Borsa deneyimi kazanmak için genellikle benzer yöntemler kullanılmaktadır. Bununla birlikte söz konusu yöntemlerden bazıları hem son derece risksiz ve kolay iken bazıları ise hem riskli hem de oldukça sıkıntılı geçebilecek türdendir. Bu yazımızda bir yatırımcı adayının borsa deneyimi kazanması için karşısındaki seçeneklerin neler olduğunu ve hangilerinin nasıl bir süreci beraberinde getirdiklerini ifade etmeye çalışacağız.

Sanal Borsa ile Deneyim Kazanmak

Borsa deneyimini kazanmanın en güvenilir ve risksiz yolu sanal borsa olarak da bilinen deneme hesabı üzerinden yaşanan süreçle birlikte elde edilen yoldur. Bu yolda adım atmak isteyen yatırımcı adayları, herhangi bir aracı kurum ya da banka üzerinden deneme hesabı için başvuru yapabilirler. Oldukça kolay ve hızlı bir sürecin ardından yatırımcı adayının başvurusunun onaylanması ile birlikte deneme hesabı için kullanılacak kullanıcı adı ve şifre bilgileri yatırımcı adayına iletilir.

O da hangi aracı kurum ya da banka tarafından bilgiler tedarik edilmişse aynı aracı kurumun ya da bankanın deneme hesabı için kullandığı yazılım veya mobil uygulama üzerinden giriş yapılmalıdır.

Bu aşamadan sonra artık yatırımcı adayı sanal borsa olarak da bilinen, gerçek borsa verilerinin tamamen aynısının ortaya konduğu piyasada işlem yapabilir. Her ne kadar sanal borsa olarak ifade edilse de ve kullanılan para tamamen sanal olsa da yatırımcı adayı için son derece ciddiye alınması gereken bir sürecin başladığını söyleyebiliriz.

Öyle ki, burada yapılacak işlemler, işlemlerin sonucunda ortaya çıkacak sonuç, olumsuz durumlarda yatırımcı adayının nasıl tepki verdiği, nasıl hareket ettiği, hangi yatırım stratejilerinin başarı getirdiği ve hangi adımların olumsuz sonuçlar doğurduğu iyice değerlendirilmelidir. Çünkü bir deneme yanılma mecrası olarak görülmesi gereken deneme hesabı, yatırımcının son derece iyi değerlendirmesi ve kendisi için anlamlı sonuçlar çıkarması beklenen bir hizmettir.

Kitaplardan İlham Almak

Borsa eğitim kitaplarının yanı sıra borsa ile ilgili bazı kitaplar, bu piyasa da yatırım yapmış ve başarılı olmuş kişilerin hayat hikayelerini, stratejilerini konu almaktadır. Özellikle de kendisine strateji belirlemek isteyen, insanların borsadan nasıl para kazandığını öğrenmek isteyen yatırımcı adayları için ilgi çekici olabilecek bu tür kitaplar oldukça faydalı olabilir.

Gerek ülkemizde gerekse yurt dışında borsadan para kazanan çok sayıda yatırımcını hayat hikayesi ya da borsa hikayeleri dünya genelinde ilgi görmektedir. Temel borsa eğitiminin ardından okunmasını tavsiye ettiğimiz bu kitaplardaki bilgilerin ve önerilerin dikkate alınmasını ancak her yatırımcının kendisine uygun ve özümseyebileceği bir yatırım stratejisini benimsemesini öneriyoruz.

Gerçek Borsa ile Deneyim Kazanmak

Önermediğimiz ancak bir seçenek olarak yerini koruyan borsa deneyimi kazanma yöntemlerinden biri de gerçek borsa dünyasıdır. Sanal borsanın aksine artık yatırımcı, gerçek parasıyla bu piyasada yer almaktadır ve yapacağı işlemlerin ya da bir başka ifadeyle yapacağı yatırımların sonucunda gerçek para kazanacaktır ya da gerçek para kaybedecektir.

Deneyimsiz bir yatırımcının gerçek borsadan önce sanal borsada yani deneme hesabı ile kendisini sınamasını önersek de birçok yatırımcı gerçek piyasada işlem yaparak hem deneyim hem de para kazanmayı hedeflemektedir ki deneyim olmadan para kazanmanın pek mümkün olmadığı pek çok örnekte görülmüştür.

Borsa Nedir ve Borsa Nasıl Oynanır isimli yazılarımızı okuyarak konuyla ilgili daha çeşitli ve farklı bilgilere ulaşabilirsiniz. Ayrıca Canlı Borsa sayfamızı ziyaret ederek hisse senetlerini yakından takip edebilirsiniz.