19 Aralık tarihinde San Fransisco merkezli kripto para borsası Coinbase, yakın tarihte Bitcoin Cash (BCH) işlemlerini kabul etmeye başlayacağını duyurdu. Ağustos ayında gerçekleştirilen fork (çatallama) işleminden sonra Coinbase kullanıcıları artık BCH al-sat işlemleri yapabilecekler.

En popüler yabancı borsalar arasında gösterilen Coinbase’in artık Bitcoin Cash’i bünyesine katmış olması doğal olarak BCH fiyatlarında ani bır sıçramaya yol açtı. Tek bir BCH’nin değeri 3 bin doları geçti. Bu esnada Bitcoin Core (BTC) fiyatları yüzde 10 oranında düşmüştü.

Coinbase yükselişi biliyor muydu?

Öte yandan bazı sosyal medya kullanıcıları Coinbase’i simsarlık yapmakla suçluyor. ABD’de en büyük sermaye piyasası suçları arasında gösterilen bu suçu reddeden Coinbase CEO’su Brian Armstrong, kullanıcılara haber vermeden piyasayı manipüle ettikleri iddialarını yalanladı.

Coinbase’e yöneltilen suçlama BCH’in yükseleceğini bildikleri için bol miktarda BCH alımı yaptıkları yönündeydi. Diğer tüm ülkelerde olduğu gibi bu hareket ABD’de de suç. CEO Armstrong, konuyu araştıracaklarını ve soruşturmanın sonucunu kamuoyuyla paylaşacağını duyurdu.

Yüzde 35 değer kazandı

BCH’nin fiyatı daha sonra hızla yükselmeye devam etti ve 4 bin 300 dolara kadar fırladı. Şuan ise 2 bin 430 dolar civarında seyreden Bitcoin Cash fiyatları sadece bir gecede yüzde 35 değerlenmiş oldu.

Türkiye’de henüz hiçbir kripto para borsası tarafından desteklenmeyen Bitcoin Cash, Binance ve Bitfinex’in yanı sıra Coinbase’den de satın alınabilir durumda.