Borç kapatma kredisi veren bankalar hangileridir [ 2018 ] ?

Borç kapatma kredisi veren bankalar hangileridir [ 2018 ] ?

Bireysel veya kurumsal, hiç fark etmez: Eğer bir türlü ödeyemediğiniz borçlar varsa, bu borçları tek bir çatı altında toplayıp yalnızca bir bankaya borçlu olarak ödemelerinizi çok daha dengeli bir şekilde gerçekleştirebilmeniz mümkündür. Son dönemde şahıslar ve şirketler tarafından çokça tercih edilen bu yöntem, gözden kaçan ufak tefek borçların zaman içinde birikip kabarmasının da önüne geçilmesini sağlıyor.

Kredi ve kredi kartından tutun, bankalara olan tüm borçlarınızı birleştirebilmek artık çok kolay.

Borç kapatma kredisinin avantajları

 • Ödenemeyen borçlardan ötürü icra ve haciz tehlikesi yaşamaktan kurtulursunuz. Aile saadetini bozan, borçlunun psikolojisini yıpratan ve toplum önünde küçük düşüren bu durum; aynı zamanda ekstra olarak icra ve avukat masraflarının da üstlenilmesine yol açacaktır. Zaten borcunu ödeyemeyen bir kişinin bir de bu masrafları sırtlanması, durumu içinden çıkılamaz hale getirecektir.
 • Çeşitli sebeplerden dolayı vaktinde ödemesi yapılmayan borçlar, kişinin kredi notunun düşmesine yol açar. Kredi notu belli bir puanın altına düştüğünde de borçlular bankalardan kredi çekmeyi bırakın, kredi kartı dahi alamaz hale gelir. Bu durumu önlemek için borç kapama kredisiyle tüm borçlar bir yerde toplanırsa kredi notu puanını yükseltebilmek mümkündür.
 • Her ay geciktirilen borç ödemeleri, borçluya aylık fahiş miktarlarda faiz olarak geri yansır. Borçlar birleştirildiğindeyse tüm borçlar birden kapatılır, yalnızca tek bir bankaya borçlu hale gelinir. Bu da borçlunun gereksiz yere faiz ödemekten kurtulmasını sağlar.
 • Borçlu olunan bankaların düşük vade politikaları yüzünden aylık ödeme miktarı yüksek olabilir. Borç kapatma kredisi çoğunlukla 48 ay vade ile verildiği için borç, 2 senelik süre zarfına yayılır. Bu da aylık ödemenin daha da azalması ve borçlunun finansal olarak rahatlamasına yardımcı olur.
 • Farklı bankalara olan borçların tümden kapatılması, arada unutulması muhtemel borçların faize girip katlanmasının önüne geçer. Borç kapatma kredisi, kredi borcu ödemelerinin takibini çok daha kolaylaştıracaktır.

Borç kapatma kredisi kimlere verilir?

Bankaların her bir müşterisini kredi notu üzerinden değerlendirdiği, artık herkesin malumu. Kredi notunuz yüksekse bankalar size gönül rahatlığıyla kredi verebilir. Peki ya zaten borcunuzu ödeyemediğiniz için bankalara borç kapatma kredisi için başvurmuşsanız? İşte bu durumda bankalar aşağıdaki kriterleri gözeterek borç kapama kredisini onaylayabilir:

 • Sicil kaydınızın temiz olması, devam eden veya bitmiş herhangi bir mahkemenizin olmaması.
 • Her ay düzenli olarak para kazandığınızı gösteren bir belge. Bu maaş bordrosu da olabilir, kira geliri aldığınızı gösteren bir banka dekontu da.
 • Kredi kapatma borcu için vade sayısının en fazla 48 ay olması gerekir. Bankalar bu konuda çok katı olduğu için 2 yıldan fazla vade yapmaya yanaşmıyorlar.
 • Aylık ödemeyi vaat ettiğiniz kredi borcu miktarı, kazandığınız paranın en fazla yarısı kadar olabilir. Daha fazlasını bankalar onaylamayacaktır.
 • Eğer kredi alabilmek için evinizi, işletmenizi veya dükkanınızı ipotek gösterecekseniz; evliyseniz eşinizin de buna rıza gösterdiğini belirten ıslak imzalı belge gerekir.
 • Diğer tüm bankalara olan borç durumunuzu gösteren resmî belgeleri bir araya getirmelisiniz.

Tüm bu kriterleri karşıladığınızı düşünüyorsanız, borç kapatma kredisi için bankalara başvurmaya hazırsınız demektir. Şimdi yapmanız gereken en düşük faiz oranıyla kredi veren bankanın size en yakın şubesini ziyaret etmektir.

Elden borçlar, borç kapatma kredisine dahil edilebilir mi?

Hayır, borç kapatma kredisi yalnızca bankalara olan belgelenebilir borçlarınız için kullanılabilir. Üçüncü şahıslara olan nakit borçlarınız için borç kapatma kredisinden faydalanabilmeniz mümkün değildir.

Borç kapatma kredisin kullandıktan sonra bankanızdan onay almanız durumunda ihtiyaç kredisi için talep oluşturabilirsiniz. Bunun için kredi sicilinizin çok kötü olmaması gerekir.
En uygun borç kapatma kredisi veren bankalar

Borç kapatma kredisi veren bankaların aylık faiz oranları yüzde 1,47 ile yüzde 1,79 arasında değişiyor. Önceden müşterisi olduğunuz ve ödemelerini günü gününe yaptığınız bir banka varsa, faiz oranı yüksek dahi olsa size borç verme ihtimali daha fazladır.

10 bin TL’lik borç kapatma kredisi için bankaların güncel faiz ve 48 ay vade için aylık taksit oranları şu şekilde sıralanabilir:

 • Türkiye İş Bankası: Aylık faiz oranı yüzde 1,47. Toplam geri ödeme miktarı: 14.959 TL. Aylık taksit: 311 TL
 • QNB Finansbank: Aylık faiz oranı yüzde 1,53. Toplam geri ödeme miktarı: 15.181 TL. Aylık taksit: 315 TL
 • Garanti Bankası: Aylık faiz oranı yüzde 1,79. Toplam geri ödeme miktarı: 16.176 TL. Aylık taksit: 336 TL
 • TEB Bankası: Aylık faiz oranı yüzde 1,54. Toplam geri ödeme miktarı: 15.169 TL. Aylık taksit: 316 TL
 • Burgan Bank: Aylık faiz oranı yüzde 1,59. Toplam geri ödeme miktarı: 15.357 TL. Aylık taksit: 320 TL
 • Akbank: Aylık faiz oranı yüzde 1,59. Toplam geri ödeme miktarı: 15.407 TL. Aylık taksit: 320 TL
 • ING Bank: Aylık faiz oranı yüzde 1,59. Toplam geri ödeme miktarı: 15.407 TL. Aylık taksit: 320 TL

Bu bankaların yanı sıra Şekerbank ve Halkbank da 50 bin TL’den başlayıp 100 bin TL’ye kadar borç kapatma kredisi vermeye devam ediyor. Bu kredilerin tamamının en fazla 48 ay taksitle verildiğini de hatırlatmakta fayda var.

Kredi kartı için borç kapatma kredisi veren bankalar

Diğer bankalara kredi borcunuz yoksa, yalnızca kredi kartlarınızın borcunu ödeyip tamamen kapatmak istiyorsanız; kredi kartı için özel borç kapatma kredisi veren aşağıdaki bankaların tekliflerini inceleyebilirsiniz.

 • Vakıfbank: 20 bin TL’ye kadar kredi miktarını 18 ay vade ile veriyor. Sigorta tahsis ücreti var.
 • Akbank: 20 bin TL’ye kadar kredi kartı kapatma kredisini yalnızca 12 ay vade ile veriyor. Sigorta tahsis ücreti yok.
 • TEB: 10 bin TL’ye kadar olan borçlarınızı kapatmak için 9 ay vade ile sigorta tahsis ücreti olmaksızın kredi veriyor.

Yukarıda ismi geçen tüm bankalarda tahsis ücreti adı altında ekstra masraf tahsil edilmez, ancak belli bir miktar dosya masrafı talep edilebilir. Kapatmak istediğiniz kredi kartı borcunu belirlerken en az 2 aydır borcunu ödeyemediğiniz karta öncelik vermenizde fayda olur. Uzun süre borcu ödenmeyen kredi kartlarının yasal takibe gireceği, bankaların da haciz ve icra gibi yollara başvurabileceğini göz önünde bulundurun.

Borç kapatma kredisine nasıl başvurulur?

İnternet üzerinden bankaların web sitelerini ziyaret ederek form doldurabileceğiniz gibi, bankaların fiziksel şubelerini ziyaret ederek de krediler hakkında bilgi alabilmeniz mümkündür. Kredi alacağınız bankaya karar vermeden önce bol bol araştırma yapıp en uygun fırsatları takip etmek sizin yararınıza olacaktır.

Öte yandan ilk olarak halihazırda borçlu bulunduğunuz bankadan borç kapatma kredisi talep etmek de akıllıca bir strateji olabilir. An itibariyle borçlu olduğunuz bir bankaya başvurup, başka bankaya olan borcunuzu ödeyebilmek için kredi talep etmeniz muhtemelen olumsuz sonuçlanacaktır.

Maaş bordrosu, adınıza kesilmiş bir fatura, bankanın isteme durumuna göre kefil ve adli sicil kaydınızın temiz olduğunu gösterir belgeyle bankalara borç kapatma kredisi için başvurabilmeniz mümkündür.

ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. MEHMET HADİ SÜĞÜT dedi ki:

  Borcumu ödemek istiyorum sicilimi temizlemek istiyorum borcum 3000 tl iş bankası veya ziraat bankası terçih ederim

YORUM YAZ