Borsa ile kısa vadede kazanmanın yollarına dair merak edilenleri açıklamaya çalışacağımız bu yazımız ile birlikte özellikle de borsada yatırım yapmak isteyen ya da halihazırda yatırım yapanlar için önemli bilgiler aktaracağımıza inanıyoruz. Zira her yatırımcının borsada yatırım yaparken geçirdiği süreç ile birlikte kendine has bir yatırım stratejisi ve yatırım anlayışı elde ettiğini biliyoruz. Ancak bahsedeceğimiz konuların hemen her yatırımcı tarafından kabul görebileceğini düşünüyoruz.

Olmazsa Olmaz Borsa Deneyimi

Borsa üzerinden kısa vadede para kazanmak için mutlaka sahip olunması gereken kazanımların başında borsa deneyimi gelmektedir. Bu noktada hemen şu bilgiyi de vermeliyiz ki, borsa eğitimi de son derece önemli bir kazanımdır. Ancak borsa eğitimi olmadan herhangi bir yatırımcının piyasada yer almayacağını öngörerek bu yazımızda borsa deneyimi ya da bir başka söyleyişle borsa tecrübesi üzerinde durmak istiyoruz.

Bu kapsamda ifade edebileceğimiz ilk nokta da her yatırımcının mutlaka borsa deneyimini gerçek piyasada elde etmemesi gerektiği. Çünkü gerçek paranın kullanıldığı bir piyasa olması nedeniyle yatırımcı deneyim kazanmış hale gelene kadar çok ciddi miktarlarda para kaybedebileceği için son derece riskli ve sonuçları katlanılamaz olabilmektedir.

Diğer yandan bu alanda yatırımcılara harikulade bir seçenek sunulmaktadır. Sanal borsa olarak da bilinen bu seçenek ile birlikte yatırımcılar deneme hesabı açarak ve söz konusu hesap üzerinden sanal para ile işlem yaparak risksiz bir şekilde borsa tecrübesi elde edebilirler. Bunun için borsada aracılık hizmeti veren aracı kurumlar ve bankalar kullanılabilmektedir. Günümüzde birçok aracı kurum ve banka ücretsiz olarak deneme hesabı açabilmektedir.

Bu noktada hemen şunu da ifade etmeliyiz ki, sanal borsa üzerinde yani deneme hesabı üzerinde işlem yaparken gerçek borsada hangi yatırım aracı hangi durumdaysa ve gelişmeler ne yönde oluyorsa aynen öyle yaşanmaktadır. Çünkü deneme hesabı gerçek piyasanın olduğu gibi yansıtılması ile ortaya çıkar.

Borsa ile Kısa Vadede Para Kazanmanın Yolları

Borsa ile Kısa Vadede Para Kazanmanın Yolları

Küçük Değişimleri Büyük Fırsatlara Çevirmek

Borsa genel olarak uzun vadeli yatırımcılar için ilgi çekici bir yer olarak görülebilir. Kısa vadeli yatırımcılar içinse forex piyasası daha doğru bir piyasa olarak gösterilmektedir. Ancak borsa piyasasında da kısa vadede iyi para kazanmak mümkündür. Bunun için dikkate alınması gereken noktalardan biri başarılı hamlelerle küçük miktarlar üzerinden para kazanmaya odaklanmaktır.

Özellikle de değer kazanmasına garanti gözüyle bakılabilecek bir hisse senedi yakalamaya çalışarak ve orta yükseklikle miktarla yatırım yaparak ortaya çıkacak az bir farktan bile iyi para kazanmak mümkün olabilir. Tabii ki tüm paranın doğrudan sadece bir yatırım aracına bağlanmasını doğru bulmuyoruz. Ancak küçük değişimlerden yüksek kazanç elde edebilmek için yatırımcının az miktarla yatırım yapması sonuç bakımından pek verimli olmayacaktır.

Fırsat Zamanlarını Kollamak

Borsada kısa vadede para kazananların neredeyse tamamı özellikle de kriz dönemlerinde ortaya çıkan ve piyasada yaşanan keskin değişimler öncesinde adeta kokuyu alarak uygun bir şekilde pozisyon alanlardır. Buna dair geçmiş yıllarda onlarca ve hatta yüzlerce örnek gösterilebilir. Ancak bizim önereceğimiz, yatırımcının mutlaka bir kriz dönemi beklemesi yönünde olmayacak. Zaten böyle bir önerinin pek de mantıklı gelmeyeceğini öngörmek hiç de zor değil.

Önerimiz ise, özellikle de piyasa takibini çok hızlı ve etkili bir şekilde yaparak yaşanabilecek küçük ve keskin değişimleri sezmeye çalışmak. FED açıklamaları, işsizlik oranları, faiz değişimleri, sosyal, siyasal, ekonomik ve daha birçok alanda ortaya çıkan gelişmelere karşı yatırımcının adeta radar görev görecek gibi sürekli olarak algılarının açık olması gerekir. Borsa deneyiminin de getireceği hareket etme isteğini doğru yönde kullanarak ve her zaman somut adımları dikkate alarak pozisyon almak kısa vadede kazanmanın en etkili yollarından biri olarak gösterilebilir.

Borsa ile Kısa Vadede Para Kazanmanın Yolları

Borsa ile Kısa Vadede Para Kazanmanın Yolları

İlgi Alanındaki Sektörler ve İlgi Alanındaki Şirketler

Yatırımcıların borsada hareket ediş yöntemlerine yönelik genel olarak söylediğimiz bir öneri olan yatırımcının ilgi ve bilgi alanlarına yönelik sektörlere ve şirketlere yönelmesi, özellikle de kısa vadeli yatırımcı için görmezden gelinmemesi gereken bir tavsiye olarak değerlendirilmelidir. Piyasa takibinin performansını da doğrudan etkileyecek, fırsat anlarında hızlı bir şekilde karar alınmasına katkı sağlayabilecek bu durum adeta yatırım dünyasının temel anlayışlarından biridir.

Hem gün içinde yapılacak işlem sayısı hem de söz konusu işlemlerin başarısını olması gerektiği değerde tutmayı da kolaylaştırabilecek bu anlayış ile birlikte yatırımcı, yakından tanıdığı sektör ya da sektörlerin ve bu sektörlerde bulunan şirketlerin hangi durumlarda nasıl tepki göstereceklerini yakından bileceği için bir sonraki süreci tahmin etmek de zor olmayacaktır.

Hedef Doğrultusunda İlerleme ve İşlem Takibi

Yatırımcının borsada başarılı olabilmesi için belli bir hedefinin olması gerekir. Ne amaçla yatırım yapılıyor ve ne gerçekleşirse hedefe ulaşıldığına dair en başından bazı kararların alınması gerekir. Bu kapsamda kısa vadeli işlem yaparak para kazanmak için de söz konusu kısa vadeli işlemlerin ne düzeyde kâr getirmesi gerekir ki istenilen para kazanılmış olsun sorusuna da yanıt verilebilmesi gerekecektir.

Diğer yandan yapılan her işlemin yani atılan her adımın kayıt altına alınması, notunun tutulması oldukça önemlidir. Bu sayede hangi koşullarda nasıl bir işlem yapıldığı ve söz konusu işlemlerin nasıl sonuçlandıklarını somut olarak kaydetmek, belli aralıklarla bu kayıtları gözlemlemek hem uzun vadede hem de kısa vadede yatırımcı açısından oldukça yararlı olacaktır.

Borsa ile Kısa Vadede Para Kazanmanın Yolları

Borsa ile Kısa Vadede Para Kazanmanın Yolları

Geri Adım Atmaktan Çekinmemek

Bilhassa borsada yatırım yaparken duyguları karıştırmak gibi son derece önemli bir hataya imza atan ya da atma eğilimi olan yatırımcılar, kısa vadede büyük paralar kazanmak amacıyla yaptıkları işlemlerin istedikleri gibi gitmemeleri halinde hırs yaparak ve adeta inat ederek kolayca zarar edebilmektedirler. Oysa yapılması gereken, bir işlemin beklenildiği gibi sonuçlanacak işaretleri sunmaması halinde derhal bu adımdan vazgeçerek ilgili hisse senedinin ya da yatırım aracının hızlı bir şekilde elden çıkarılması sağlanmalıdır. Çünkü uzun vadeli yatırımlarda belli miktarda düşüşler göz ardı edilebilecek olsa da kısa vadede para kazanmak isteyenler için bu gelişme pek olumlu sayılmaz.

Borsada ile kısa vadede para kazanmak için Borsa Nedir ve Borsa Nasıl Oynanır isimli yazılarımızı okuyabileceğiniz gibi Canlı Borsa sayfamızdan Borsa İstanbul’da işlem gören hisse senetlerini de takip edebilirsiniz.