Alacaklı olan kişilerin çoğu bu alacaklarının teminatı olarak borçlu olan kişilerden senet düzenlemeleri istemektedir. Borcun vadesinde ödenecek olması durumunda borç karşılığı senet verilmesinin hiçbir sakıncası yoktur. Ancak borç karşılığı senet veren kişilerin yasal işlemlerle uğraşmamak adına mutlaka borçlarını senedin üzerinde yer alan son ödeme tarihine kadar yapmaları gerekmektedir.

Borç Para Karşılığı Veren Senet

Senet imzalamak senede imza atan kişiyi yasal olarak sorumluluk altına aldığı için son derece dikkatli olunması gereken bir işlemdir.

Bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli şey boş senede imza atmak olarak ta bilinen üzeri doldurulmayan, ödenmesi gereken borç tutarı ve senet ödeme vadesi yazılı olmayan senedi asla imzalamamaktır. Çünkü atacağınız imza ile senedin üzerine sonradan yazılacak olan her türlü borcu önceden kabul etmiş olursunuz.

Senet Ödenmezse 

Bir borç karşılığı ödeme yapacağınız taahhüdünde bulunmanız anlamına gelen senet imzalama işleminin ardından yasalar önünde sorumlu hale gelmiş olursunuz.

Bu nedenle imzalanan senet ödenmezse bu durumda alacaklı olan kişi size alacak davası açma hakkı elde etmiş olur. Yine senedin bankadan tahsil edilmesi durumunda borcunuzu ödemediğiniz için kredi notu ortalaması da olumsuz etkilenmektedir.