Günümüzde ne yazık ki tasarruf her geçen gün önemini yitirirken her yeri saran alışveriş merkezleri ve sürekli yürütülen reklam çalışmaları ile tüketim çılgınlığı yükselmektedir. Yapılan hesapsız harcamalar kredi kartı ve ihtiyaç kredileri gibi yöntemlerle ertelenmeyi sürdürürken bir süre sonra ise insanlar kendilerini içinden çıkamayacakları büyük borç bataklarında bulmaktadır.

Farklı yerlere yapılan borçlar ise kişinin borçlarını takip etmesini, borç ödeme düzeni oluşturmasını zorlaştırır. Peki, “borçlarımı nereden öğrenebilirim” diyen kişilerin izlemesi gereken yöntem nedir? Pek çok internet sitesi üzerinden borç sorgulama işlemleri yapılabilmekte olup bu hizmet resmi kurumlara olan borçların sorgulanması için yapılmaktadır. Bunun haricinde bankalara olan borçların sorgulanması hususunda ise bankaların müşteri hizmetleri telefon numarası üzerinden hizmet alınması mümkündür.

Yapılan plansız harcamalar sonucunda “borçlarım bitmiyor” diyen kişilerin yapmaları gereken en akıllıca hamle kesinlikle borçları bir bankada toplama amaçlı olarak borç transferi kredisi kullanmaktır. Bu sayede tüm borçlar tek bir hesapta toplanır ve belirlenen vade süresince ödenerek kapatılabilir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken konu ödeme düzeninin aksatılmaması, borcun mutlaka düzenli olarak ödenerek kara liste adı verilen listeye girilmemesidir. Aksi halde hem kredi notu ortalaması düşer hem de kara listedeyken kredi almak mümkün olmadığı için ilerleyen dönemlerde borçtan kurtulmak adına bir daha kredi kullanılmasına asla izin verilmez.