Günümüzdeki gibi teknolojik bir çağda yaşamanın getirilerinden biri de pek çok ürünün sanal ortamda bulunması ve kolayca ulaşılabilir olmasıdır. Bu kolaylıklardan biri de zamanla gerçek para birimleri kadar yaygınlaşan Kripto paralardır.

Bu sanal para birimlerinin hemen hemen öncüsü olan Bitcoin, kendisinden sonra onlarca Alt Coin’in ortaya çıkışına olanak sağlamıştır. Alt Coin’lerden biri de bizzat Bitcoin ile aynı ismi taşıyan Bitcoin Cash’dir. Peki, bu Bitcoin Cash nedir?

Bitcoin Cash’in Ortaya Çıkışı

Bitcoin, 2017 yılında işlem kapasitesini hızlandırmak ve arttırmak için kendi Alt Coin’i Bitcoin Cash’i üretmiştir. Ortaya çıkışından beri de en çok işlem yapılan Kripto paralardan biri olmuştur. Bitcoin ilk kurulduğunda, işlem kapasitesinin büyük bir sorun olacağı düşünülmemişti ancak para birimine olan rağbet arttıkça sistemde yavaşlamalar ve oluşan sorunlar çoğaldı.

Bunun üzerine Bitcoin’in yaratıcıları sistemdeki problemi çözmek için değişiklikler yapmak yerine kendilerine ait bir Alt Coin geliştirerek sistemi rahatlatmayı amaçlamışlardır. Bitcoin Cash, 2018’de kendi içinde de Bitcoin Cash ve Bitcoin SV olarak ikiye ayrılmıştır. Bitcoin’in üreticisi, Bitcoin Cash’i üretmeden önce sistemin kapasitesini 1 MB’tan 2’ye çıkarmışlardır ancak bu sorunlara çözüm olmadığı için Bitcoin Cash’in üretilmesi kaçınılmaz olmuştur.

Bitcoin Cash’in Artıları

Bitcoin’in kendi Alt Coin’i olan Bitcoin Cash’in artılarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

  • 8 MB olan işlem kapasitesiyle Bitcoin’den daha hızlı ve problemsiz işlemler yapabilmektedir.
  • Bitcoin’den daha hızlı bir onay sistemi vardır.
  • Bitcoin’in aksine sisteminden SegWit protokolünü kaldırmıştır. Böylece işlem blok kapasitesini arttırmıştır.
  • Öncüsü olan Bitcoin gibi borsada çokça işlem görmektedir.

Yukarıdaki artıların yanında Bitcoin Cash daha hızlı ve ucuz bir sisteme sahiptir.

Bitcoin Cash Madenciliği

Bitcoin Cash madenciliği de tıpkı diğer Kripto para madenciliklerinde olduğu gibi bireysel olarak kişinin kendine ait bir cihazdan yapılabileceği gibi bir madencilik havuzuna katılarak da yapılabilir. Bireysel olarak yapıldığında uygun bir yazılım ve cihaz donanımına sahip olmak gerekir. Uygun bir cihaz ve yazılıma sahip olunmadığı durumlarda bir madencilik havuzuna katılarak kiralanan başka bir cihazın gücü kullanılabilir.