Borsa alım ve satım işlemleri için alıcı ve satıcıya bir ortam oluşturmaya yarar. Borsanın temel işlevi budur. Nasıl işlem yapıldığını, insanların buradan nasıl para kazandıklarını ve tam olarak neye göre yatırım yapıldığını bilmiyorsanız başlangıçta zihninizde borsanın tanımına kabaca bu şekilde yer verebilirsiniz.

Borsanın ne işe yaradığını anlamak için öncelikle finansal araçları tanımalısınız. Borsada alınan ve satılan ürünler finansal araçlardır. Bunlara finansal enstrümanlar da denir. Borsada kazanmak isteyenlerin öncelikli amacı bu araçları düşük fiyata almak ve yüksek fiyata satmaktır.

Bu enstrümanlar mallar ya da kıymetli evraklar olabilir. Satılacak mal genellikle emtia sözcüğüyle belirtilir. Kıymetli evraklar ise adını sıkça duyduğunuz tahviller, bonolar ve hisse senetleridir. Borsadan para kazanmak istiyorsanız bilmeniz gerekenler işte tüm bu enstrümanların fiyatlarını etkileyen etmenlerdir.

Borsa ne işe yarar sorusuna cevap vermek için çok basit bir örneği kafanızda canlandırabilirsiniz. Bir şirketi düşünün. Bu şirket büyümek ister ancak bunu tek başına yapamaz. Bunun için kendi değerini hesaplar ve bu değer üstünden beş adet hisse senedi oluşturur. Bunun için beş ortak arar.

İşte bu ortakları aramak ve hisse senetlerini satmak için esas yer borsadır. Alıcıların yani ortak olmak isteyenlerin, birikimlerini değerlendirmek ve yatırım yapmak isteyenlerin de bu gibi şirketlerin hisse senetlerini bulabilecekleri yer de burasıdır. Dolayısıyla bu iki taraf borsada birbirlerini bulmuş olur.

Borsa Ne İşe Yarar?

Borsa Ne İşe Yarar?

Türkiye’de 1986 yılından bu yana Borsa İstanbul (IMKB) alıcı ve satıcılara bu ortamı sağlamaktadır. Burada 400 civarında şirketin yer aldığını biliyoruz. Bu sayı size büyük gelebilir. Ancak sayının düşük olduğunu anlamak ve gelişmiş ülkelere göre buranın küçük bir borsa olduğunu fark etmek için bir karşılaştırma yapmanız yeterli olacaktır.

Yatırımcılar borsaya girerek ve birikimlerini kullanarak yaptıkları tahminlere göre değerlendirirler ve yatırım yaparlar. Böylece gerçekleşen işlemler yani satın almalar sonucunda değerler oluşur. Enstrümanların fiyatlarını arz ve talep etmenleri oluşturur. Burada ayrıca farklı piyasalar vardır. Buralara girmeden önce yatırımcı olarak yeterli bilgi ve deneyime sahip olmanız gerekir.

Borsada yer almak ve çokça kullanılan deyimle ifade edersek “borsa oynamak” istiyorsanız öncelikle borsa nedir sorusunun cevabını iyi bir şekilde bilmeniz gerekir. Çünkü borsa oynayabilmenin ilk koşulu bilgi ve deneyimdir. Fiyatların arz ve talep etmenleriyle oluştuğunu söylemiştik. Bu da aslında işte bu arz ve talep etmenlerinin nelerden etkilendiğini çok iyi bilmek gerektiği anlamına geliyor. Şimdi borsa nedir sorusuna cevap verelim ve bu soru üstünden borsada kazanmak için neleri bilmeniz gerektiğini sıralayalım.

Borsa Nedir?

Borsa birikimlerinizi değerlendirebileceğiniz bir alım satım ortamıdır. Borsayı en kısa ve en basit şekliyle bu şekilde tanımlayabiliriz.

Borsa hem kazananın hem de kaybedenin olduğu bir ortamdır. Bu yüzden ön bilgi ve becerilere sahip olmadan girerseniz kaybetme olasılığınızın yüksek olduğu bir yerdir. Ancak adım adım ilerler ve neye ihtiyacınız olduğunu bilirseniz elbette kazanma olasılığınız da yükselir. Bu yüzden borsa oynamak deyimi ve bu deyimin zihinde oluşturduğu “oyun” algısı pek gerçekçi değildir. Yani aslında borsada yapılan yatırım işlemleri, alımlar ve satımlar oyun şeklinde nitelendirilemez. Bu yüzden bahsettiğimiz tüm bu eylemleri borsada oynamak yerine borsada yer almak şeklinde ifade edebiliriz. Böylece borsanın zihnimizde yarattığı koşullu korku da uzaklaşmış olur.

Borsada Kazanmak için Ne Yapmalı?

Borsada kazanmak, birikimi olan ve yatırım yapmak isteyen, birikimlerini akıllı bir şekilde değerlendirmek isteyen pek çok kişinin öncelikli isteğidir. Bunu önemseyerek atmanız gereken adımlara ve daha da önemlisi, adımlarınızı hangi sırayla atmanız gerektiğine değineceğiz.

İlk adımınız borsada bilginizi artırmak olmalıdır. Yatırım yapmak için istediğiniz finansal araçları bulabileceğiniz bu ortamda gerekli analizleri yapmanız ve piyasayı çok iyi takip etmeniz gerekir. Alım satım yapmanın yollarını kavramak ve bilgilerinizi mantıklı bir şekilde eyleme dökmek size kazanç kapılarını açacaktır. Sonraki adımınız ekonomik verileri takip etmek için en doğru kaynakları seçmektir. Bunu doğru seçtiğiniz takdirde yaptığınız yatırımların size kârlı bir şekilde döndüğünü fark edeceksiniz. Burada geliştirmeniz gereken beceriler tahmin ve analiz becerileridir. En iyi gözlemi ve takibi yapan, sonucu en iyi şekilde tahmin eden, borsada en iyi kazancı elde eder.

Borsa Ne İşe Yarar?

Borsa Ne İşe Yarar?

Piyasaların nasıl seyredeceğini doğru bir şekilde tahmin etmek ve borsada para kazanmak en önemli amaçtır. Bu yüzden fiyatların yükselme ve düşme nedenlerini bilmek çok önemlidir. Eğer tecrübeye ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız yatırımcılar için geliştirilen yazılımlardan yararlanabilirsiniz. Bu yazılımlar doğrudan internet ortamında yatırım yapmayı sağlayan yazılımlardır. Bunları bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Önemli olan tüyolara değil deneyimlere dayanarak hareket etmektir. Bu amaçla, yazılımların sunduğu demo hesapları kullanabilirsiniz. Demo hesaplar, içlerinde sanal para ile gelen ve bu parayla işlem yapma olanağı sunan hesaplardır. Sanal parayı birikiminizmiş gibi değerlendirerek yatırım yapabilir, elde ettiğiniz sonuca göre deneyim kazanırsınız. Bu aşamadan sonra stratejiler belirlersiniz ve bu stratejilere göre hareket edersiniz.

Borsa Nedir ve Borsa Nasıl Oynanır başlıklı yazılarımızı okumanız borsa ve yatırım konularında daha çok bilgiye sahip olmanızı sağlayacaktır. Ayrıca Türkiye’de halka arz olan yani Borsa İstanbul üzerinde işlem gören şirketlerin hisse senetlerini takip etmek için Canlı Borsa sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.