Borçlarınızı ödeyemiyor musunuz? Borçlarınız boyunuzu aştı mı? Borçlarınızı ödemek için uygulayabileceğiniz bazı yöntemler vardır. Bu yöntemleri uygulayarak borçlarınızı ödemeniz mümkündür.

Borç almak, kredi almak, kredi kartı almak ve kredili mevduat hesabı (KMH) açmak, eğer kara listede değilseniz ve kredi notunuz da çok düşük değilse, son derece kolaydır. Zor olan ise bu borçları ödemektir. Eğer aldığınız kredinin geri ödeme taksit tutarları çok yüksek değilse, ek geliriniz varsa yani bu taksitler sizi zorlamıyorsa ayağınızı yorganınıza göre uzatıyorsunuz demektir. Yani borçlarınızı rahat rahat ödersiniz ve borcunuzun kapandığının farkına bile varmazsınız.

Ancak kredi taksitleriniz yüksekse ve sizi zorluyorsa zaman zaman kredi taksitlerinizi geciktirmeniz dahi muhtemeldir. Bankalar bunların tümünü zaten kredi başvurunuzu değerlendirirken göz önünde bulundururlar. Bankalar, geri ödeme taksit tutarları sizin maaşınızın yarısını geçen kredi taleplerini zaten onaylamazlar. Ayrıca evliyseniz bu kez de geri ödeme taksit tutarları sizin ve eşinizin maaşları toplamının yarısını geçen kredi taleplerine onay vermemektedirler.

Ne Kadar Para Kredi Kullanabilirim ?

Yani diyelim ki sizin maaşınız 2000 TL ve bekârsınız. Bu durumda taksit tutarları 1000 TL’yi aşan kredileri alamazsınız. Eğer evliyseniz ve aldığınız maaşların toplamı 4000 TL ise bu durumda taksit tutarları 2000 TL’yi geçen kredileri alamazsınız. Ancak bazen aldığınız kredilerin taksit tutarları sizin maaşınızın yarısını geçmese de başka nedenler yüzünden borçlarınızı ödemekte zorlanabilirsiniz. İşte bu gibi durumlarda yapmanız gereken şeyler vardır. Çoğu zaman bu durumda iken aslında uygulayabileceğiniz yöntemler aklınıza gelmez. Bu yüzden çok akıllıca hareket etmeniz gerekir.

Ödeyemediğiniz borç kredi kartı borcunuz olabilir. Zaten genellikle insanlar ya kredi borçlarını ya da kredi kartı borçlarını ödemekte zorlanırlar. Bankalar, müşterilerine verdikleri kredi kartlarının bilgilerini pek güncellememektedirler. Yani beş yıl önce bir öğrencinin aldığı kredi kartlarına ait bilgileri güncellememekte ve müşteriye ait bilgileri umursamamaktadırlar.

Kredi Kartımın Limiti Maaşım İle Yükselir veya Düşer mi ?

Ayrıca bir müşterinin maaşı 3000 TL iken aldığı bir kredi kartı varsa ve güncel olarak aldığı maaşı artık 3000 TL değilse bankalar bu  bilgileri de güncellememektedirler. Bu yüzden insanlar kredi kartlarını kullanmakta, borç yapmakta ve bu borcu ödeyememektedirler. Bu durumda yapmanız gereken şey aslında ön görülü olmak ve çıkacak felaketi önceden görebilmektir. Yani borcunuzu ödeyemeyeceğinizi biliyorsanız bu duruma müdahale etmeniz gerekir. Bunu yapmanız kara listeye girmenizi önler.

Borcunuzu ödeyemiyorsanız ve bu borç bir kredi borcu ile yapmanız gereken şeylerden biri yapılandırma kredisi almaktır. Bu kredi, kalan borcunuzu karşılayacak şekilde bankanız tarafından verilir. Böylece mevcut borcunuzu kapatabilir ve başka bir kredi orcu ödersiniz. Ancak yeni kredi borcunuzun taksitleri yüksek olmaz ve bu kredi uzun vadeli verilir. Kredi kartı borcunuzu ödeyemiyorsanız bu durumda bankanızla görüşerek kredi kartınızın kapatılmasını talep edebilir, bu borcun taksitlendirilmesini isteyebilirsiniz. Böylece hem kredi kartı borcunuza yüksek faiz uygulanmaz hem de siz borcunuzu yavaş yavaş ödersiniz.

Hesapsız yapılan harcamalar ve plansız çekilen krediler bir süre sonra kişinin borçlarını ödeme konusunda sıkıntı yaşamasına neden olur. Önce borçları tam gününde yatıramama sonra da tamamının ödeyememeye başlayan kişiler bir süre sonra  borcun içinden tamamen çıkamaz bir hale gelirler.

Borç Transfer Kredisi Nedir ?

Bu nedenle borçların ödenmesi konusunda yaşanan sıkıntıların ilk başında hemen önlem alınması gerekir. Borçlarımı ödeyemiyorum diyen kişilerin kullanabilecekleri farklı pek çok yöntem bulunmaktadır. Bunlardan ilki borç transferi kredisi kullanmaktır. Bu kredi paketi sayesinde kişinin tüm borçları tek bir bankada toplanır ve 36 ay vadeli kredi kullanılarak taksitlendirilmesi sağlanır.

Yapılan işlem sayesinde kişinin hem borçları tek bir bankada toplanarak takibi kolaylaştırılmış olur hem de vade süresi uzatılarak borcun ödemesi kolaylaştırılır. Bunun sağladığı bir diğer büyük avantaj ise kişinin kredi notu ortalamasının olumsuz etkilenmesinin de önüne geçilmesidir. Kişinin kredi notu düşükse ve kredi onayı alamıyorsa bu durumda başka bir seçenek olarak borcu için kredi kartından taksitli nakit avans kullanmakta tercih edilebilecek bir diğer yöntem olarak kabul edilmektedir.