Kredi puanının ya da bir başka yaygın söyleyişle kredi notunun düşmesinde etkili olan unsurlar arasında kişinin borç miktarı da gösterilmektedir. 

Burada ifade ettiğimiz borç miktarı ise daha çok kişiden kişiye değişiklik gösterebileceği üzere kişinin bankalardaki limitine oranla ortaya çıkan borcudur diyebiliriz. Yani bir kişinin kredi kartı limiti 1000 TL ise ve borcu da 800 TL ise burada ciddi bir tehlike söz konusu olabilir ve kısa bir zaman içinde kredi notuna olumsuz bir yansıma gerçekleşebilir.

Borç Kredi Notunu Nasıl Düşürür?

Kişinin kredi kartı limit 10000 TL ise ve borcu da 800 TL ise burada herhangi bir risk pek söz konusu değildir. Dolayısıyla önemli olanın, bankalar tarafından sağlanan kredi kartı ya da kredi gibi hizmetler sonrasında ortaya çıkan limitle borcun arasındaki orandır.

Bankalara kredi ya da kredi kartı borcu olan kişiler, gelecekteki finansal çalışmalarının olumsuz etkilenmemesi ya da bankaların gözünde kötü bir pozisyona düşmemek için kredi puanları üzerinde dikkateli bir şekilde durma eğilimi gösterebilirler.

Borç Artarsa Ne olur?

Sıkça dile getirilen sorulardan biri de “borcum fazlaysa kredi notum düşer mi” şeklindedir. Bu soruna doğrudan bir yanıt vermek yerine yazımızın giriş aşamasında verdiğimiz örneği hatırlamak işimizi kolaylaştırabilir. Yani her borcu fazla olan kişinin kredi puanı düşmeyeceği gibi önemli olanın kişinin kredi limitine oranla borcun durumudur. Kısacası, kişinin borcunun fazlalığı kişiden kişiye değişeceği için “borcum kredi limitime göre fazlaysa kredi notum düşer mi” sorusuna yanıt aramak daha sağlıklı olacaktır.

Kişilerin kredi limitleri göz önüne alındığında ortadaki borç miktarı, kredi limitinin yüzde 95’i seviyesinde ise kişinin kredi notu düşmeye başlar. Bu durum, şartların daha iyi bir hal almasına değin sürer ve kredi puanındaki düşüş olumsuz yönde gerçekleşmeyi sürdürür.

Kredi Notu Nasıl Sorgulanır?

Findeks üzerinden alınabilecek notlu risk raporu üzerinde bu durumun altı çizilmektedir. Ayrıca kredi notunun ortaya çıkmasında yani kredi puanının belirlenmesinde bankaların dikkate aldığı konulardan biri de kişinin limitine oranla borç miktarıdır.

Kişinin toplam limitine ve toplam limitine göre toplam borcuna dikkate edilir. Toplam limit ifadesini biraz daha açmamız gerekirse, sahip olunan kredi kartlarının limitleri, kredili mevduat hesabı ve kredi limitleri toplam limitin ortaya çıkmasını sağlar. Aynı şekilde, kredi kartlarının toplam borcu, kredili mevduat hesabında görünen toplam borç ve çekilen krediler sonrasında ortaya çıkan kredi borcu da toplam borç hanesinde yer alır.

Yukarıda net bir şekilde belirtmeye çalıştığımız gibi kredi notunun olumsuz etkilenmesine neden olabilecek borç miktarı, oranlar üzerinden hesaplanır ve tamamen oranlar bazında dikkate alınır. Dolayısıyla borç oranının yüksek olması ve yazımızın önceki cümlelerinde de belirtiğimiz gibi %90 ya da %95’lere ulaşması hem ciddi sorunların doğmasına hem de kredi notunun düşmesine neden olacaktır.