Kredi kartı kapatma işlemlerinde kredi kartına ait bir borcun olup olmadığı çoğu zaman önemli değildir. Ancak bazı bankalar müşterilerine zorluk çıkarmak amacı ile bu borcun kapatılmasını ve ardından tekrar kredi kartının kapatılması için başvuruda bulunulmasını talep edebilmektedir.

Ancak kredi kartında taksit olması ya da kredi kartı borcunun bulunması kredi kartının kapatılmasına bir engel değildir. Böyle durumlarda banka kartı kullanıma kapatmakta ardından borç tamamen sona erene kadar kredi kartı ekstresi yollamaya devam etmektedir. Yani banka kredi kartı borcunun olup olmadığına değil müşterisinin talebini dikkate almaktadır.

Kredi kartı iptali günümüzde en çok bankaların tahsil ettikleri kredi kartı yıllık aidat ücreti nedeni ile yapılmakta olup yine kişinin başka kartı bulunması ve ikinci kartı kullanmaması nedeni ile de yapılabilmektedir. Borcu olan kredi kartı kapatma işlemi aynı zamanda bankanın kendi inisiyatifi ile de gerçekleştirebilmektedir. Yani banka müşterisinin borcunu düzenli ödeyememesi durumunda kredi kartı iptali kararı vererek kartı kullanıma kapatma hakkına da sahiptir. Zaten kredi kartı kullanıcısı asgari ödeme tutarını yatırdığı anda banka hemen kredi kartını nakit çekime kapatmakta, kredi kartı borcunu yatırmadığı takdirde ise kredi kartını bloke ederek tamamen kullanıma kapatmaktadır.