Borçların Varlık Yönetim Şirketine Devri 2003 yılından bu yana söz konusu olan bir uygulamadır. Borçların Varlık Yönetim Şirketine devrinin ne anlama geldiğini yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz. 

Borçların Varlık Yönetim Şirketine devri 2003 yılından bu yana uygulanan bir düzenlemedir. Buna göre bankalara borcunu ödemeyen ve uzun süre ödememekte ısrar eden kişilerin borçları bankalar tarafından söz konusu şirketlere devredilmektedir. Bu uygulamanın nasıl işlediği konusunda ayrıntılı bilgiyi ve Varlık Yönetim Şirketlerini yazımızda bulabilirsiniz.

Varlık Yönetim Şirket Nedir?

Varlık Yönetim Şirketleri 2003 yılından bu yana faaliyet gösteren şirketlerdir. Bu şirketler 2006 yılında yayımlanan bir yönetmelik ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından denetlenmeye başlamışlardır. Bunların faaliyetleri BDDK tarafından düzenlenmektedir. 2003 yılından bu yana Türkiye’de faaliyet gösteren oniki Varlık Yönetim Şirketi mevcuttur.

•Final Varlık Yönetim Şirketi

•Birleşim Varlık Yönetim Şirketi

•Destek Varlık Yönetim Şirketi

•Güven Varlık Yönetim Şirketi

•Hayat Varlık Yönetim Şirketi

•Hedef Varlık Yönetim Şirketi

•Efes Varlık Yönetim Şirketi

•İstanbul Varlık Yönetim Şirketi

•Mega Varlık Yönetim Şirketi

•Sümer Varlık Yönetim Şirketi

•Yunus Varlık Yönetim Şirketi

•Vera Varlık Yönetim Şirketi

Bu şirketlerin tümü BDDK’ya kayıtlı şirketlerdir ve bunlar denetlenmektedir. Bankaya kredi, kredi kartı ve kredili mevduat hesabı borcunuzu iki yıl boyunca ödemediğiniz zaman banka sizin dosyanızı Varlık Yönetim Şirketlerine ihale ile satacaktır. Bu satış işleminde dosyanız anapara bedelinin yüzde 30’una denk gelen tutarlara satılır. Yani dosyanız Varlık Yönetim Şirketlerine devredilir. Siz de artık bankaya değil Varlık Yönetim Şirketlerine borçlu olursunuz.

Bankalar Neden Borçları Varlık Yönetim Şirketlerine Devrederler?

Bankaların borçlu olan kişilerin borçlarını Varlık Yönetim Şirketlerine devretmelerinin nedeni negatif bilançolardır. Negatif bilanço, kredi alan müşterilerin borçlarını ödememesi ve kredi borcunun yasal takip sürecine girmesi sonucunda oluşur. Borcun takip sürecine girmesi ve tahsil edilememesi bankaların bilançolarında negatif etki yaratır.

Banka borcunu tahsil edemediği zaman ve bu süreç uzadığı zaman ek operasyonel maliyetlere maruz kalır. Bankalar işte bu biri olumsuz etkilerden kaçınmak ve operasyonel maliyetlerin oluşmasını önlemek için borçları Varlık Yönetim Şirketlerine devrederler. Şirketler de bankalara anapara tutarının yüzde 30’u kadar ödeme yaparlar. Bankanın durumunun olumlu düzeye gelmesi için bu tutarı almak yeterlidir.

Varlık Yönetim Şirketlerine Devredilen Borç Ne Olur?

Borcunuzu bankaya iki yıl boyunca ödemediğiniz zaman borcunuz Varlık Yönetim Şirketlerine devredilir. Bu aşamadan sonra sizin yapmanız gereken şey borcunuzun hangi Varlık Yönetim Şirketine devredildiğini öğrenmek ve bu şirketlerin size sunacağı borç ödeme seçenekleri hakkında bilgi edinmektir. Her Varlık Yönetim Şirketinin borç tahsil etme politikası farklıdır. Bazı şirketler borcunuzu 36 aya varan vadelerle taksitlendirebilirken bazı şirketler gecikme faizlerini silmeyi teklif etmektedir. Genellikle borçlu kişiye özel ödeme planları oluşturulmaktadır.