Not: Bu tahminimde yanıldım, şuraya göz atın https://www.ekonomidebugun.com.tr/bitcoin-konusunda-yanilmistim.html

Bitcoin’in ne olduğunu artık 15 kişiden 14’ü biliyor, ancak çoğu aslında tam olarak nasıl çalıştığını bilmiyor. Bu da ciddi bir sorundur. “Mark Zuckerberg bile bitcoin’e yatırım yapıyor” diye bitcoin’e yatırım yapmak iyi bir fikir değildir. Bu zenginler genelde bu alanda spekülasyon yaparak para kazanırlar.

Yüksek miktarda satın aldıklarında bitcoin’in değeri aniden yükselir, örneğin, siz de birkaç bitcoin almışsınızdır, ve seviniyorsunuz, siz uyurken aniden düşebilir, ve siz daha ne olduğunu anlamadan yatırımınız çöpe giderken bu uyanıklar daha da zenginleşir. Bir de tabii WanaCrypt0r virüsünün sahiplerini de unutmamak gerekir, fidye olarak kazandıkları bitcoin’leri bozdurduklarında fiyat gene hızla düşebilir. Lale çılgınlığını unutmayın sakın.

Mart ayının sonlarından bu yana, bitcoin yaklaşık 900 dolardan 3000 dolara kadar hızla yükseldi, şu anda 2580 dolar civarında, siz bu yazıyı okurken fiyat epey değişmiş olabilir.

Bitcoin’in değeri neden hızla yükseliyor?

blank

Neden bitcoin fiyatı bu kadar hızla yükseliyor? Bu para biriminin merkezi olmayan niteliği göz önüne alındığında kesin olarak söylemek zor, fakat birkaç kilit faktörle ilgisi olabilir.

Başlangıç olarak, bitcoin’in görünürlüğü artmaktadır. Evet, yükselen değeri medya görünürlüğünü geliştirdi, ancak geçen aylardaki WannaCry fidyware saldırısı bitcoin’i daha da popüler hale getirdi. WannaCry, kullanıcıların bilgisayarlarını kilitleyen ve karşılığında fidye isteyen kötü amaçlı yazılımdır – ve bu kötü amaçlı yazılımın geliştiricileri ödeme olarak sadece bitcoin’i kabul etmektedirler.

Bir diğer önemli nokta, Japonya’nın bu yılın başlarında kripto para birimini yasal hale getirmesiydi. Diğer para birimlerinde olduğu gibi, bu, bitcoin değişimlerinin Japonya’daki para aklamayla mücadele yasalarına uyması gerekeceği anlamına geliyordu, fakat aynı zamanda yeni yatırımcılara kapısını açtı ve bitcoin’in potansiyel olarak geçerli bir ödeme şekli olarak meşrulaştırılmasına yardımcı oldu.

Bitcoin’lerin toplam sayısı 21 milyon olarak sınırlandırılmıştır, bu bazı yatırımcıların bitcoin’i altının alternatifi olarak görmesine neden olabilir (çünkü altın sınırlı bir kaynaktır).

Aynı şekilde, kripto para biriminin yükselişi, “bitcoin kongre üyesi” lakaplı bütçe direktörü Mick Mulvaney de dahil olmak üzere, Trump’ın kabinesinin üyelerinin desteğiyle tetiklenmiş olabilir.

Neden bitcoin satın almamalısınız?

Bitcoin’den ve diğer tüm kripto para birimlerinden uzak durulması gerektiğinin 4 nedeni:

1. Gizliliği kendisinin en kötü düşmanıdır

blank

Açık konuşmak gerekirse, bitcoin’in en büyük özelliklerinden biri de onun herhangi bir hükümet tarafından desteklenmemesidir. İşlemleri blok zincirler halinde saklansa bile, bu, kullanıcılarının gizli kalmasını sağlar. Bu “göze çarpmayan yatırımcı”, bitcoin değerinin son birkaç yıldır yükselmesinin nedenidir.

Bununla birlikte, bu gizlilik de dolandırıcılık ve diğer suçları destekleyebilir. Buna en iyi örnek ise az önce anlattığım WannaCry’dır. Hükümetler, suçluların faaliyetlerini finanse etmek için bitcoini kullandıklarını keşfederse – şu anda bu davranış türlerini ayıklamak için kullanılan çok az kontrol vardır – sıkı önlem alabilirler. Bu da bitcoin değerini ciddi oranda düşürebilir.

2. Güvenlik büyük endişe kaynağıdır

blank

Bitcoin ile ilgili diğer önemli bir sorun, şu andaki ve gelecekteki güvenliğinin endişe kaynağı olmasıdır. Örneğin, bitcoin ile uğraşan mevcut ağlara saldırı potansiyeli. Fakat siber saldırılardan çok daha büyük sorunlar vardır.

Örneğin, 2015’teki bir Forbes makalesinde, bitcoin ağlarının merkezileştirilmemesi, böylece bitcoin’in bir siber saldırı ve/veya dolandırıcılık faaliyetine karşı daha da savunmasız kalmasını sağlayan problem açıklanmıştır. Ağ şu anda bağımsızdır (bilgisayarları çalıştıran ve bitcoin’in arkasındaki sistemi sürdüren insanlar ve işletmeler). Bu madencilere şu anda blok ödülleri ve işlem ücretleri ödenmektedir. Zamanla, bu blok ödüllerinin değeri düşecek, yani işlem ücretleri artmazsa madenciler kâr elde etmeyecek ve bu işi bırakacaklardır. Dolayısıyla daha az madenci olacağından ve saldırıya karşı daha da savunmasız hale gelebileceği için bitcoin merkezileştirilebilir.

Buna ek olarak, merkezileştirilmiş bir ağ, büyük bir bitcoin yüzdesini kontrol eden tek veya küçük bir çürük elma grubunun piyasayı bozmasını sağlayabilir.

3. Bitcoin’e yatırım yapmak için makul bir yol yok

blank

Bitcoin konusunda üçüncü mesele, yatırım yapmak için makul “güvenli” bir yolun bulunmamasıdır. Bir borsada bitcoin’e yatırım yapmayı seçersiniz ve tüm yatırımlarınızı düşük likiditeye veya hacker’lara kaybetme riski taşırsınız.

2014 yılına gelindiğinde, o sırada tüm bitcoin işlemlerinin yaklaşık %70’ini gerçekleştiren Japonya merkezli Mt. Gox adlı borsa, iflas başvurusunda bulunmuştu. Şubat 2014 iflas dosyasında Mt. Gox, saldırıya uğramış olan 450 milyon dolar değerindeki 850 bin bitcoin’i listelemiş, ve ayrıca kasalarında muhafaza ettiği 27 milyon dolarlık nakit parayı kaybettiğini söylemiştir.

4. Çoğu insanlar bunu anlamıyor

blank

Son olarak ve belki de en önemlisi, pek çok insanın bitcoin’in ne olduğu hakkında en ufak fikri yok. Belki de şunu düşünüyorsunuzdur: “Harika, o zaman hemen ne olduğunu öğrenerek akıntıya kapılmaktan kurtulabilirim!”. Fakat, bitcoin konusunda bir yanlış anlama veya tam bir anlayış eksikliği, aslında korkunç sonuçlar doğurabilir.

Örnek vermek gerekirse, şu anda yüksek dalgalanmaya şahit oluyoruz. Bu arada, bitcoin piyasasında 2013-2014 yılları arasında yaşanan dalgalanmayı da göz ardı etmemek gerek. Çoğu insanlar zaten bitcoin’in kripto para birimi olduğunu biliyorlar, fakat bunun parasal teorisinin zorluluğunun daha büyük resmini anlamıyorlar. Eğer yatırımcılar bu kavramları veya ilgili riskleri anlamıyorsa, başka bir Lale çılgınlığına benzer çöküş yaşanabilir.