Başka bankalarda kullandığınız kredileri ödemekte zorlanıyor ya da farklı kredi kartlarının ödeme tarihleri konusunda sıkıntılar yaşıyorsanız bu durumda tek yapmanız gereken borç kapatma kredisi kullanmak olmalıdır. Peki borç kapatma kredisi nasıl alınır? Borç kapatma kredisini ihtiyaç kredisinden ayıran en önemli farkı bu kredi tutarının onay alması durumunda bankanın direkt olarak borçlu olan diğer bankalar ödeme yapmasıdır.

Yani A bankasına olan kredi borcunuz, B bankasına olan kredi kartı borcunuz gibi borç tutarlarınız size değil bankaların kendilerine ödenir. Bu sayede bu borçlar o bankalardan tamamen kapanır ve yeni borç kapatma kredisi kullanmış olduğunuz bankaya taşınarak yeni bir ödeme planı oluşturulur. Sizde borcunuzu bu ödeme planı üzerinden periyodik olarak ödemeye devam edersiniz.

Borç ödeme kredisi kullanmak isteyen kişilerin mutlaka belirli bir kredi notu ortalamasına sahip olmaları ve bu borçları nedeni ile yasal takip altına girmemiş olmaları gerekir. Kredi notu düşük olanlara kredi veren bankalar bulunmakla beraber yasal takip altına girerek kara listeye giren kişilerin ise ne yazık ki kredi kullanmaları mümkün değildir. Yani kara listedeyken kredi almak bankaların tercih etmediği bir uygulamadır.