Booking.com’un Türkiye Faaliyetleri Durduruldu

Borsa Ne İşe Yarar?

Booking.com artık Türkiye’de faaliyet göstermeyecek. Bunun nedeni TÜRSAB (Türkiye Seyahat Acentaları Birliği)’ın açtığı davadan sitenin Türkiye faaliyetlerinin tedbir amacıyla durdurulması sonucunun çıkması.

TÜRSAB (Türkiye Seyahat Acentaları Birliği) 2015 yılında booking.com’un Türkiye’de oluşturduğu haksız rekabetin önlenmesi amacıyla bir dava açmıştı. Bu davadan sitenin aleyhine bir sonuç çıktı. Davadan, sitenin Türkiye’deki faaliyetlerini tedbir amacıyla durdurmasına yönelik karar çıktı. Ayrıca BTK’ya bu karara ilişkin yazı gönderilmesine karar verildi. Bu yazının gönderilmesinden ve tebliğ edilmesinden sonra BTK, Türkiye’den siteye erişimi engelleyecek.

Booking.com Türkiye’de Hizmet Veremeyecek

Her gün çok sayıda kişi popüler booking.com adresine giriyor ve otel, pansiyon, hotel, hostel ve benzeri pek çok tesiste rezervasyon yapıyor. Ayrıca yurt dışından Türkiye’ye gelmek isteyen çok sayıda yabancı turist ve siteye girerek buradan konaklamak istediği tesisi seçiyor ve rezervasyon yapıyor. Türkiye’den pek çok yerli turist konaklamak istediği tesisi yine buradan seçiyor. Bu siteden rezervasyon yapan ve tesislerde konaklayan kişiler tesislere puan verebiliyor ve yorum yapabiliyorlar.

Booking.com internet sitesinden düşük ücretlerle oda rezervasyonu yapmak, rezervasyonu düşük ücretli ya da ücretsiz iptal etmek, araç kiralamak mümkün. Bazı tesislerde düşük ücretlerle konaklama olanağı bulunduğunda ücretsiz iptal söz konusu değil. Ancak yine de bu internet sitesi pek çok açıdan müşterilerin beğendiği bir site olarak öne çıkmakta. Bunun nedeni puanlamların ve yorumların  tarafsız yapılması ve müşterilerin bu puanlara ve yorumlara güvenmesi.

Booking.com Hollanda Menşeili Bir Site

booking.com sitesi hakkında TÜRSAB tarafından açılan bu davadan böyle bir sonucun çıkmasının nedeni internet sitesinin Hollanda menşeili olması olabilir. Ancak olmayabilir de. Bunun nedeni olarak internet sitesinin tesislerden yüze 40 ve yüzde 50 oranlarında komisyon alması gösteriliyor. Yani bir oda için yapılan rezervasyondan bu oranlarda komisyonun tesislerden alınması söz konusu. Bunun haksız rekabete yol açtığı söylenmekte.

TÜRSAB daha önce Rekabet Kurumu’na bir başvuru yapmış ve booking.com şirketinden, şirketin rekabete aykırı eylemlerinden ötürü şikayetçi olmuştu. TÜRSAB’ın söz konusu başvurusu sonucunda şirkete 2,5 milyon TL’lik ceza kesilmişti.

Rezervasyonların Akıbeti Ne Olacak?

TÜRSAB başkanı Başaran Ulusoy, rezervasyon yaptıran kişilerin mağdur olmayacağı konusunda bir açıklama yaptı. Acentaların bu konuda tüketiciye karşı sorumlu olduğunu ancak sitenin böyle bir sorumluluk almadığını söyledi. Vatandaşın mağdur olmaması için gereken tedbiri almak zorunda olduklarını da ekledi.

Davadan ayrıca ilgili internet sitesinin Türkiye’de bulunan otel ve konaklama tesislerinin pazarlanması faaliyetlerinin durdurulması ve bu otel ile tesislerin pazarlanmasına aracılık edilmesi şeklindeki faaliyetlerinin durdurulmasının yanı sıra konu ile ilgili olarak BTK’ya yani Bilgi Teknolojileri Kurumu’na yazı yazılmasına da karar verildi. Dolayısıyla söz konusu internet sitesine BTK tarafından erişim engeli uygulanacak. Bu erişim engeli mahkeme tarafından verilen kararın tebliğ edilmesinden sonra uygulanmaya başlayacak.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.