Geçtiğimiz Kasım ayında hayata geçirilen Bitcoin Gold (BTG) isimli yeni para birimi, kripto paralara yatırım yapanların dikkatini çekmeyi başardı. Orijinal Bitcoin’in yola çıkarkenki hedeflerinden uzaklaştığını öne süren, aralarında Jack Liao’nun da olduğu bir grup geliştirici tarafından üretilen Bitcoin Gold diğer tüm altcoinlerden ayrılan bazı özelliklere sahip.

Bitcoin Gold, açık kaynak olarak herkes tarafından geliştirilebilen Bitcoin kodlarından bağımsız bir yapıya sahip. Bu özelliğiyle hiçbir altcoine benzemediği gibi, kendini Bitcoin’in bir başka sürümü olarak lanse ediyor. Ayrıca Bitcoin’in transfer geçmişini birebir veritabanlarına kopyalayan Bitcoin Gold, insanlara tüm Bitcoin varlıklarını aynı anda kendi para birimleri üzerinden kullanabilme fırsatını da sundu. Bu, şu anlama geliyor: Ne kadar Bitcoin’iniz varsa artık aynı miktarda Bitcoin Gold’unuz da var.

Farklı bir madencilik algoritmasına sahip

Öte yandan Bitcoin Gold ile Bitcoin arasındaki bir diğer fark da mining, yani madencilik alanındaki algoritma farklılıkları. Zaman içinde Bitcoin’i kazma zorluğunun ne kadar arttığı herkesin malumu. Önceleri ortalama donanıma sahip bir bilgisayardan bile kazım yapabilirken artık güçlü ASIC cihazlar veya pahalı ekran kartlarına ihtiyaç duyuluyor.

Yeni çıkan Bitcoin Gold ise Bitcoin’in kullandığı SHA256 yerine Equihash algoritmasını benimsemiş. Bu da Bitcoin kazmak için kullanılan ASIC cihazların Bitcoin Gold kazamayacağı anlamına geliyor. Peki, Bitcoin Gold geliştiricileri neden farklı bir algoritma tercih ederek halihazırda Bitcoin madenciliği yapanları hayal kırıklığına uğrattı? Geliştiriciler bunu şu sözlerle izah ediyor:

“Bitcoin madenciliği yapmanın bir yolu da SHA256 algoritmasını çözmek üzere ASIC cihazlar üreten firmalardan ürün satın almaktan geçiyor. Toplam dünyadaki arzın yüzde 70’ine hükmeden bu firmaların tekeline son vermek için böyle bir karar aldık.”

Bu sayede isteyen herhangi bir kullanıcı, bilgisayarının CPU veya GPU’sunu kullanarak madencilik yapmaya başlayabilecek. Ayrıca bahsi geçen Equihash algoritmasının ZCash tarafından da tercih edildiğini belirtmiş olalım. Bitcoin Gold bu noktada da yalnız değil.

Yeni kripto para biriminin hayata geçirilmesiyle birlikte Bitcoin Gold da açık kaynak olarak Github platformundaki yerini aldı.

Bitcoin Gold fiyatları ne kadar?

Bitcoin Gold, Blockchain zincirinden 25 Ekim tarihinde ayrıldı. 491407 numaralı bloğun da kazılmasıyla birlikte kendi başına yola devam eden Bitcoin Gold’un fiyatı en fazla 505$’ı gördü. Ortalama olarak ise 250-300$ bandında dalgalanmayı sürdürdüğü söylenebilir. An itibariyle 1 BTG= 312,88 $.

Bitcoin’den 25 Ekim’de ayrıldığı için şuan tüm Bitcoin’lerinizi Bitcoin Gold (BTG) olarak çoğaltabilmeniz ne yazık ki mümkün değil.

Çoğu borsa BTG işlemi yaptırıyor

Bitbay, CEX.IO ve Binance gibi popüler yabancı borsalar üzerinden Bitcoin Gold alabilirsiniz. 18 borsa, 5 cüzdan ve 16 tane de madencilik havuzunda işlem gören BTG her geçen gün popülerliğini artırıyor. Ancak 12 milyon üyeye ve 40 milyar dolar değerinde hacme sahip Coinbase borsasının güvenlik riskini öne sürerek Bitcoin Gold işlemlerine hala daha başlamadığını not etmekte fayda var.

Bitcoin Gold nasıl alınır?

An itibariyle hiçbir Türk borsası Bitcoin Gold işlemleri yapmıyor. Bunun için Bitcoin’leri yabancı bir borsaya (Örn: Binance) transfer etmek ve bu borsalar üzerinden al-sat işlemleri yapmanız gerek.

En popüler Türk borsalarından Paribu üzerinden nasıl Binance’ye Bitcoin transfer edip Bitcoin Gold alabileceğinizi siz de öğrenebilirsiniz. Hazırsanız başlayalım!

Öncelikle Binance.com’a bu bağlantıyı takip ederek üye olmanız gerekiyor. Formu doldurduktan sonra karşınıza aşağıdaki gibi bir yapboz gelecektir, bunu tamamlayıp üyeliğinizi başarıyla oluşturabilirsiniz.

Üyelik açıldığında aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir.

Giriş yaptığınız ilk ekranda 2 aşamalı doğrulamayı şimdilik devre dışı bırakmanız tavsiye edilir. “Skip Now” yazılı butona basabilirsiniz.

blank

Şimdi Binance’ye Bitcoin transfer etmek için bir cüzdan kodu oluşturmamız gerekiyor. Sağ üst köşedeki Funds menüsünden Deposit Withdravals’a basın.

Karşınıza aşağıdaki gibi Binance’de işlem gören tüm kripto para birimleri listelenecektir. BTC- Bitcoin’in sağındaki Deposit butonuna basın, harf ve rakamlardan oluşan BTC Deposit Adress metnini kopyalayın.

Şimdi yapmamız gereken Paribu’ya giriş yapıp tüm Bitcoin’lerimizi Binance’ye aktarmak. Bunun için üst menüden BTC İşlemleri > Bitcoin Çek bölümüne gelip Binance’den kopyaladığımız cüzdan kodunu bu alana yapıştırıyoruz. Ayrıca ne kadar Bitcoin transfer etmek istediğinizi de belirtmelisiniz.

Transfer bedelini de ödedikten sonra yapmanız gereken tek şey beklemek. Ara ara Binance’deki bakiyenizi kontrol etmekte de fayda var.

Binance.com’un anasayfasında işlem gören kripto para birimleri arasında BTG şeklinde arama yaparak BTG/BTC’ye tıklayın.

BTC Balance yazısının karşısında ne kadar BTC’niz olduğu bilgisi yer alır. Amount kısmına kaç adet BTG almak istediğinizi girip Buy BTG’ye basarak siz de BTG yatırımı yapabilirsiniz.

Satmak için de yine aynı kutucuğun yanındaki Sell BTG alanına göz atmanız yeterli olacaktır.