Eğer bu blogu uzun süredir takip ediyorsanız daha önce bitcoin (BTC) ile ilgili yazdığım yazıyı okumuşsunuzdur, buradan bakabilirsiniz.

BTC’nin aslında iyi bir yatırım fikri olmadığını savunanlardan birisiydim, aslında sistem gayet mükemmel çalışıyordu, fakat insanların açgözlülüğü yüzünden eninde sonunda patlayacağına inanıyordum, çünkü tarihte buna benzer bazı örnekler yaşanmıştır, hatta bir patlamada Isaac Newton bile para kaybetmişti.

Fakat bu konuda tahmin ederken gözardı ettiğim şey yoksul insanların açgözlülüğüydü, nitekim hisse senedi yatırımında genelde kaybedenler şansları tarafından ihanete uğrayan zenginlerdir, yoksulun kaybedecek bir şeyi yoktur zaten. Fakat bu eski makalemle ilgili bana saygısızca e-posta atan, aptalca yorum yapan görgüsüz ayıların bitcoin’in güvenilir bir yatırım olduğunu kanıtlayan kayda değer herhangi bir bilgiye sahip olduklarını düşünmüyorum, sadece babalarından aldıkları harçlıkları toplayıp 2-3 bin TL’sini yatırdıkları için bu kadar ateş püskürmeleri normal bir şey, kendilerini bir de Warren Buffett sanmazlar mı… Bu balkon çocukları kısa pantolonlarıyla misket oynarken biz bitcoin ile alışveriş yapıyorduk.

BTC Neden Ciddiye Alınması Gereken Para Birimidir?

Konumuza dönelim, diyelim ki bitcoin’e onlarca milyon dolar yatırım yapan birkaç zengin bir sebep yüzünden ellerindeki BTC’leri sattı, fiyatlar elbette düşmeye başlayacak, panik içinde diğer zenginler de bitcoinleri ellerinden çıkaracak, bu kişiler milyarder nerdler olmasa da az önce bahsettiğim görgüsüz maymunların zengin versiyonu, Wall Street’teki tipik spekülatörler işte… Fakat bitcoin’e ufak yatırım yapan orta ve yoksul sınıfın çoğu ellerindeki bitcoin’i çıkarmayacak,

çünkü kaybetmek istemiyorlar, az önce söylediğim gibi kaybedecek ciddi paraları da yok zaten, çünkü tekrar değer kazanacağına inanırlar, bu sefer ise pişman olan milyonlarca insan saldıracaktır, ellerindeki her şeyi ile bitcoin satın alacaklardır, çünkü uzun süredir bitcoin fiyatının düşeceğini hayal ediyorlardı. Düşünün, yarın öbür gün 100 liraya kadar düştüğünde bankadan kredi çekip, arabanızı veya evinizi satıp, borç alarak en az 50-60 tane almak istemez miydiniz? Ben muhtemelen kira sözleşmesini yırtıp sokakta yaşardım. İşte bu durumda bitcoin kısa süre içinde hızla değer kazanacaktır. Yani balon patlasa bile uzun sürmeyecek.

Bitcoin’in Riskleri

Gelelim risklerine. Aslında kişisel risklerden bahsetmek istemiyorum, çünkü bu tür risklerin sayısı çok fazla, cüzdanınız bilgisayarınızda ise virüs bulaştığında kolaylıkla cüzdanınız boşalabilir, yazılım konusunda uzman değilim ama android işletim sisteminin de güvenli olmadığını biliyorum, eğer bitcoinleriniz herhangi bir borsada ise, bu borsalar hacklendiğinde yapabileceğiniz tek şey muhtemelen “bitcoinlerimizi geri istiyoruz” diye yazan aptal bir pankart ile yürüyüş yapmak olur.

Bu balon patlamasının aslında pek de ciddiye alınacak bir risk olmadığını az önce anlattım. Riskleri ise insanların kolayca manipüle edilebilmesidir. Örneğin, SegWit2x ciddi bir risk idi, zaten bu saçmalığı savunanlar da kendilerini zeki sanan madencilerdi, çünkü mining işlemi karlı hale gelecekti, fakat insanlara yok blok kapasitesinin artması, yok bilmem işlemlerin hızlanması gibi saçma sapan bahanelerle SegWit2x‘i yedirmeye çalıştılar, ancak başarısız oldular. SegWit2x güncellemesi onaylansaydı muhtemelen ortalık karışacaktı. Zaten kripto para birimlerinin en önemli özelliği mining’in giderek zorlaşmasıdır, yoksa meşru para birimlerinden pek de farkı kalmazdı.

Diğer bir risk de Bitcoin Cash (BCH). Fakat bu konuda yorum yapmak henüz erken.