Paraya sıkıştığımız zamanlarda eşten, dosttan, akrabadan borç para istediğimiz günler artık çok gerilerde kaldı. Yüksek tutarlı nakit ihtiyaçları için kredi kullanmak, kısa süreli acil para lazım dediğimiz anlarda kredi kartından para çekmek ya da taksitli nakit avans çekmek gibi pek çok yöntem borç isteme yöntemlerinin de değişmesine neden oldu.

Yani bankalar eşimizin, dostumuzun ve akrabalarımızın yerini aldı. Üzerine faiz yükü eklense de borç para istendiğinde nedeninin sorulmaması, “işte hesapsız harcarsan böyle olur” diye başlanan uzun öğüt cümlelerinin kurulmaması ve en önemlisi de kimseye boyun eğmek zorunda kalınmaması pek çok kişinin para ihtiyacı için bankaları tercih etmesine neden oluyor. Borç para veren kurumlar ve tefeciler de bulunuyor ancak bu tip yerler ancak düşük kredi notu ortalaması ya da maaşın yetersiz gelmesi gibi nedenlerle kredi kullanamıyorum diyen kişiler tarafından tercih ediliyor.

Ancak borç para veren tefeciler ya da kurumlar üzerinden acil para bulmak isteyen kişilerin son derece dikkatli olmaları gerekiyor. Özellikle de boş senede imza atmak ya da ödeme yaparken senedi almadan parayı ödemek gibi pek çok dolandırıcılık yöntemi ile insanları sömüren kötü niyetli pek çok insan bulunuyor. Çaresizliğin pençesinde olun ve hiçbir yerden para bulamayan kişileri ağlarına düşüren borç para veren firmalar sistemlerini bu kişileri sömürmek üzere kuruyor.