Borsa öğrenmek istiyorum diyenlere tavsiyeler, söz konusu tavsiyelere ihtiyaç duyan yatırımcı adayları için belki de hayati öneme sahiptir. Zira bu tür tavsiyeler sonucunda kendisine bir yol haritası çıkaran ve sonrasında da o yol haritasına bağlı kalarak hareket eden yatırımcı adayları belki de çok yüksek miktarda para kazanabilirler belki de ellerindeki birikimi de kaybedebilirler. Bu nedenle biz de bu yazımızda borsa öğrenmek istiyorum diyenlere çeşitli ve bize göre doğru tavsiyelerimizi aktarmak istiyoruz.

Borsa Kitapları

Birçok yatırımcı borsa öğrenmek istediğinde ilk olarak kitaplara başvurmaktadır. Oldukça doğru bir başlangıç olarak değerlendirebileceğimiz bu yöntemin yanı sıra yatırımcının hangi kitapları seçeceği ve hangilerinden başlayacağı da önem kazanmaktadır. Zira kimi kitaplar yeterli kalitede olmayabilir.

Eksik ya da yanlış bilgiler içerebilirler. Dolayısıyla yatırımcının öğreneceği yanlış veya eksik bilgi onun ileride para kaybetmesi de neden olabilecektir. Dolayısıyla yatırımcının hangi kitaplardan başlayacağına karar vermesi için başta internet olmak üzere birçok açıdan çeşitli araştırmalar yapması ve sonrasında da kendi öğrenme alışkanlıkları ile uyumlu birkaç kitaplar ile öğrenmeye başlaması sağlıklı olacaktır.

Günümüz birçok kaliteli borsa kitabı hem fiziksel olarak hem de dijital olarak satılmaktadır. Yatırımcılar toplamda ekonomik sayılabilecek bu yöntemle borsa öğrenmeye başlayabilir. Hemen şunu da belirtmeliyiz ki, kimi kitaplar bilgi vermekten ziyade belli bir borsacının başarı hikayesini anlatmayı amaçlayabilir. Bu tür kitaplar da göz ardı edilmemelidir ancak başlangıç aşamasında seçilecek yani temel atma amacıyla kullanılacak kitaplar bilgi, kavram ve yatırım araçları odaklı olmalıdır.

Borsa Öğrenmek İstiyorum Diyenlere Tavsiyeler

Borsa Öğrenmek İstiyorum Diyenlere Tavsiyeler

Borsa Videoları

Kitapların yanı sıra, teknolojinin hayatımızın bir parçası olmasının da etkisiyle birçok mecrada borsa videoları yayınlanmıştır. Bu videolar arasında seçim yaparken yatırımcıların dikkat etmeleri gereken nokta, söz konusu videoların kim ya da kimler tarafından hazırlandığıdır. Çünkü alanında yeterli bilgi ve deneyime sahip olmayan kişiler de bu yönde videolar hazırlayabildikleri gibi oldukça başarılı, eğitmen özelliği de olan uzmanların da çeşitli videoları bulunmaktadır. Tabii ki seçim, uzman kişiler tarafından hazırlanmış videolardan yana olmalıdır. Bu kapsamda video eğitimlerden yararlanmak isteyen yatırımcının, kitaplardaki bilgilere paralel olarak videoları izlemesi ve video anlatımları daha çok tekrar etme amacıyla kullanması tavsiye edilmektedir.

Aracı Kurumların Eğitim Hizmetleri

Aracı kurumlar ve borsada aracılık hizmeti veren bankalar tarafından da çeşitli borsa eğitimleri sunulmaktadır. Bu yönde akla gelen ilk hizmet, ücretsiz e-kitap şeklinde sunulan eğitim materyalleridir. Temin etmesi oldukça kolay ve zahmetsiz olan bu e-kitapların detaylı bilgiye sahip olmadıklarını, daha çok okuyanın gözünde borsa hakkında somut bir görüntü oluşturulmak istendiğini belirtelim. Diğer yandan aracı kurumlar ve bankalar tarafından çeşitli online eğitimler de verilmektedir. Webinar isimli bu eğitimlere, çevrimiçi olarak internet bağlantısına sahip herhangi bir bilgisayar üzerinden katılabilmek mümkündür. Ayrıca söz konusu eğitimlerde yer alan uzman eğitmene, katılımcılar akıllarındaki soruları sorabilmektedirler.

Borsa Öğrenmek İstiyorum Diyenlere Tavsiyeler

Borsa Öğrenmek İstiyorum Diyenlere Tavsiyeler

Deneme Hesabı

Sanal borsa olarak da bilinen deneme hesabı üzerinden adeta gerçek borsa piyasasında yatırım yapıyormuş gibi hareket edilerek sanki borsa öğreniminin uygulama aşamasındaymış gibi eğitim alınabilir. Her ne kadar doğrudan bir eğitim olarak değerlendiremesek de yatırımcının aldığı eğitimlerin ne kadar doğru olduğunu ve yatırımcı tarafından ne kadar hayata geçirilebildiğini de görme şansı ortaya çıkacaktır.

Borsa Nedir ve Borsa Nasıl Öğrenilir isimli yazılarımızı okuyarak konuyla ilgili daha çok bilgiye ulaşabilirsiniz. Ayrıca Canlı Borsa bölümümüz üzerinden Borsa İstanbul’da yer alan hisse senetlerini takip edebilirsiniz.