Borsa nerede oynanır şeklinde bir soru sorulması halinde muhtemelen akla gelen ilk adres Borsa İstanbul olacaktır. Bu çağrışım doğru olduğunu da söylememiz gerekir. Zira ülkemizde borsa, Borsa İstanbul üzerinde yapılan işlemler sonucunda ortaya çıkmakla birlikte borsa işlemleri Borsa İstanbul’da gerçekleşir diyebiliriz.

Çünkü borsayı bir oyun olarak görmek pek sağlıklı olmadığı gibi borsa oynama ifadesi dilimize yerleştiği için de tamamen göz ardı edilememektedir. Tüm bunların yanı sıra bir yatırımcının borsada yatırım yapması ya da bir başka ifadeyle alışveriş yaparak para kazanması için nerede bulunması ya da nereye başvurması gerektiğine yönelik bazı soru işaretleri olabilir. Şimdi o soru işaretlerini gidermeye çalışalım.

Aracı Kurum ve Banka Üzerinden Borsa Yatırımı

Ülkemizde ve neredeyse tüm ülkelerde borsa işlemleri doğrudan yatırımcı tarafından yapılamamaktadır. Çünkü yatırımcıların teknik bilgileri ve diğer teknik unsurlardan dolayı bu mümkün değildir. Bir dipnot olarak ifade etmemiz gerekirse, örneği küçük bir balık borsa olduğunu ve balıkçılarla alıcıların burada yer aldıklarını düşünecek olursak aracı kurumlara ya da bankalara pek ihtiyaç olmayacaktır.

Çünkü mal çeşitliliği oldukça azdır ve alıcı ile satıcı sayısı da bellidir. Borsaya kayıtlı balıkçı malını yani balıklarını getirir. Balıklar bazı testten geçirilir ve sonrasında da balığın türü ile miktarı gibi konularda alıcılara bilgi verilir. Sonrasında açık artırma şeklinde balık alıcı bularak borsa işlevini tamamlar. Burada balığın değerini belirleyen şey arz ve talep dengesidir. Eğer balık az ise ve o balığa ihtiyaç duyan alıcı sayısı fazla ise balık değerinin çok üstünde bir fiyat üzerinden satılabilir.

Borsa Deneyimi Nasıl Kazanılır

Borsa Deneyimi Nasıl Kazanılır

Tam tersi şekilde balık bolsa ve alıcı sayısı da çok değilse ya da bir başka deyişle azsa veya normalse balık değerinin altında bir fiyata satılabilir. Borsa İstanbul’da da değerler aynı mantık üzerine inşa edilmiştir. Piyasadaki hisse senetleri ve diğer yatırım araçları için alıcı sayısı çok ise söz konusu yatırım araçlarının değeri yükselecektir. Tam tersi şekilde alıcı sayısı az ise değerler düşecektir.

Ancak bu piyasada bir ürünün getirilip satılmasından ziyade o ürünlerin el değiştirmesiyle ortaya çıkan bir arz talep dengesi söz konusudur. Çünkü hisse senedi yatırımı üzerinden örnek vermemiz gerekirse, olağanüstü durumlar haricinde piyasada hisse senedi sayısında artış olmaz. Sadece aynı hisse senetleri el değiştirir ve süreç boyunca değer kazanır ya da değer kaybeder. Diğer yandan yatırımcı sayısı ve yatırım aracı çeşitliliği çok fazla olduğu için aracı kurumlara ihtiyaç duyulmaktadır.

Borsaya Nasıl Girilir

Borsaya Nasıl Girilir

Aracı kurumlar ve bankalar, ülkemizdeki ilgili resmi kurumlardan izin alarak faaliyet gösterebilirler. Birçok açıdan değerlendirilen aracı kurumlar ve bankalar, yatırımcıların borsa işlem yapabilmeleri için vadesiz yatırım hesabı açılmasını ve söz konusu hesabı kullanan yatırımcı tarafından gelecek emir taleplerini uygun biçime sokarak işleme sokulmasını sağlamakla yükümlüdürler. Dolayısıyla yatırımcının doğrudan ve fiziksel olarak Borsa İstanbul’da gitmesi gerekmez. Bir aracı kurum ya da banka belirleyerek orada yatırım hesabı açması ve kendisine verilen kullanıcı adı ile şifreyi kullanarak ilgili yazılım üzerinden hesabına giriş yaparak emir talebi oluşturması yeterlidir.

Borsanın nerede ve nasıl oynandığını anlamanın en iyi yolu ise borsa eğitimi almaktan geçmektedir. Hemen her yatırımcının alması gereken bu eğitimin maliyeti oldukça az olmakla birlikte yatırım sürecinde çok ama çok faydası olacak ve belki de çok yüksek miktarlarda kazanç sağlanmasını sağlayacaktır. Borsa eğitimi için piyasada çok sayıda kitap bulunmaktadır. Bu kitaplar arasında hangisinin daha iyi olup olmadığı yatırımcıya kalmış olmakla beraber internet ortamında yapılacak kısa bir araştırma ile birkaç tane kitabın belirlenmesi ile işe başlanabilir.

Söz konusu borsa eğitim kitapları arasında özellikle de kavramları ve onların birbirleriyle olan ilişkilerini iyi bir şekilde açıklayan, borsa mantığı hakkında bilgi veren kitapların ilk olarak okunması önerilir. Diğer yandan başarılı borsa yatırımcılarının stratejileri ya da yaşam hikayeleri üzerine kitaplar da bulunabilmektedir. Tüm bunların yanı sıra internet ortamında birçok borsa eğitim videosu yer almaktadır. Dileyen yatırımcı adayları o videoları da izleyerek hem daha hızlı bir şekilde borsa eğitimi alabilir hem de kitaplardan öğrendiklerini pekiştirebilirler. Son olarak aracı kurumların ve bankaların borsa eğitimi ile ilgili olarak düzenli bir şekilde çeşitli etkinlikler düzenlediklerini ve ücretsiz e-kitaplar sunabildiklerini ekleyelim.

Borsa Teknik Analiz Nasıl Yapılır

Borsa Teknik Analiz Nasıl Yapılır

Borsanın nerede ve nasıl oynandığını öğrendikten sonra hem öğrenilenlerin doğrulanması hem de bizzat yaşayarak öğrenmek için borsa deneyimi kazanmak gerekir. Sanal borsa olarak da bilinen bu süreç aracı kurumlar üzerinden açılacak deneme hesabı sayesinde başlayabilir. Ücretsiz olarak sunulan ve hesaplarda tanımlı olan sanal paranın kullanılması ile birlikte gerçekleşen sanal borsa, gerçek piyasanın olduğu gibi buraya aksettirilmesi ile ortaya çıkmaktadır. Emir talebi oluşturma, deneme yanılma yatırımları ve portföy yönetimi gibi daha birçok önemli unsurla ilgili bilgilerin uygulama aşamasında nasıl şekil aldıklarını görmek açısından harikulade bir hizmet olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca gerçek para ile bir ilişkisi olmadığı için yatırımcılar diledikleri gibi işlem yapabilirler. Çünkü olası kârlar da zararlar da gerçek paralarını etkilememektedir.

Borsa hakkında daha çok bilgiye ulaşmak için Borsa Nedir ve Borsa Nasıl Oynanır isimli yazımızı okuyabilir, eğer hisse senetlerini yakından ve canlı olarak izlemek isterseniz de Canlı Borsa bölümümüzü kullanabilirsiniz.