Borsa İstanbul’da hisse senedi nasıl alınır ve satılır sorusunun yanıtı basit ve net olmakla beraber yatırımcıların izlemeleri gereken süreç önemlidir. Söz konusu sürecin öncesinde her yatırımcının iyi bir borsa eğitimi alması ve bu eğitimi yine iyi bir borsa deneyimi ile taçlandırması gerekir. Aksi halde hisse senedi alırken de satarken de yatırımcının zarar etmesi son derece kolaydır. Birçok içeriğimizde anlattığımız üzere borsa eğitimi almak için başta kitaplar olmak üzere birçok video ve aracı kurum hizmetlerinden yararlanılabilmektedir. Özellikle de kitaplar, iyi bir başlangıç olarak görülebilecekleri gibi sonrasında videoların izlenmesiyle adeta bir tekrar yapılmış olur. Son olarak da aracı kurumların çevrimiçi eğitimleri gibi öne çıkan hizmetlerden yararlanarak borsa eğitimi tamamlanabilir. Eğitimin sonrasında sanal borsa ismiyle de öne çıkan deneme hesabı açarak ve söz konusu hesap üzerinde tanımlanan sanal parayı kullanarak işlem yapmak, bu süre boyunca da gerçek paranın etkilenmemesi sayesinde risk almadan borsa deneyimi kazanmak mümkündür.

Borsa İstanbul’da Hisse Senetleri Nasıl Alınır?

Bu piyasada hisse senedi alabilmek aynı zamanda Borsa İstanbul üzerinden halka arz olmuş şirketlerin hisse senetlerini alabilmek anlamına gelmektedir. Yani bir şirket, ülkemizde faaliyet gösterse bile eğer halka arz olmamışsa ve bunu da Borsa İstanbul bünyesinde gerçekleştirmemişse o şirketin hisse senedini alabilmek için sadece şirketle doğrudan görüşmek ve ortak olmak isteğini sunmak gerekir. Ancak bir şirket halka arz olmuşsa ve Borsa İstanbul üzerinde işlem görüyorsa hemen her yatırımcı uygun şartların oluşması halinde o şirketin hisse senetlerini satın alabilir.

Borsa İstanbul'da Hisse Senetleri Nasıl Alınır ve Satılır?

Borsa İstanbul’da Hisse Senetleri Nasıl Alınır ve Satılır?

Teknik olarak bir yatırımcının Borsa İstanbul’daki bir şirketin ya da şirketlerin hisse senedini alabilmesi için bir aracı kuruma ihtiyacı vardır. Hiçbir yatırımcı aracı kurum olmadan yani doğrudan Borsa İstanbul’a giderek hisse senedi satın alamaz. Ülkemizde birçok banka ve aracı kurum, bu aracılık hizmetini vererek isteyen yatırımcıların ellerindeki hisse senetlerini satmasına ve diğer yandan da isteyen yatırımcıların ellerindeki hisse senetlerine satmasına aracılık etmektedir. İlk olarak bir yatırımcının yapması gereken vadesiz yatırım hesabı açmaktır. Bahsettiğimiz aracı kurum ve bankalar arasından herhangi birini seçerek bu hesabın açılması sağlanabilir.

Hesap açılışı genellikle internet sitesi ve eğer varsa o aracı kurumun ya da bankanın fiziksel şubesi üzerinden gerçekleşir. Başvuru formunun doldurulmasının yanı sıra bazı evrakların da teslim edilmesi gerekebilir ki bu evraklar son derece basit ve temin edilmesi kolay evraklardır. İlgili başvurunun yapılması sonrasında aracı kurum ya da banka yatırımcıyı yönlendirerek hisse senedi almak için kullanacağı parayı belirttikleri hesaba yatırmasını beklerler. Tüm işlemler tamamlandığında vadesiz yatırım hesabı açılır ve yatırımcıya kullanıcı adı ve şifre gibi bilgilerin de yer aldığı bazı bilgiler paylaşırlar.

Söz konusu bilgilerin paylaşılması ile birlikte artık yatırımcı Borsa İstanbul’da işlem yapmaya ya da bir başka deyişle hisse senedi alıp satmaya başlayabilir. Ancak borsada yatırımcılar doğrudan emir verememektedirler. Buna karşın yatırımcılar, kendilerine sunulan panel üzerinden emir talebi oluşturabilirler. Söz konusu emir talebi, hangi hisse senedinden ne kadar adet ve ne kadar fiyat üzerinden alınacağına dair bilgiler içerir. Bu bilgilerin girilmesi ve emir talebi olarak gönderilmesi sonrasında aracı kurum ya da banka emir talebini alır ve emre dönüştürür. Eğer piyasada belirtilen miktarda ve belirtilen fiyatta o hisse senedine dair satış varsa emir işleme dönüşür. Bu dönüşme aynı zamanda hisse senedinin başarılı bir şekilde satın alındığını gösterir.

Borsa İstanbul'da Hisse Senetleri Nasıl Alınır ve Satılır?

Borsa İstanbul’da Hisse Senetleri Nasıl Alınır ve Satılır?

Borsa İstanbul’da Hisse Senetleri Nasıl Satılır?

Borsa İstanbul’da hisse senetleri satışı tıpkı hisse senedi alırken yaşanan sürecin aynısıdır. Yine yatırımcı, elindeki hisse senetlerinden ne kadar satmak istiyorsa ve birim başına ne kadar para talep ediyorsa bunu açık bir şekilde belirterek çalıştığı bankaya ya da aracı kuruma bildirir. Emir talebi olarak ifade edebileceğimiz bu bildirimin sonrasında eğer piyasada o hisse senedinden almak isteyen varsa ve satıcının satış fiyatını da kabul ediyorsa emir işleme dönüşerek satış gerçekleşir.

Aracı kurumların ve bankaların tüm bu satışlarda belli bir komisyon aldıklarını ve söz konusu komisyonun aracı kuruma göre farklılık gösterdiğini belirtmeliyiz.

Borsa Nedir ve Borsa Nasıl Oynanır isimli yazılarımızı okuyarak bu konulara dair daha çok bilgiye ulaşabilirsiniz. Ayrıca dileyen okurlarımız, ziyaretçilerimiz, Canlı Borsa bölümümüzü de kullanabilirler ve zahmetsiz bir şekilde Borsa İstanbul’da işlem gören şirketlerin hisse senetlerini izleyebilirler.