Farklı bankalardan kullanılan kredi kartları ve krediler gibi ürünlerin ödemelerinin farklı tarihlerde yer alması, bankaların bazen birbirlerinden uzakta yer almaları ve her bankada uzun süre beklenmesi gibi pek çok neden borçların tek bankada toplanması konusunda adeta bir zorunluluk oluşturmaktadır. Yine yapılan hesapsız harcamalar sonucunda bir süre sonra ödeme zorluğuna düşülmesi kaçınılmaz bir hal almaktadır.

Bu tip sorunlardan kurtulmak isteyen kişilerin ise yapmaları gereken tek şey borç transferi kredisi için başvuruda bulunmaktır. Borç kapatma kredisi olarak ta bilinen bu kredi paketinde bulunan tüm kredi borçları ve kredi kartı borçları yeni başvurulan banka tarafından kapatılmakta ve yeni bankada tüm tutar istenen vade sayısına bölünerek tek bir bankada tüm borçlar toplanmaktadır. Bu kredinin en büyük avantajı her ay farklı farklı pek çok bankaya ödeme yapılması yerine borcun tek bir bankaya ödenecek olmasıdır.

Yine kredi borcumu ödeyemiyorum ya da kredi kartı borcumu taksitlendirmek istiyorum diyen kişileri borç transferi kredisi ile borcun yeniden vadelendirilmesi sağlandığı için de ödeme kolaylığı sunulmuş olur. Borç transferi başvurusu için bankayı ziyaret ederek diğer bankalara ait olan borçlarınızın dökümlerini teslim etmeniz yeterli olacaktır. Bu kredi türünde banka müşterisine ödemede bulunmaz ve direkt olarak alacaklı olan bankaya ödeme yapar. Bu nedenle tam olarak boç tutarı için başvuruda bulunulması gerekir. Borç kapatılarak sıfırlanır ve yeni kredi hesabı açılarak bu hesap üzerinden ödeme yapılması sağlanır.