Booking.com’un ve Otelcilerin Karara İtirazı Reddedildi

Borsa Ne İşe Yarar?

Booking.com’un ve otelcilerin, mahkemenin websitesinin faaliyetlerinin durdurulması yönünde aldığı karara yönelik itirazı mahkeme tarafından reddedildi.

Booking.com’un Türkiye’deki faaliyetleri hatırlayacağınız üzere İstanbul Asliye Ticaret Mahkemesi’nin aldığı kararla durdurulmuştu. Davayı açan taraf TÜRSAB yani Türkiye Seyahat Acentaları Birliği idi. TÜRSAB, 2015’te booking.com’un haksız rekabete yol açtığı gerekçesiyle dava açmıştı. Ardından mahkeme booking.com’un faaliyetlerinin tedbir amacıyla bir süreliğine durdurulması yönünde bir karar aldı.

Karara göre Booking.com benzeri şirketinin, Booking.com internet adresi üzerinden veya oluşturacakları başka bir adres üzerinden, Türkiye’de yerleşik otel, konaklama tesislerinin pazarlanması ve pazarlanmasına aracılık edilmesi yönündeki faaliyetler durdurulmuştu.

Booking.com Türkiye Faaliyetleri 30 Mart 2017’den Bu Yana Durmuş Durumda

Booking.com Türkiye faaliyetleri mahkemenin aldığı kararın ardından 30 Mart 2017’de durdu. O tarihten sonra Türkiye’deki konaklama merkezlerinin hiçbirinde popüler internet sitesi üzerinden rezervasyon yapmak mümkün olmadı. Yasak hâlâ devam etmekte ve booking.com üzerinden Türkiye’de hiçbir konaklama yeri için bir rezervasyon işlemi yapmak mümkün olmamakta.

Booking.com’a gelen faaliyetleri durdurma kararı sadece Türkiye’deki oteller, pansiyonlar, hoteller ve benzeri konaklama yerleri için geçerli. Yani Türkiye’de bulunan birinin popüler websitesi üzerinden Türkiye haricinde ülkelerde bulunan konaklama yerlerinde rezervasyon yapması mümkün. Türkiye’den Fransa’ya seyahat edecekseniz Fransa’da bulunan bir otelde booking.com üzerinden rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Booking.com’un ve TÜROB’un Mahkeme Kararına İtirazı Reddedildi

Şirket, TÜROB yani Türkiye Otelciler Birliği ve aralarında diğer pek çok birliğin bulunduğu taraf mahkemenin aldığı karara itiraz etmişti. Ancak bu itiraz mahkeme tarafından reddedildi. Buna göre booking.com’un faaliyetlerinin tedbiren durdurulması kararı bir sonraki duruşmaya kadar devam edecek. Yani 13 bin tesiste booking.com üzerinden çevrimiçi rezervasyon yapmak mümkün olmayacak.

Mahkeme 10 Mayıs günü İstanbul 5. Asliye Ticaret Mahkemesinde görüldü. Davada websitesinin, TÜROB’un ve diğer birliklerin yaptığı itiraz değerlendirildi. Mahkeme tedbir kararının devam etmesine yönelik karara vardı. Bu da otellerin kazancının ciddi şekilde düşmesi ve rezervasyon sayılarının azalması anlamına geliyor.

Otelciler Booking.com’un Yeniden Faaliyete Dönmesini İstiyor

Websitesinin kapatılmasının otelcilere çok ciddi olumsuz etkisi oldu. Otelciler ve Türkiye’de websitesine kayıtlı olan diğer tüm tesisler websitesi kapatıldığından bu yana itirazlarını dile getiriyorlar. TÜROB da onlar adına mahkeme kararına itirazda bulunuyor. Yerli turistlerin booking.com üzerinden rezervasyon yaptırmaları tesisler için büyük önem taşıyor.

booking.com dünyanın pek çok ülkesinde faaliyet vermekte. Buna göre çeşitli ülkelerde bulunan tesisler sisteme kaydolabiliyor. Böylece rezervasyon yapmak isteyen kişiler sisteme girip istedikleri tesiste uygun fiyatlarla rezervasyon yapabiliyorlar. Üstelik tesislerde konaklayan kişiler tesisteki deneyimleri ve aldıkları hizmet ile ilgili tesise olumlu ya da olumsuz yorum bırakabiliyorlar.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.