Borç yapılandırma işleminin kredi notunu düşürüp düşürmediği konusunda sorulan çok sayıda soru vardır. Borç yapılandırma işleminin kredi notunu düşürüp düşürmediğini yazımızda bulabilirsiniz. 

Borç yapılandırmasının kredi notuna nasıl etki ettiği konusu çok merak edilen bir konudur. Pek çok kişi aldığı kredinin taksitlerini ödemekte zorlanmakta ve ödeyememektedir. Bu nedenle borçlu kişi bankadan, borcunu yapılandırılmasını talep etmektedir. Kredi borcu taksitlerini ödeyemeyen ve geciktiren bu nedenle borcu takipli olan kişiler genellikle son çare olarak borçlarını yapılandırmaktadırlar.

Borç Neden Yapılandırılır?

Borç yapılandırma işlemi, borcu olan pek çok kişinin yaptığı bir işlemdir. Borçlar genellikle tek bir nedenle yapılandırılır. Bu gerekçe borcun ödenememesi ve ödenmekte zorlanmasıdır. Borcun yapılandırılması pek de olumlu bir işlem değildir. Borç yapılandırma işlemi kredi borcu için, kredi kartı borcu için ya da kredili mevduat borcu için uygulanabilir.

Kredi alan ve fakat taksitlerini ödeyemeyen kişi banka ile anlaşarak borcunun yapılandırılmasını talep edebilir. Aynı şekilde kredi kartı borcu biriken ve kabaran ancak bu borcunu ödeyemeyen bir kişi de bankadan kredi kartı borcunun yapılandırılmasını talep edebilir. Yine kredili mevduat hesabının borcu biriken bir kişi de borcunun yapılandırılması sonucunda borcunu ödeyebilir.

Borç Yapılandırılınca Ne Olur?

Borç yapılandırıldığında borçlu için daha kolay bir ödeme planı ortaya çıkar. Borcunu yapılandıran kişi borcunu daha kolay bir şekilde ödeme olanağı bulur. Çünkü borç yapılandırma işlemi sonucunda kişinin ödemediği yani kalan borç yeniden taksitlere bölünür ve banka borçlu kişiye yeni bir ödeme planı sunar. Bu da taksitlerin azalması ve ödeme planının kolay hâle gelmesi anlamına gelir.

Borç yapılandırıldığı zaman bankalar söz konusu borcu en kısa zamanda tahsil etmek ve borçlu kişiden almak istedikleri için genellikle taksitleri yüksek ve vadeyi kısa tutmayı tercih ederler. Ancak banka ile görüşerek size uygun bir ödeme planı çıkarılmasını ve taksitlerin uygun şekilde belirlenmesini isteyebilirsiniz.

Borç Yapılandırmasının Kredi Notuna Etkisi Nedir?

Borç yapılandırma işlemi aslında olumsuz bir işlemdir. Çünkü borç yapılandırması demek kişinin borcunu ödeyememesi, geciktirmesi demektir. Ancak bildiğiniz gibi kişi borcunu ödeyemediği için kredi notu düşecektir. Bir gecikme söz konusu olduğunda kredi notu riskli seviyelere gerileyecektir. İşte bu durumda iken bankanın borcu yapılandırması ve borçlu kişinin borcunu düzenli olarak ödemeye başlaması sonucunda kredi notu yükselmeye başlayacaktır. Yani böyle bir durumda kredi notunun yükselmesi söz konusudur.

Borç yapılandırması borçlu kişi taksitlerini düzenli olarak ödemeye başladığında kredi notunu olumlu şekilde etkileyen ve yükselten bir işlemdir. Ancak borç yapılandırma işlemini taksit tutarlarınızın düşmesi ve vadenin uzaması için yaparsanız kredi notunuz bundan olumsuz şekilde etkilenecek ve biraz düşecektir. Bu nedenle taksitlerinizi ödemekte zorlanmıyorsanız borç yapılandırma işlemini tercih etmemeniz sizin için ve kredi notunuz için daha iyi olacaktır.