Borcum Var, Kara Listeye Girer Miyim?

Borsa Ne İşe Yarar?

Borcunuz mu var? Kara listeye girmekten mi korkuyorsunuz? Kara listeye hangi durumlarda girildiğini bildiğiniz takdirde bu konuda önlem almanız mümkündür. 

Kredi borcu, kredi kartı borcu ve kredili mevduat hesabı borcu geciktirilmemesi gereken borçlardandır. Kredili bir ürün ya da hizmet kullanıyorsanız bu ürünlerin ve hizmetlerin borçlarını geciktirmemelisiniz. Borçlarınızı geciktirmek şöyle dursun bunları kredi notunuzun düşmemesi için düzenli bir şekilde ödemelisiniz.

Kredili ürünlerin kapsamına krediler, kredi kartları ve kredili mevduat hesabı girmektedir. Kredi borcunuz varsa bu borcunuzu geciktirdiğiniz süre boyunca borcunuza faiz uygulanacaktır. Aynı şey kredi kartı borcunuz için de geçerlidir. Kredi kartı borcunuzu ne kadar geciktirirseniz bu borcunuza o kadar faiz uygulanır ve borcunuz da o kadar kabarır. Kredili mevduat hesabınız varsa ve bu hesabınızın bakiyesi eksili ise bu hesabınıza da borcunuzu kapatmak için para yatırmanız gerekir. Aynı şekilde borcunuz varsa buna da faiz yansıtılacaktır.

Kredi borçlarınızın olması zaten sizin kredi notunuzu son derece olumsuz etkileyen bir durumdur. Borcunuzu ne kadar geciktirirseniz ve ne kadar ödemezseniz borcunuz o kadar artar ve kabarır. Kredi notunuz borcunuzu geciktirdiğiniz sürece düşer. Bu yüzden öncelikle kredi notunuzun düşmemesi ve kara listeye girmemeniz için borcunuzu ödemeniz şarttır. Kara listeye hangi durumlarda gireceğinizi yazımızın devamına göz atarak öğrenebilirsiniz.

Kredi borcunuz varsa bankaların, borcunuzu ödememeniz durumunda size hoşgörü gösterebileceği süre iki ay yani 60 gündür. Kredi borcunuz, kredi kartı borcunuz ve kredili mevduat hesabı borcunuz için bankaların yasal işlemleri başlattığı sınır 90 gündür. Yani borcunuzu 90 gün boyunca ödememeniz durumunda kara listeye girmeniz söz konusudur. Bu da hiç kimsenin içinde bulunmak istemeyeceği bir durumdur. 90 gün yani üç aylık süre, bulunduğumuz zamanda son derece uzun bir süredir. 90 günün sonunda kara listeye girersiniz. Ancak banka sizinle iletişime geçerek size yine de borcunuzu ödemeniz için bir haftalık süre verir. Bu süreyi de icra işlemlerini başlatmadan önce verir. Yani borcunuzu yine de ödememeniz durumunda icra müdürlüğüne dosyanızın gönderilmesi söz konusudur. Daha da borcunuzu ödemezseniz banka yasal işlemleri başlatır ve sizden borcu bir şekilde tahsil etmeye çalışır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Para Yardımı Nasıl Alınır?

Kredi, kredi kartı, kredili mevduat hesabı borçlarınız yüzünden kara listeye girmeniz durumunda beş yıl boyunca bankalardan kredili ürün ve hizmet almanız mümkün değildir. Yani beş yıl boyunca hiçbir banka size kredi, kredi kartı ve benzeri ürünler vermeyecektir. Bankada kredili mevduat hesabı açmanız da mümkün olmayacaktır. Bu da son derece dezavantajlı bir durumdur. Bu aslında müşteriye verilen bir cezadır. Kredi notunuz bu süre boyunca diplerde gezecektir ve sıfıra düşecektir. Beş yıl çok uzun bir süre olsa da bu süre boyunca bankalardan kredi aldığınızda borcunuzu mutlaka ödemeniz gerektiğini de öğrenmiş olursunuz.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.