Kredi kullandıktan sonra pek çoğumuzun içinde düştüğü hata yaşanan maddi rahatlama nedeni ile bir süre sonra eski harcama alışkanlıklarına dönülmesidir. Plansız olarak yapılan bu harcamalar ne yazık ki bir süre sonra yine ödemelerde yavaş yavaş sıkıntıların yaşanmasına neden olur.

Yokuş aşağı yuvarlanmaya başlayan kar parçaları birleşerek bir süre sonra yeni çığların oluşmasını tetikler. Ülkemizde hizmet veren tüm özel bankalar ve kamu bankaları aynı zamanda borç kapatma kredisi veren bankalar sıralamasında yer almaktadır. Yani tüm bankalar bu kredilendirme hizmetinde bulunur.

Borç Kapatma Kredi Nedir?

Bankaların kullandırdığı ihtiyaç kredisi türleri arasında yer alan borç kapatma kredisi adından da anlaşılacağı üzere belgeli olan borçların kapatılması için kullandırılan özel bir kredi türüdür. Farklı bankalardan kullanmış olduğunuz kredi borcu, kredi kartı borcu ya da faturalı olan tüm borçlarınız için bu krediyi kullanmanız mümkündür.

Kredinin bir diğer kullanım amacı da farklı bankalarda olan ve farklı son ödeme tarihi taşıyan tüm borçları tek bir kalemde toplayarak borcun ödeme takibini yapmanın kolaylaştırılmasıdır. Borç kapatma kredisinin bir diğer kullanım amacı da borcun vadesini uzatarak daha rahat ödeme imkanına kavuşmaktır. Örneğin 24 ay vadeli kullanılan kredi borcu ve kredi kartı borcu birleştirilerek 36 aya kadar vadelendirilebilmektedir.

Borç Kapatma Kredisi Başvurusu 

Bankalar arasında farklı uygulamalar bulunmakla beraber genelde tüm bankalar borcunuzu gösteren kredi ödeme planı, kredi kartı ekstresi, kredili mevduat hesap özeti gibi belgeleri başvuru esnasında talep etmektedir.