Dünyanın en büyük hacme sahip kripto para birimi Bitcoin yola ilk çıktığında bir amacı var: Kişiden kişiye elektronik para transferini tüm dünyada gerçekleştirebilmek ve bunu yaparken masrafları en az seviyede tutmak. Ancak Bitcoin’in hızlı bir şekilde büyümesi, beraberinde ölçeklenebilirlik sorunlarını da getirdi. Transfer ücretleri bankaları da sollayıp 30-40 TL bandına yükseldi. Üstelik Bitcoin sistemi şuanda saniyede 4,4 adet transfer işlemini gerçekleştirme kapasitesine sahip. Bu da onay bekleyen transferlerin çoğalmasına ve sürenin uzamasına yol açmış durumda.

Haliyle Bitcoin artık eski kullanışlılığından uzaklaşmış bulunuyor. Tam da bu noktada devreye Bitcoin Cash giriyor.

Bitcoin Cash (BCC) nedir?

Bitcoin Cash (BCC), Bitcoin Core (BTC) yazılımının bir üst sürümüdür. 1 Ağustos 2017 tarihinde hayata geçirilmiştir ve tek bir blok boyutu Bitcoin’in aksine 8 MB’a yükseltilmiştir. Bitcoin’de bu değerin 1 MB olduğunu hesaba katarsak madencilerin saniyede çok daha fazla transfer işlemi onaylaması mümkün hale gelmiştir. Bu da daha hızlı transfer süresi ve ucuz maliyetler anlamına geliyor.

Bitcoin’den hard fork (çatallama) yoluyla ayrılan Bitcoin Cash, halihazırda en meşhur altcoinlerden birisi. Bitcoin Core’un yaşattığı olumsuzluklardan kurtulmak isteyen yatırımcılar artık rotalarını Bitcoin Cash’e çevirmiş durumdalar.

Bitcoin Cash nasıl satın alınır?

An itibariyle hiçbir Türk borsası Bitcoin Cash işlemine müsaade etmiyor. Dolayısıyla diğer tüm altcoinlerde olduğu gibi Bitcoin Cash alım satımı için yine yabancı borsalara Bitcoin transfer etmeniz gerek.

Popüler Bitcoin Cash borsaları şu şekilde sıralanabilir: Binance, ViaBTC, Bittrex, Kraken, Bitfinex, Korbit ve BTCPop.

Binance’den Bitcoin Cash alımı

Paribu, BTCTürk, Koineks veya Koinim gibi borsalardaki BTC’lerinizi Binance’ye aktararak Bitcoin Cash (BCC) satın alabilirsiniz. Paribu üzerinden bunu nasıl yapacağınızı hemen aşağıdan öğrenebilirsiniz.

Bu sayfadan Binance’ye kayıt olun ve sağ üst köşedeki Funds > Deposit Withdrawals’a tıklayın.

Ardından Bitcoin cüzdan adresinizi oluşturmak için açılan listeden Bitcoin’i bulun, sağ taraftaki Deposit butonuna basın.

Şimdi bu karışık metni kopyalayıp Paribu’ya geçin. BTC İşlemleri > Bitcoin Çekme bölümüne gelip kopyaladığınız metni yapıştırın ve çekmek istediğiniz BTC miktarını girin.

Bitcoin’ler en fazla 1-2 gün içinde Binance’de oluşturduğunuz hesaba aktarılacaktır. Şimdi sıra geldi bu Bitcoin’leri Bitcoin Cash’e çevirmeye.

Binance’nin anasayfasındaki arama kutucuğuna BCC yazarak karşınıza gelen BCC/BTC yazısına tıklayın.

Açılan sayfadan BTC karşılığında BCC almak için gerekli emirleri oluşturmaya başlayabilirsiniz.