Borçlardan Kurtulmanın Yolları

Borçlarınızdan kurtulmak mı istiyorsunuz? Borçlarınız gün geçtikçe kabarıyor mu? Yazımızda borçlarınızdan kurtulmak için neler yapmanız gerektiğini ele aldık. Bu yöntemleri uygulayarak borçlarınızdan kurtulabilirsiniz.

Borç insanın hem fizyolojik hem de psikolojik durumunu etkileyen çok sıkıcı bir şeydir. Borçlanmayı aslında hiç kimse istemez. Fakat günümüzde kredi kartlarının artması ve kredi almanın çok kolay olması gibi nedenlerle pek çok kişi borç batağına saplanmaktadır. Bu yüzden tüketmek çok kolay hâle gelmiştir. Özellikle e-ticaret sitelerinin sayısının artması ve hem bilgisayardan hem de akıllı telefonlardan alışveriş yapmanın çok kolay olması insanların harcamalarının çok artmasına neden olmuştur. Pek çok kişi kredi kartı limitlerini doldurmakta ve pek çok kişinin harcamaları boyunu aşmaktadır. Peki, bu durumda ne yapacaksınız?

Borçlanmak ne kadar kolaysa borçları ödemek de bir o kadar zordur. Üstelik borçlarınıza ödemeyi geciktirmeniz nedeniyle faiz uygulanması çok sinir bozucu bir durumdur. Bunun anlamı borçlarınızı ödemeye ne kadar erken başlarsanız sizin için o kadar iyi olacağıdır. Borçlarınızdan kurtulmanın yollarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Şimdi Para Harcamaktan Vazgeçin

Gerçekten, şimdi para harcamayı bırakın. Üstelik kredi kartınızı kullanmayı da bırakın. Daha fazla borç yapmayı bırakın. Ayrıca borçlarınızı başka bir borçla ödemeyi sakın denemeyin. Borçlarınızı ödemenin en iyi olu harcamalarınızı kısmak ve borçlanmamaktır. Borcunuzu kendi kazancınızla ödemelisiniz. Daha fazla borçlanmak hem kredi notunuzun düşmesine hem de bankalarla aranızın açılmasına neden olur. Ayrıca borçlanmadan bir şeyler üretme alışkanlığını da hiçbir zaman kazanamazsınız. Kredi kartınızı kapatın. Kredi borcunuz varsa bunu kapatmak için bankanızla görüşün ve borcunuzu ödeyebileceğiniz taksit tutarlarına bölmelerini isteyin. Bu sizin borcunuzu kapatmak isteğinizi yansıtır ve bankayı ikna edebilirsiniz.

Harcamalarınızı kısmak bu aşamada çok önemlidir. Elektrik ve su tasarrufu yapmanın yollarını arayın. Böylece faturalarınızı azaltabilirsiniz. Ayrıca iş yerinizde internet varsa evinizdekini kapattırabilirsiniz. Isınma masrafını kısabilirsiniz. Marketlerden alışveriş yapmak yerine semt pazarlarından alışveriş yapabilirsiniz. Evinizde yemek pişirerek dışarıda yemek yemeyi bırakabilirsiniz. Dışarı çıkma alışkanlığınız varsa bunu bırakarak paranızı harcamaktan uzaklaşabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Kredi Notu Kaç Olursa Kredi Çekilebilir?

Ek İşler Edinin

Eğer borçlarınızdan kurtulmayı gerçekten istiyorsanız kazancınızı doğru bir şekilde yönetin ve ek işler edinin. Edineceğiniz ek iş elinizden gelen her şey olabilir. Marketlerde gece vardiyalarında çalışmak, bir şeyler üretip satmak, su satmak… Yani aklınıza gelebilecek her şey ek iştir. Eğer borcu siz yaptıysanız siz çalışıp ödemelisiniz. Evde pasta ve yemek pişiren pek çok ev hanımı var. Ayrıca akşamları çalışan ve hem gündüz hem de gece iş yapan pek çok kişi var. Üstelik internet ve bilgisayar kullanıcısı iseniz çevrimiçi websitelerinde de pek çok iş bulabilirsiniz. Mağazalarda iş bulabilirsiniz.

Bu yöntemler borçlarınızdan kurtulmanızı sağlayacaktır. Üstelik kredi notunuzu yükseltecek ve size paranızı yönetme alışkanlığı kazandıracaktır. Ayrıca biraz pinti olmak paranızı elinizde tutmanızı sağlar.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.