Booking.com Karara Karşı Temyize Gidecek

Borsa Ne İşe Yarar?

Booking.com TÜRSAB tarafından açılan davanın sonucunda mahkemenin aldığı karar karşı temyize gideceğini duyurdu. Bu haberin ayrıntıları yazımızda.

Hollanda merkezli olmasının yanı sıra tüm dünyada büyük bir ilgi ile kullanılan popüler otel rezervasyon sistemi Booking.com için TÜRSAB tarafından 2015 yılında açılan dava kısa bir süre önce sonuçlandı. Söz konusu dava için mahkemenin verdiği karar, Booking.com’un ülkemizdeki faaliyetini geçici olarak tedbir amaçlı durdurmasına yönelik oldu. Ancak dev rezervasyon şirketinin bu karar karşısında temyize gideceği öğrenildi.

Booking.com Türkiye Faaliyetleri Durduruldu

Booking.com ile ilgili mahkeme tarafından Türkiyedeki faaliyetinin geçici olarak durdurulmasına yönelik karar çıkması sonrasında sosyal medya başta olmak üzere birçok mecrada karar eleştirilmişti. Zira ülkemizdeki insanların da kolayca ve uygun fiyatlarla otel rezervasyonu yapabilmesine olanak sağlamasının yanı sıra site üzerinde işletmelere dair yorum sisteminin de çok ilgi görmesi açısından sevilen bir mecra haline gelmişti.

Türkiye’de iyi bir şekilde hizmet veren, ülkemizde de yaklaşık on beş bin işletme ile iş birliği bulunan Booking.com için alınan bu karar sonrasında TÜRSAB’a yoğun eleştiriler geldi. Hatta kimi insanların TÜRSAB’ın iletişim numaralarını arayarak otel rezervasyonu yaptırmak istediği ancak böyle bir hizmet olmaması dolayısıyla Booking.com hakkında alınmasını sağladıkları karara yönelik tepkilerin dile getirildiği iddia ediliyor.

Booking.com Mahkeme Kararını Uyguladı

Booking.com hakkında alınan kararın sonrasında BTK’nın herhangi bir adım atmasına gerek kalmadı. Zira genellikle mahkemenin erişimi durdurma ya da faaliyetini geçici olarak duraklatma gibi kararlar alması sonrasında ilgili siteye erişimin durdurulması için BTK devreye girerdi ve siteye  Türkiye sınırları içinden erişilmesinin önüne geçerdi. Ancak bu kez ilk hamleyi ünlü rezervasyon sistemi yaptı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   En Ucuz Kasko Yapan 10 Kasko Şirketi

Booking.com’un ilgili karar sonrasında ülkemizdeki işletmelere yönelik erişimi kendiliğinden kaldırması yani Türkiye sınırları içinde bulunan turizm tesislerine yönelik rezervasyon işlemi yapılmak istendiğinde hiçbir şekilde Türk otel ve pansiyonları arama sonuçlarında çıkarmaması ile karar uygulamaya konmuş oldu. Dolayısıyla bu noktada BTK’nın yapması gereken bir başka hamle olmadığı ve halihazırda ilgili şirketin karara yönelik uyumlu bir şekilde hareket ettiği ifade edildi.

Dava 2015’te Açılmıştı

Booking.com’un Hollanda merkezli bir şirket olması ve ülkemizin de son aylarda Hollanda ile oldukça yüksek tansiyonlu bir ilişkisinin olması da karar yönünde etkili unsurlar arasında gösterilmekte. Ancak bu iddianın çok gerçekçi olmadığını zira TÜRSAB tarafından davanın 2015 yılında açıldığını hatırlatmalıyız.

Booking.com tarafından atılacak bir sonraki adım merakla beklenirken, edinilen bilgiye göre şirketin karara itiraz etmek amacıyla temyize gideceği ifade ediliyor. Ayrıca şirket tarafından yapılan açıklamada, şirketin Türkiyedeki kullanıcılar için son derece faydalı olduğu, şeffaf ve uygun fiyatlı otel ya da pansiyon rezervasyonu yapılabilmesini, ilgili işletmelere dair gerçek kullanıcı yorumlarına yer vermesi sayesinde müşterilerin rezervasyon yapmadan işletme hakkında bilgi sahibi olabildiklerinin altı çiziliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.