Birikiminizi nasıl değerlendirebileceğiniz konusunda kararsız mısınız? Yatırım seçenekleri arasından hiçbirini seçemiyor musunuz? Bu konuda ne yapmanız gerektiğine karar vermeniz için yazımız yardımcı olabilir. 

Birikim yapmak başlıbaşına zor bir iştir. Ancak paranız biraz biriktikten sonra da bunu nasıl değerlendireceğiniz konusunda düşünmeye başlarsınız. Aslında parayı biriktirmek ve değerlendirmek kararlılık ister. Çünkü hem biriktirme hem de değerlendirme aşamalarında ne yapmak istediğinizi bilmeli ve kararlı bir şekilde ilerlemesiniz.

Birikimizi hangi alanda değerlendireceğinize karar vermek için kendinize en uygun yatırım aracını seçmeniz ve bu seçiminizde kararlı olmanız gerekir. Yani bir yatırım aracına paranızı yatırdıktan bir süre sonra yatırım aracının biraz değer kaybetmesi hâlinde paniklememeli bu konuda ne yapmanız gerektiğini düşünmelisiniz.

Örneğin, altın hesabı açtığınız zaman altının fiyatının düşmesi hâlinde endişe etmemelisiniz. Çünkü bu tip yatırımlar uzun vadeli yatırımlardır.

Birikiminize Nasıl Yön Vermelisiniz?

Birikiminize nasıl yön vermeniz gerektiğini bilmiyorsanız bankanızdan ve işin uzmanlarından görüş ve yardım almanız çok akıllıca olacaktır. Akbank Yatırım Sepetleri bu konuda yararlanabileceğiniz bir üründür. Yatırım sepetleri, yatırımcı profilinize dayalı olarak oluşturulan bir üründür. Bu ürün birikiminize kolayca yön vermenizi sağlar.

Yatırımcı profili, sizin yatırım tercihleriniz doğrultusunda oluşturulan bir profildir. Sizin tercihleriniz varlık dağılımınızın nasıl olması gerektiğini belirleyecektir. Akbank Yatırım Sepetlerinin dört çeşidi vardır:

  • Korumacı Yatırım Sepeti
  • Dengeli Yatırım Sepeti
  • Atak Yatırım Sepeti
  • Agresif Yatırım Sepeti

Korumacı Yatırım Sepeti %85 Para Piyasası Fonu ve %15 diğer varlık sınıflarını içerir.

Dengeli Yatırım Sepeti %75 Para Piyasası Fonu ve %25 diğer varlık sınıflarını içerir.

Atak Yatırım Sepeti %60 Para Piyasası Fonu ve %40 diğer varlık sınıflarını içerir.

Agresif Yatırım Sepeti ise %50 Para Piyasası Fonu ile %50 diğer varlık sınıflarını içerir.

Akbank Yatırım Sepetlerinin Avantajları Nelerdir?

Akbank Yatırım Sepetleri, size ne istediğinize ve tercihlerinizin neler olduğuna karar vermeniz açısından çok yardımcı olur. Bu üründen yararlanmadan önce kendinize şu soruları sorarak ne istediğinize karar verebilirsiniz. Siz nasıl bir yatırımcısınız ve hangi yatırım araçlarına ne kadar yatırım yapmayı tercih ediyorsunuz?

Müşteri temsilciniz size profil yani uygunluk testi yaparak sizin yatırım tercihlerinizi netleştirebilir. Bu da kararsız olmanız durumunda size çok yardımcı olur. Testim sonucuna göre uygun yatırım fonu varlık dağılımınız belirlenir.