Borsa İstanbul’da Şirketlerin Değeri En Yüksek Seviyede

Borsa Ne İşe Yarar?

Borsa İstanbul 22 Mayıs 2013 tarihinden bu yana rekor seviyeyi gördü. İşlem gören şirketlerin piyasa değeri 22 Mayıs 2013’ten sonraki en yüksek seviyesine ulaştı. 

Borsa İstanbul’da işlem gören şirketlerin piyasa değeri 718 milyar TL’yi aştı. Bu değer, 22 Mayıs 2013’ten bu yana görülen en yüksek değer olarak kaydedildi. Bu yükselişin gerekçesi olarak yabancı yatırımcıların ilgisi gösterilmekte. Borsa İstanbul’da son zamanlarda yabancı yatırımcıların ilgisi artmış durumda. Bu durum borsada işlem gören şirketlerin değerini arttırmakta.

BIST 100 Endeksi En Yüksek Kapanışını Yaptı

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksinin 22 Mayıs 2013 tarihinden sonra en yüksek kapanışını yaptığı görüldü. BIST 100 endeksi 92.423.93 puan ile en yüksek kapanışını yaptı. Kapanış değerine göre ayrıca şirketlerin toplam piyasa değerinin 2013’ten bu yana en yüksek seviyeye yani 718 milyar TL’ye ulaştığı görüldü. Şirketlerin toplam piyasa değeri 2013 yılında yaklaşık 657 milyar TL idi.

Borsa İstanbul’da işlem gören ve piyasa değeri en yüksek olan şirketlerin başında Koç Holding yer aldı. Koç Holding’in şu anki piyasa değeri 41,1 milyar TL’dir. Koç Holding’i izleyen şirketler ise Garanti Bankası, Akbank ve İş Bankası’dır.

Piyasada En Değerli On Şirket

Borsa İstanbul’da işlem gören değerli şirketler arasında en çok merak edilenler ise en değerli on şirkettir. Bu şirketlerin toplam piyasa değeri 285,8 milyar TL’dir. Ancak söz konusu şirketlerin piyasa değerleri 2017 yılının başına göre 47,3 milyar TL artmıştır. Zira 2016 yılının kapanışında bu on şirketin toplam piyasa değeri 238,5 milyar TL idi.

2016 yılının sonundan 2017 yılına ve rekor sayılan en yüksek seviyenin görüldüğü güne gelindiğinde, en değerli on şirketin durumunda nelerin değiştiğine bakıldığında şu hareketler görülüyor:

  • Öncelikle Koç Holding, beşinci sıradan birinci sıraya yükselmiş durumda. Yani en çok ilgi ve dikkat çeken şirketin Koç Holding olduğu görülmekte.
  • Ardından en değerli on şirket listesinden çıkanlar da dikkat çekmekte. Buna göre Halkbank Yapı Kredi ve Anadolu Efes şirketleri en değerli on şirket listesinden çıkmış durumda.
  • En değerli on şirket listesine yeni giren şirketler dikkat çeken bir diğer unsur olmakta. Buna göre Enka İnşaat, Tüpraş, Ereğli Demir ve Çelik şirketleri en değerli on şirket listesine girmiş durumda.

Yabancı Yatırımcıların İlgisinin Artmasının Nedenleri

Borsa İstanbul’da 22 Mayıs 2013 tarihinden bu yana işlem gören şirketlerin değerlerinin en yüksek seviyeye çıkmasının gerekçesi olarak yabancı yatırımcıların ilgisi gösteriliyor. Ancak yabancı yatırımcıların son zamanlarda neden bu şirketlerle ilgilendiği konusuna da bakmak gerekiyor. Referandumun ardından ülkedeki siyasî durumun gelecek dönemlerde ne yönde değişeceğinin biraz belirlenmiş olması yabancı yatırımcılara bu konuda bir fikir vermiş olabilir. Türkiye’deki şirketlerin durumlarının 2017 yılının sonraki dönemlerinde nasıl olabileceğine ilişkin öngörüler geliştirilmiş olabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.