yönde değişmemesi durumunda çok kayıp yaşamayı engellemiş olursunuz.

Borsa İstanbul'da Hisse Senetleri Nasıl Alınır ve Satılır?

Borsa İstanbul’da Hisse Senetleri Nasıl Alınır ve Satılır?

Likiditeye Önem Vermek

Borsada birikiminizi en iyi şekilde değerlendirmek istiyorsanız kullanmanız gereken yöntemlerden biri de likiditeye önem vermektir. Likidite kolayca paraya çevrilebilme özelliğidir. Bir yatırım aracının likiditesinin yüksek olması o yatırım aracının elden kolayca çıkarılabileceği, satılabileceği ve nakde çevrilebileceği anlamlarını taşır.

Likidite, elinizdeki bazı yatırım araçlarını elinizden hızlıca çıkarmak isteyeceğiniz zamanlar için büyük önem arz eder. Bir yatırım aracında büyük bir yatırım fırsatı görmeniz hâlinde elinizdeki ufak enstrümanları nakde çevirerek bu parayı daha avantajlı bir yatırım aracına yatırmak isteyebilirsiniz. Bu açıdan bakıldığında likidite, gözden kaçırmamanız gereken önemli bir unsur hâline gelir.

Portföy Hedefi Belirlemek

Portföy hedefi belirlemek borsa oynama yöntemleri arasında diğer yöntemlere göre daha az önem taşıyor gibi görünse de en az diğer yöntemler kadar önemlidir. Çünkü portföy politikasını tespit etmek, birikiminizi portföye yatırma amacınızı ortaya koyar. Portföy hedefi genellikle randıman, risk, değer artışı olmak üzere üç unsur üzerinden belirlenir. Bu unsurlardan birini ya da ikisini ele almak amaçlanır.

Portföy hedefini belirleme aşamasında her portföy için ayrı ayrı hedefler belirlemek yerine portföy tipi seçmenin daha avantajlı olduğuna karar verilmiştir. Her portföy için ayrı hedefler belirlemek hem portföy sahibinin hem de portföy yöneticisinin işini zorlaştıracaktır. Böylece beş farklı portföy tipi oluşturulmuştur. Portföy tipleri oluşturulurken değer oranları dikkate alınmış, farklı hedefleri olan portföy tipleri meydana getirilmiştir. Bunlara A, B, C, D, E tipi portföy adı verilmiştir.

Portföylerin sınıflandırılmalarının getirdiği pek çok avantaj vardır. Bunlardan biri yatırımcıların ve portföy yöneticilerinin ihtiyaçlarını karşılamak ve işlerini kolaylaştırmaktır. Amaç portföylerin oluşturulmasını ve yönetilmesini basit hâle getirmektir. Portföy tipleri, içlerindeki enstrümanların  piyasadaki fiyat hareketlerini izlemeyi kolaylaştırır. Hisse senetlerinin toplu şekilde alınarak portföye eklenebilmesini ve fiyat avantajlarından yararlanılmasını sağlar.

Borsa Nasıl Oynanır ?

Borsa Nasıl Oynanır ?

Portföy Tipleri

1. A Tipi Portföy 

A tipi portföyün değer oranı yani portföyün içerdiği enstrümanların oranı ya da portföyün içeriği % 100 tahvildir. Amaç verim sağlamak ve düşük riskten yana olmaktır.

2. B Tipi Portföy

B tipi portföyün değer oranı yani portföyün içerdiği enstrümanların birbirine oranı ya da portföyün içeriği % 50 tahvil %50 çok klasik hisse senedidir. Amaç değer artışı ve verim elde etmektir.

3. C Tipi Portföy

C tipi portföyün değer oranı yani portföyün içerdiği enstrümanların birbirine oranı ya da portföyün içeriği %25 tahvil ve %75 klasik hisse senedidir. Amaç yine değer artışı ve verim elde etmektir.

4. D Tipi Portföy

D tipi portföyün değer oranı yani portföyün içerdiği enstrümanların birbirine oranı ya da portföyün içeriği %50 klasik hisse senetleri ve %50 aktif hisselerdir. Amaç biraz risk alıp değer artışı elde etmektir.

5. E Tipi Portföy

E tipi portföyün değer oranı yani portföyün içerdiği enstrümanların birbirine oranı ya da portföyün içeriği %100 aktif hisselerdir. Amaç, yüksek risk alıp hızlı değer artışı elde etmektir.

Portföy tipleri, yatırımcı profillerinin çeşitliliği göz önüne alınarak meydana getirilmiştir. Bu yüzden bu portföyler arasından birini seçmek zor değildir. Üstelik amacınıza göre nasıl bir portföy seçmeniz gerektiği de bellidir. Borsada portföy oluşturmak konusunda daha ayrıntılı bilgi almak için Borsada Para Kazanmak İçin Nasıl Portföy Oluşturulur? başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Elbette borsada başarılı olmayı sağlayacak yöntemleri bu şekilde sınırlandırmak doğru değildir. Çünkü bu yöntemlerin yanı sıra pek çok başarılı yatırımcının zaman içinde edindikleri deneyimler sonucunda belirledikleri stratejiler vardır. Bu stratejiler tek yazıya sığdırılamayacak kadar uzun olabilir. Yine de bunlar arasından çok önemli gördüğümüz bazı stratejileri konu ettiğimiz Borsa İçin Özel Yatırım Stratejileri başlıklı yazımıza göz atmanızı öneririz.