2017 yılının kasım ayından bu yana büyük bir yükseliş yaşayan Borsa İstanbul, 100.000 olarak düşünülen psikolojik sınırı zorlamaya başladı. Özellikle 2013 yılından bu zamana kadar ilk defa 6 aylık bir seri yükseliş gerçekleşti. 31,8 artış ile birlikte 97. 541,58 puan bu umutların boşa olmadığını gösteriyor.

Borsa İstanbul daha önceleri Mayıs ayında yapılan satışlarla gündeme gelirken, 2017 Mayıs ayı ekonomik açıdan daha umut verici bir tablo ortaya koydu. Sat ve it gibi bir anlayış, yıllardan beri adeta bir kural gibi beklenti oluşturmakta idi. Oysa bu yıl daha iyimser bir durumla karşı karşıyayız.

İhracat Bu Yükselişte Etkili Oluyor

Avrupa birliği ülkeleri ile yapılan ihracatın artması, borsanın yükselişinde bir etken olarak görülüyor. Aynı zamanda Avrupa ile ticari ilişkilerin bir mecburiyet oluşturması, ülkemizdeki piyasaları daha iyimser hale getiriyor.

Bir Başka Etki ABD Ekonomisinde yaşanan İyimserlik

ABD ekonomisinin daha istikrarlı bir yapı sergilemesi, bu ekonomiyi yakından takip eden dünya ülkelerine de olumlu şekilde yansıyor. ABD ekonomisinin iyimser havasını gösteren gelişmelerden biri de 10 yıllık faizlerin gerilemesi. Bu durum ülke ekonomisine olumlu etki ediyor ve olumlu şekilde yansıyor. Aynı şekilde dünya ekonomisinin de bu gelişmelerden pozitif olarak etkilendiğini söylemek mümkün.

İyimser bir havanın yakalandığı ekonomide, özellikle iç ve dış gelişmelerin umut verici olduğunu söyleyebiliriz. Yılın ilk 6 ayında yabancı yatırımcıların ülkemize olan ilgisi bu iyimser havanın oluşmasına önemli katkı sağladı.