Blockchain Teknolojisini Kullanan İlk Türk Bankası Akbank

Akbank, blockchain teknolojisini kullanan ilk Türk bankası oldu. Blockchain teknolojisi uluslararası para transferlerinde kullanılan bir teknoloji olarak öne çıkıyor. 

Blockchain teknolojisi uluslararası para transferlerinde kullanılan ve hem şeffaflığı hem de transfer hızını artıran bir teknolojidir. Bu teknoloji para transferi maliyetlerini düşürür ve kullanıcılara üstün çözümler sunar. Tüm yönleriyle tercih edilebilecek en iyi teknoloji olan blockchain teknolojisi Akbank tarafından kullanılacak. Akbank bu teknolojiyi müşterilerine sunan ilk Türk bankası oldu.

Akbank Ripple ile Anlaşan İlk Türk Bankası Oldu

Blockchain teknolojisi bir teknoloji firması olan Ripple tarafından sunulmakta. Akbank bir ilki başardı ve Ripple ile blockchain teknolojisini kullanmak için anlaşma yapan ilk Türk bankası oldu. Dolayısıyla banka bu teknolojiyi Türkiye’ye getiren ilk banka da oldu. Akbank blockchain teknolojisini yurt dışı para transferlerinde kullanacak.

Akbank blockchain teknolojisini öncelikle pilot çalışma ile deneyecek. Bunun için Akbank AG üzerinden tüzel ödemeler kapsamında çalışmalar yapılacak. Akbank AG, Almanya’da faaliyet göstermekte ve Akbank’ın ortağı şeklinde Almanya’da bulunmakta. Mayıs ayı içinde blockchain üzerinden ilk işlemlerin yapılması planlanıyor.

Yeni Nesil Küresel Para Transferi

Ripple, küresel para transferi sisteminin yeni platformu şeklinde tanımlanıyor. Yeni teknoloji blockchain müşterilere çok yeni, hızlı ve şeffaf bir teknoloji sunuyor. Küresel para transferi yapan müşterilere yansıtılacak masraflar ve döviz kurları hakkında önceden bilgi veriyor. Ödemeler blockchain sistemi sayesinde takip edilebiliyor.

Akbank tarafından Türkiye’deki müşterilerin kullanımına sunulacak blockchain sayesinde muhabir banka masrafları azaltılmış olacak. Ayrıca blockchain teknolojisi haftanın yedi günü ve günün 24 saati boyunca hizmet verecek. Bu da teknolojinin en önemli özelliği şeklinde göze çarpmakta.

Blockchain Teknolojisi Türkiye’de Bir İlk Olacak

Akbank’ın yaptığı blockchain hamlesi konusunda Akbank Direkt Bankacılık Sorumlusu ve Genel Müdür Yardımcısı Tolga Ulutaş açıklamalar yaptı. Tolga Ulutaş yeni sistem konusunda şunları söyledi:

“Tüm dünyada yeni kullanım alanları oluşmaya başlayan blockchain teknolojisini yurt dışı para transferlerinde kullanma konusunda önemli bir adım atan Türkiye’deki ilk banka olmaktan heyecan ve mutluluk duyuyoruz. Günümüzde finans sektörü başta olmak üzere birçok farklı alanda devrim niteliğinde çözümler sunan blockchain teknolojisiyle müşterilerimize yenilikçi dijital ürünler sunmaya devam edeceğiz. Teknolojinin geldiği bu yeni aşamanın, hız ve şeffaflığı artırırken, aynı zamanda maliyetleri de düşürerek finans sektöründe para transferi dahil birçok alanda yeni bir dönem açacağını düşünüyoruz.”

Hatırlayacağınız üzere Akbank 2016 yılının en iyi bankası olmuştu. Akbank 2016 yılı içinde beş farklı uluslararası kurumdan Türkiye’nin en iyi bankası ödülünü kapmıştı. Üstelik The Banker tarafından yılın bankası ödülüne layık görülmüştü. Akbank 2016 yılında yüzde dokuzluk büyüye sağlamıştı. Tüm bunların yanı sıra Akbank Direkt mobil uygulaması uluslararası kuruluşlar tarafından dünyanın en iyi mobil bankacılık uygulaması seçilmişti.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.