Temelleri 90’lı yıllarda ortaya atılmış bir fikri hayata geçiren Satoshi Nakamato, 2008 yılında ABD’nin en büyük yatırım bankalarından birinin iflasını açıklamasının ardından bu durumu bir avantaja çevirmek ve yeni bir devrim yaratmak için 2009 yılının Ocak ayında ilk Bitcoin transferini yapmıştır.

Nakamato’nun amacı, paranın yönetiminde bankaların egemenliğini ortadan kaldıracak ve bireylerin karşılıklı güven ilişkisi içerisinde işlemler yapabilecekleri açık kaynaklı bir dijital para birimi ile finansal bir sistem oluşturmaktı. Satoshi Nakamato tarafından deneysel olarak başlatılan, herhangi bir ülke, kuruluş ya da 3. bir kişiyle ilişkisi olmayan, tamamen özgür bir yapıya sahip ancak ülkelerin paraları ile parite edilebilen dijital bir para birimidir. Bitcoin, küresel piyasalarda Dolar ve Euro’nun alternatifi olarak gösterilmeye başlamıştır.

Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Bitcoin madenciliği mining olarak adlandırılmaktadır. İlk zamanlar bilgisayarların işlemcileri ile yapılan üretim, artık ekran kartları ile yapılmaktadır. Bitcoin üretimi bir oyuna benzetilebilir. Yeni bir oyun olduğu ve seviyelerin her geçilişinde para kazanıldığı gibi düşünülebilir.

Bitcoin ilk zamanlarda evlerdeki bilgisayarlarda üretilebiliyordu. Ancak sektörün ilerlemesi ve gelişen teknoloji artık bu tür ev bilgisayarlarının bu üretimi gerçekleştirmesine izin vermemektedir. Bitcoin üretmek için gelişmiş cihazlar çıkmıştır. Bunları temin etmek, ev ortamında bu bilgisayarları kullanmak ve bunların soğutulması gibi durumlar çok maliyetli olduğu için, ev ortamında Bitcoin üretimi yapmak çok zor hale gelmiştir.

Bitcoin Nasıl Kullanılıyor?

Bitcoin ile ilgili işlemleri yapabilmek için bir sanal cüzdan oluşturmak gerekiyor. Ev bilgisayarı, mobil cihazlar, harici depolama cihazları ya da internet üzerinden hizmet veren web servislerinden yararlanılabilir. Cüzdan için bir sınır bulunmamaktadır. İsteyen istediği kadar cüzdan oluşturabilmektedir. Ayrıca bu işlem için kişisel bilgilerin verilmesine de gerek yoktur. Oluşturulan bu sanal cüzdan sayesinde para gönderip, para alabilir hatta alışveriş yapılabilir. Dünya üzerinde Bitcoin ile alışveriş yapılabilen mağazalar ve restoranlar bulunmaktadır.

Bitcoin Nasıl Kullanılıyor?

Bitcoin Nasıl Kullanılıyor?

Bitcoin ile yapılan her işlem bir anahtar sayesinde şifrelenir. Bu şifrenin kaybedilmesi veya çaldırılması gibi kullanıcı hataları haricinde sistemin hiçbir güvenlik açığı bulunmamaktadır. Ayrıca sistem o kadar güvenilirdir ki, aynı para iki defa harcanamaz. Uçtan uca çalışan bu sistemde işlemler aracısız olarak kullanıcılar arasında direk yapılıyor. Bu kayıtlar ağ düğümlerince onaylanarak bir zincir oluşturuyor ve bu zincire Blockchain adı veriliyor. Bitcoinin fiyatı talep arttıkça fiyat artmakta ve talep azalınca da düşmektedir.

Blockchain Nedir?

Blockchain, şifrelenmiş bir dağıtık veri tabanıdır. Kullanıcılar aracısız olarak ağa bağlanabilir ve işlemler yapabilirler. Burada bilgiler, gelişmiş bir şifreleme ile birbirine bağlanır. Bu da işlemlerin bir merkeze bağlı olmadan ve işlemlerin alıcı ve satıcı arasında güvenle yapılmasını sağlıyor.

Bitcoinin Avantajları

Bitcoinin enflasyon riski çok düşüktür. Çünkü gerçek paraların enflasyona uğraması para arzı ile alakalıdır. Ancak Bitcoinde böyle bir şey söz konusu değildir. Bitcoin 21 milyon adet üretildikten sonra üretimin durmasına göre tasarlanmıştır. Bu da enflasyon riskini düşürüyor. Gerçek para birimleri, hükümetlerin kararlarına bağlı olarak oluşan hiper enflasyonlar nedeniyle çöker. Ancak, Bitcoin herhangi bir hükümete bağlı olmadığı için çökme riski yoktur.

Klasik online ödeme araçlarında, alıcı parasını talep edebiliyor ve bunun için 3. şahıs servisleri kullanmak gerekiyor ve bu aşamada güvenlik tehlikeye girmektedir. Bitcoinde paranın geri talep edilme gibi bir durumu olmadığı için bu tarz bir sorunda yaşanmamaktadır. Alıcı tarafından bakılırsa da ödeme yapmak hem ucuz hem de güvenli olmaktadır. Çünkü alıcı olmadan direk kişiler arasında işlemler yapıldığından böyle sorunlar yaşanmıyor.

Taşıması çok kolaydır. Milyarlarca lira değerindeki Bitcoinler küçük bir hafıza kartında bile taşınmaktadır. Ancak, gerçek paranın bu şekilde taşınması imkânsızdır. Bitcoinlerin izi takip edilemediği için, hesaplar hakkındaki bilgiler hiçbir hükümet tarafından görülemeyeceği için vergi ödemek zorunda kalınmıyor.

Bitcoinin Dezavantajları

İzinin sürülemeyişi aynı zamanda bir dezavantaj olmaktadır. Bu teknoloji kullanılarak kara para aklama veya suç teşkil eden uyuşturucu ticareti gibi durumlara da ortam hazırlamaktadır. Hükümetlerin bu para birimini kabul etmemelerinin asıl sebebi de budur. Kaybedilen Bitcoinlerin geri alınması imkânsızdır. Bitcoin cüzdanının kaybolması veya başkası tarafından ele geçirilmesi neticesinde yapacak hiçbir şey yoktur. Bu yüzden cüzdan hesabı internet bağlantısı olmayan belleklerde saklanmalıdır.

Bitcoinin Dezavantajları

Bitcoinin Dezavantajları

Bitcoinlerin alınıp satılması, gerçek para gibi hızlı bir şekilde yapılamamaktadır. Harcama alanı çok bulunmamaktadır. Sürekli gelişen bir teknoloji olduğundan ileride bu alanların da artacağı düşünülmektedir. Şu an için Bitcoin sadece yatırım aracı olarak kullanılmaktadır. Çok değişken bir yapıya sahip olan Bitcoin hızla yükseldiği gibi hızla da düşebilir. Bu yüzden yatırımların dikkatli yapılması gerekir.

Bitcoin Nasıl Alınır?

Bitcoin alıp, satmak ve işlemler yapabilmek için bir elektronik cüzdan sahibi olmak gerekir. Bunun için, bilgisayara veya mobil cihaza bir yazılım indirerek bunu yapabilir veya Bitcoin borsası siteleri üzerinden web tabanlı bir cüzdan oluşturulabilir. Her cüzdanın çok karmaşık harf ve rakamlardan oluşan 34 karakterli bir şifreleme adresi vardır ve bu adres kare kod olarak kullanılır.

Cüzdanın güvenliği tamamen kullanıcıya aittir. Şifreyi kaybetmemek ve kimseyle paylaşmamak gerekir. Şifre unutulur veya kaybedilirse hesaptaki Bitcoinlere bir daha ulaşılamaz. Cüzdana Bitcoin yüklemek için bazı yöntemeler vardır. Türkiye’de faaliyet gösteren Bitcoin borsalarından herhangi birine üye olduktan sonra, web tabanlı cüzdan oluşturulabilir. Alınmak istenen Bitcoin karşılığı TL sitenin özel hesap numarasına havale edilir ve aynı gün içinde Bitcoinler belirli bir komisyon karşılığı hesaba gönderilir. Bitcoinler bilgisayar veya akıllı telefonlara da yüklenebilmektedir. Burada ki tek sorun, bilgisayar veya akıllı telefon çökerse Bitcoinler tamamen kaybedilecektir. Bu yüzden bu hesaplar mutlaka yedeklenmelidir.

Ayrıca, yurtdışından da bazı sitelerden cüzdan edinip Bitcoin alınabilir. Ancak, bu sitelerin komisyon ve havale ücretleri çok yüksektir. Bir de bu sitelerin güvenilirliği kontrol edilmelidir. Bitcoinin temel özelliği olan kişiden kişiye para transferi sayesinde, bir kişi arkadaşının cep telefonundan kendi telefonuna Bitcoin alabilir. Yüz yüze de Bitcoin alınmaktadır. Aynı şehirdeki insanlarla anlaşarak da, yüz yüze buluşarak Bitcoin alınabilir.

Bitcoin Nasıl satılır?

Bitcoin Türkiye’de yatırım aracı olarak kullanılmaktadır. Bitcoin yatırımcıları aldıkları bu dijital paraları bir süre beklettikten sonra değer kazanınca satmak isteyeceklerdir. Bitcoin birçok para birimine göre daha hızlı şekilde değer kazanmaktadır. Bitcoin kullanıcıları ellerindeki bu parayı satmak için çeşitli siteleri kullanmaktadırlar. Türkiye’de bu sitelerden birisi de TRCoins sitesidir.

Bu site üzerinden Bitcoin satmak için, öncelikle canlı destek hattı aranarak, bozdurulmak istenen Bitcoin miktarı belirtilir ve karşı taraftan kur bilgisi alınır. Ödemenin istendiği banka bilgileri ve Iban numarası paylaşılır. Operatörün verdiği cüzdan numarasına Bitcoinler gönderilir. Operatör bunları kontrol ettikten sonra, gönderilen Bitcoinlerin karşılığı kadar para banka hesabına aktarılır. Ödeme işlemleri yaklaşık 10 dakika içerisinde tamamlanmaktadır.

Bitcoin ATM’leri

Dünyanın bazı yerlerinde Bitcoin ATM’leri kurulmuştur. Bu ATM’lerde yapılacak işlemler çok kolaydır. ATM’ye para konur ve karşılığında cüzdana Bitcoin yüklemek için bir kod alınır. Burada dikkat edilmesi gereken konu, çevrimiçi ve yerel bir cüzdana gerek olduğudur.

Adım adım bitcoin alım satımı

Paribu üzerinden Bitcoin yatırımı nasıl yapılır?

2017 yılında yüzde 700 oranında değerlenen ve bu yükselişiyle birlikte en kıymetli yatırım araçları arasına giren Bitcoin, birçok ekonomiste göre geleceğin “para” anlayışını kökten değiştirmeye aday. Hiçbir merkezi otoriteye bağlı olmayışı, kişiden kişiye (P2P) aktarımı mümkün kılan Blockchain teknolojisiyle dünyanın dört bir yanına para göndermeyi çok daha kullanışlı hale getirmesi gibi avantajları Bitcoin’in ününe ün kattı. Gelinen noktada sene başında 9 bin lira olan bir Bitcoin’in fiyatı 70 bin bandına ulaşmış bulunuyor.

Eğer siz de Türkiye sınırları içerisinde güvenli Bitcoin yatırımı yapmak istiyorsanız, Paribu.com adresini kullanabilirsiniz.

BTCTurk, Koineks, Koinim ve Bitturk gibi alternatiflere kıyasla çok daha kullanışlı bir arayüze sahip olan Paribu.com’a üyelik tamamen ücretsiz. Tek yapmanız gereken, Paribu.com adresini tıklayıp sizi karşılayacak olan kayıt formunu doldurmak.

Bitcoin nasıl satın alınır veya satılır adım 1

Bitcoin nasıl satın alınır veya satılır adım 1

Kayıt esnasında cep telefonunuzu doğru girmeniz çok önemli, çünkü daha sonra yapacağınız her girişte cep telefonunuza şifrenin bulunduğu bir SMS gönderilecek.

Üyeliğiniz oluşturulduktan sonra SMS doğrulamasını geçip sisteme giriş yapın.

Bitcoin nasıl satın alınır veya satılır adım 2

Bitcoin nasıl satın alınır veya satılır adım 2

Alım satım ve para yatırma/çekme gibi işlemleri yapabileceğiniz ekrana hoşgeldiniz. Ancak para yatırabilmek için öncelikle üyeliğinizi TC kimlik belgesiyle doğrulamanız gerekiyor. Yoğunluk sebebiyle 5 gün kadar sürebilen bu onay işleminin ardından istediğiniz kadar BTC yatırımı yapabilmeniz mümkün olacak.

Bitcoin nasıl satın alınır veya satılır adım 3

Bitcoin nasıl satın alınır veya satılır adım 3

Bunun için üstteki menüden Hesap Ayarları > Hesap Durumu bölümüne gelmeniz gerekiyor. Daha sonra Gözat butonuna basarak kimlik, ehliyet veya pasaportunuzun fotoğrafını sisteme yüklemelisiniz. Ardından arkanıza yaslanıp hesabınızın onaylanmasını beklemeye başlayabilirsiniz.

Hesap onayı aldıktan sonra cep telefonunuza SMS’le bildirim gelecektir.

Bitcoin nasıl satın alınır veya satılır adım 4

Bitcoin nasıl satın alınır veya satılır adım 4

Evet, artık TL karşılığı BTC (Bitcoin) satın almaya hazırsınız. Yine üst menüden TL işlemleri bağlantısını takip ettiğinizde karşınıza aşağıdaki gibi bir bölüm açılacaktır.

Bitcoin nasıl satın alınır veya satılır adım 5

Bitcoin nasıl satın alınır veya satılır adım 5

Yatırmak istediğiniz TL miktarını girip “Bildirim gönder” butonuna basmanızla birlikte pop-up penceresi gelir.

Bitcoin nasıl satın alınır veya satılır adım 6

Bitcoin nasıl satın alınır veya satılır adım 6

Paribu’ya ait banka hesabına, işlem açıklaması kısmına yazacağınız harf ve rakamlardan oluşan kodu girip yatırmak istediğiniz miktarı EFT veya havale yoluyla göndermeniz gerekiyor. Bu işlemi gerçekleştirmenizle birlikte Paribu, otomatik olarak hesabınıza TL miktarını yansıtacaktır. En az 100 TL yatırabileceğinizi de unutmayın.

Bitcoin nasıl satın alınır veya satılır adım 7

Bitcoin nasıl satın alınır veya satılır adım 7

Hafta içi 9-17 saatleri arası EFT işlemleri anında Paribu hesabınıza düşer.

Şimdi gelelim TL karşılığı BTC satın almaya. Üst menüden Kolay alış – Satış butonunu takip ettiğinizde şöyle bir bölüm karşınıza çıkar.

Bitcoin nasıl satın alınır veya satılır adım 8

Bitcoin nasıl satın alınır veya satılır adım 8

Buraya BTC almak istediğiniz TL miktarını girdiğinizde anlık kurdan alabileceğiniz BTC görüntülenir. BTC Al’a basarak hemen alış işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Eğer anlık kurdan BTC almak yerine alış emri vermek istiyorsanız üst menüden Market bağlantısını takip edip ana sayfaya gitmeniz gerekiyor. Burada hemen soldaki BTC Al kutucuğu üzerinden alış emri verebilirsiniz. Örnek olarak 70.000 TL’den 100 TL karşılığı BTC satın almak istiyorsanız aşağıdaki gibi bir emir oluşturabilirsiniz.

Bitcoin nasıl satın alınır veya satılır adım 9

Bitcoin nasıl satın alınır veya satılır adım 9

Emri verdikten sonra BTC dalgalanmaları sonucu fiyat 70.000 TL’ye düşerse sistem otomatik olarak sizden onay beklemeden alış yapacaktır.

Satış yaparken de aynı bölümü kullanabilmeniz mümkün. Misal, 85.000 TL’den 100 TL’lik BTC satma emrini şu şekilde verebilirsiniz:

Bitcoin nasıl satın alınır veya satılır adım 10

Bitcoin nasıl satın alınır veya satılır adım 10

Sattığınız BTC’yi TL olarak bozdurmak için TL İşlemleri menüsünün altından Türk Lirası Çekme bağlantısını takip etmeniz yeterli olacaktır. Ancak bunun için geçerli IBAN hesabınızı sisteme eklemeniz de gerekiyor. Ayrıca her çekim işleminde 3 TL masraf ödemek zorunda olduğunuzu da hatırlatalım.

Bitcoin nasıl satın alınır veya satılır adım 11

Bitcoin nasıl satın alınır veya satılır adım 11

Takıldığınız herhangi bir noktada destek.paribu.com adresindeki başlıkları okuyabilir, isterseniz talep.paribu.com üzerinden destek talebi oluşturabilirsiniz.