Ne yazık ki günümüzde pek çok kişi para harcamanın cazibesine kapılarak tasarruf yapmayı önemsememekte, bankaların kolay kredi kullandırması ya da yüksek kredi kartı limiti belirlemesi gibi nedenlerle de bankalara yüksek miktarda borçlanmaktadır. Peki, “borçlarımı ödeyemiyorum yardım” diyen kişilerin bunun için kullanabilecekleri yöntemler nelerdir?

Bankalara Borcumu Var Ödeyemiyorum Ne Yapmalıyım?

Bankaya borcum var diyen kişilerin son derece dikkatli olmaları gerekmektedir. Çünkü bankalar artık Findeks kredi notu sistemi üzerinden kredilendirme hizmetlerini vermekte olup gecikmeye düşen borçlar ve banka yasal takip işlemlerinde bu not ortalaması temel alınmaktadır. Bu nedenle bankalara olan borçlar mutlaka düzenli olarak ödenmelidir.

Bu noktada borcumu ödeyemiyorum diyen kişilerin kullanabilecekleri ilk ve en etkili yöntem hemen bankalarına başvuruda bulunarak kredi borcu yeniden yapılandırma ya da kredi kartı borcu yapılandırma hizmetinden yararlanmaktır. Bu sayede banka borcu yapılandırma hizmeti ile ödenemeyen borç taksitlendirilerek ödenmeye başlanır.

Borcunuzu Ödemek İçin Bunları Deneyin

  • Öncelikle çok borcum var diyen kişilerin mutlaka yapmaları gereken ilk şey aylık bütçe hazırlamaktır. Bu bütçede zorunlu giderler (kira ödemesi, yol parası, yemek gideri) ayrılararak yine tüm gelirler kalem kalem yazılmalıdır. Gelirleri arttırmak için ek iş fikirleri uygulanabiliyorsa bunlar seçilmeli gider kalemi ise mümkün olduğunca azaltılmaya çalışılmalıdır.
  • Kredi kartı borcu olan kişiler ise hemen kredi kartı kullanımlarını sonlandırmalı, borç tutarı sıfırlanana kadar bu harcamalar sınırlandırılmalıdır.