Booking.com Türkiye Yasağı Başladı

Borsa Ne İşe Yarar?

TÜRSAB tarafından Türkiye’de haksız rekabete yol açtığı gerekçesiyle dava açılan booking.com için yasak resmen başladı. Artık Türkiye’deki tesislerde rezervasyon yapmak booking.com üzerinden mümkün değil.

TÜRSAB yani Türkiye Seyahat Acentaları Birliği 2015’te booking.com’un haksız rekabete yol açtığı gerekçesiyle dava açmıştı. İstanbul Asliye Ticaret Mahkemesi bu davayı sonuçlandırdı ve booking.com’un Türkiye faaliyetlerinin tedbir amacıyla bir süre durdurulması kararını aldı. Bu karar 30 Mart 2017 günü yürürlüğe girdi.

Booking.com Türkiye Faaliyetlerini Durdurdu

booking.com dünya çapında pek çok ülkede bulunan sayısız tesiste çevrimiçi rezervasyon yapılmasını sağlayan bir internet sitesi olarak hizmet vermekte. Bu tesislerin arasında lüks oteller olduğu gibi fiyatı makul pansiyonlar ve konaklama yerleri de bulunmakta. Bir süredir Türkiye’de de bulunan 13 bin tesiste bu site üzerinden çevrimiçi rezervasyon yapılması mümkündü. Ancak artık alınan mahkeme kararı sonucunda bunu yapmak mümkün olmayacak.

Booking.com web sitesi Türkiye’de hâlâ açık olsa da Türkiye’de bir tesiste konaklamak için rezervasyon yapılması mümkün değil. Ancak başka ülkelerde bulunan tesislerde konaklama için rezervasyon yapmanız  mümkün.

Booking.com Karara Karşı Temyize Gidecek

Hollanda menşeili websitesi kararın açıklanmasının ardından temyize gideceğini duyurdu. Şu anda siteye Türkiye’den giriş yapıldığında websitesi açılıyor. Ancak Türkiye’de bir yerde tesis aradığınızda arama sonucu çıkmıyor. Ayrıca sayfanın üstünde şu not yer alıyor: “ Bulunduğunuz ülkeden Türkiye’deki tesisler için rezervasyon yapmak şu an ne yazık ki mümkün değildir .”

İlgili websitesi için açılan davadan sitenin Türkiye faaliyetlerinin durdurulması yönünde karar çıkınca akla hemen bu kararın Hollanda ile olan ilişkilerdeki bozulma ile ilgili olduğu geldi. Yani ülkenin Hollanda ile olan ilişkileri yüzünden böyle bir kararın çıktığı zannedildi. Ancak dava 2015’te açılmıştı. Yani bu kararın yeni ilişkiler ile ilgili olmadığı söylenmekte.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   KOSGEB Tarafından Desteklenen Mesleki, Bilimsel ve Teknik Faaliyetler

BTK Müdahale Etmedi

TÜRSAB tarafından açılan davanın karara bağlanmasının ardından bir tebliğ çıkarılacağı ve BTK’ya bir yazı gönderileceği söylenmişti. Böylece siteye erişimin engellenmesi söz konusu olacaktı. Ancak şu anda zaten sitede Türkiye’deki hiçbir tesis görünmemekte. Yani booking.com, BTK hiçbir hamle yapmadan zaten bu tesislerde rezervasyon yapılmasını durdurmuştur.

BTK Başkanı aslında yaptıkları şeyin siteye tamamen erişimi engellenmek şeklinde olduğunu ve söz konusu sitedeki duruma bakılırsa booking.com’un kendisinin gereğini yerine getirdiğinin anlaşıldığını söyledi. Yani BTK açısından bunun engellemesi gibi bir durum yoktur.

Booking.com Mahkeme ile Aynı Görüşte Değil

booking.com mahkemenin aldığı karardan sonra açıklama yaptı. Açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Bir elektronik ticaret ve teknoloji şirketi olarak Türk müşterilerin tüm dünyadan karşılaştırmalı konaklama ve rezervasyon yapmalarını şeffaf ve kolay bir platformda sunarak pazarda sağlıklı bir rekabetin oluşmasına katkıda bulunuyoruz. Aynı zamanda müşterilerine konaklama hizmeti sunan 13 bin Türk işletmesine yardımcı oluyoruz.”

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.